Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Je Slovensko dostatočne pripravené na riešenie čoraz častejších kybernetických hrozieb? Podľa nedávneho prieskumu spoločnosti NordVPN tomu ani zďaleka tak nie je a v tejto neustále sa rozvíjajúcej oblasti ešte stále máme čo doháňať. 

Napriek tomu, že na Slovensku aktívne pôsobia firmy Eset či Avast, ako krajina sme v ochrane proti kybernetickým útokom veľmi pozadu. Šanca, že sa niekto z nás stane obeťou tohto druhu kriminality je veľmi vysoká a určite sa už aj tebe niekedy stalo, že sa niekto pokúšal dostať do tvojho emailového účtu či na sociálne siete. Pravdepodobnosť útoku sa pritom neustále zvyšuje, a to nie len na individuálnej úrovni, ale aj na tej národnej.

Slovensko skončilo medzi poslednými

Pripravenosť krajín bola hodnotená na stupnici od 0,01 až po 1, pričom čím je toto číslo vyššie, tým je krajina lepšie pripravená na možný kybernetický útok. Aby bola ochrana čo najviac efektívna, je dôležité skĺbiť niekoľko kľúčových faktorov. Dôležité je právne definovať riešenie kybernetickej kriminality, zabezpečiť technický rozvoj a inštitúcie zaoberajúce sa kybernetickou bezpečnosťou, spolupracovať a vytvárať nové partnerstvá v boji proti kriminalite a v neposlednom rade vzdelávať samotnú verejnosť.

PCmag/NordVPN

Niet sa preto čomu diviť, že na popredných priečkach sa umiestnili krajiny ako Singapur, USA, Malajzia, Kanada či Francúzsko. V tomto smere sa darí aj Rusku, Japonsku, Veľkej Británii, Švédsku a prvú desiatku uzatvára Kolumbia. Naopak na druhej strane sú najmenej pripravené krajiny ako Vietnam, Uzbekistan, Tanzánia a Slovensko. Pred nami sa umiestnili aj krajiny ako Peru, Srí Lanka, Indonézia či Alžírsko.

Kaspersky

Nenechaj si ujsť
ÚPVII: Tréning zamestnancov proti kyberútokom je nevyhnutnosťou. Ak ho zanedbáme, škody budú v miliónoch eur

Bezpečnostný rating našej krajiny je len 0,362, kvôli čomu sme sa umiestnili takmer na úplnom konci rebríčka. Rozhodne sa ako krajina musíme v tomto smere výrazne zlepšiť.

Riskiq

Ako ukazuje analýza spoločnosti Kaspersky, počet útokov rastie každý mesiac a na Slovensku je až 22-percentná šanca, že bude používateľ napadnutý určitou formou malvéru. Silu tohto problému priam ukážkovo zobrazuje nasledujúci graf, v ktorom môžeš vidieť situáciu z minulého roku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú