Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Slovenka Dominika Senajová pracuje tri roky v Európskej organizácii pre jadrový výskum (CERN). Študuje odolnosť materiálov, konkrétne polyméru voči radiácii. Experimentálny časticový fyzik Michal Kovaľ hľadá v CERN-e nové častice. Daniel Valúch je jeden z tých ľudí, ktorí vymysleli a postavili časť veľkého hadrónového urýchľovača (LHC). Všetci to povedali pre TASR.

Slovensko môže byť hrdé

Cieľom Senajovej práce je vybrať materiály do urýchľovačov častíc, ktoré sú odolné voči radiácii. „Pri urýchľovaní a interakcii zväzku s rôznymi prístrojmi vzniká radiácia, ktorá materiály znehodnocuje. My potrebujeme vybrať také materiály, ktoré by vydržali,“ vysvetlila Senajová.

Pracuje najmä na odolných olejoch a mazivách. Robila však aj s tesneniami a farbivami. Senajová ďalej priblížila, že náplňou jej práce je organizácia ožarovania materiálov a následne ich testovanie.

František Iván/TASR

Kovaľ pracuje v CERN-e na experimente, ktorý študuje rozpady častíc kaónov. Pomocou týchto rozpadov hľadajú vedci novú fyziku, nové častice. „Skúmame, čo vieme o fyzike mikrosveta a snažíme sa to poznanie rozšíriť,“ poznamenal Kovaľ. Dodal, že zatiaľ žiadne nové častice nenašli, hľadajú ďalej a robia merania, ktoré spresňujú iné známe parametre.

Fyziku posúvajú vpred

„Samotné skúmanie a vylepšovanie techník a procedúr je zaujímavé. Zbierame kúsky mozaiky a nakoniec sa z toho niečo vyskladá. Dúfame, že to bude smerovať k novej fyzike alebo nejakým objavom. Nemusí to byť vždy nejaký ‚heuréka moment‘, je to dlhotrvajúca práca,“ skonštatoval Kovaľ.

Valúch konštruuje v organizácii urýchľovače častíc a zariadenia pre nich. „Som jeden z tých 10 000 ľudí, ktorí vymysleli a postavili LHC. Veľmi maličkú časť z neho, lebo je to obrovské dielo,“ povedal Kovaľ. Doplnil, že sa zároveň stará o urýchľovacie systémy a systémy stabilizácie zväzku. V CERN-e pracuje Valúch 22 rokov. Do organizácie sa prihlásil ako študent elektrofakulty v Bratislave. Spravil doktorát a ostal v CERN-e pracovať.

František Iván/TASR

Celá rodina Senajovej sa presťahovala do švajčiarskej Ženevy pred 15 rokmi. V meste študovala a bolo pre ňu prirodzené hľadať prácu v okolí. „Uvidí sa, či sa vrátim na Slovensko. Môj priateľ je Slovák a on by sa vrátil. Takže uvidíme, ako to dopadne,“ poznamenala.

Kovaľ študoval na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky na Univerzite Komenského v Bratislave. Po doktorandskom štúdiu sa mu naskytla príležitosť prísť do CERN-u. „Momentálne som spokojný. Našiel som tu svoje pôsobenie. Vyzerá to tak, že som tu zakotvil natrvalo,“ uviedol na margo svojho návratu na Slovensko.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú