Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vláda chce vytvoriť štátnu spoločnosť so sídlom v Košiciach zameranú na informačné technológie a riešenie IT projektov. Pracovať bude pre potreby štátu, pričom cieľom je ušetriť peniaze, zásadne zlepšiť služby občanom a očistiť informatizáciu od korupcie, informuje TASR.

V Košiciach o tom v piatok informovali premiér Igor Matovič (OĽaNO) a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí).

 „Máme úmysel založiť štátny softvérový dom alebo software house s cieľom, aby pre štát robili tí najlepší z programátorov, akí na Slovensku sú k dispozícii.

V tomto prípade sa nám ponúka možnosť, že by sme dokázali prebrať v podstate komplet všetkých zamestnancov jednej špičkovej softvérovej firmy, ktorí by mohli tvoriť základ takejto softvérovej obnovy štátu,“ uviedol Matovič pre novinárov.

Spolu s Remišovou sa pritom stretol so zamestnancami IT firmy Wirecard Slovakia. Tá sa dostala do problémov potom, ako jej materská spoločnosť Wirecard, sídliaca v Mníchove, v júni oznámila insolventnosť a požiadala súd o ochranu pred veriteľmi. Táto situácia mala dopad aj na fungovanie viacerých systémov v ďalších krajinách. Na Slovensku to ovplyvnilo napríklad fungovanie systému eKasa od O2.

Vláda chce „očistiť“ slovenskú informatizáciu

Predstavitelia slovenskej vlády ponúkli zhruba trom stovkám zamestnancov košickej firmy prechod do štátnych služieb. Ich reakcie označil Matovič za optimistické. Štátny IT subjekt by pritom podľa Matoviča mohol ďalej zvyšovať počet odborníkov vo svojich radoch.

Možno na konci to budú tisícky ľudí, ktorí budú pracovať pre štát, ale v Košiciach, ktoré budú také informačné srdce Slovenska,“ povedal. Slovenský Forbes ešte koncom júna informoval, že pre košický Wirecard pracuje približne 300 ľudí. Podľa Remišovej by bolo ideálne, ak by štátny IT podnik vznikol do 1. septembra.

Budeme robiť kroky k založeniu tejto spoločnosti a, samozrejme, chceme urobiť všetko pre to, aby to boli funkčné celé tímy, aby sa mohli čo najskôr pustiť do práce. Tých projektov a práce na štátnom IT je obrovské množstvo.

Len teraz sú v zásobníku projekty za 700 miliónov eur, ktoré sa pôvodne mali všetky riešiť externými dodávateľmi. Keby sme len malú časť dokázali riešiť interne, tak štátu ušetríme obrovské peniaze,“ povedala.

Týmto krokom by sa mala informatizácia na Slovensku podľa Remišovej „očistiť od korupcie tak, aby naozaj slúžila ľuďom, aby na nej neparazitovali rôzne záujmové skupiny, ale aby sa tvorili systémy a riešenia, z ktorých v prvom rade budú profitovať ľudia“.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú