Mafiánska snímka ČERNÁK na začiatku roka šokovala rekordnou návštevnosťou a potvrdila, že slovenské filmy zažívajú silné obdobie. Príbeh Mikuláša Černáka pri uvedení do kín prilákal bezmála 400-tisíc divákov a zaznamenal najväčšiu návštevnosť v modernej histórii Slovenska.

ČERNÁK v našich kinách dokázal poraziť aj hollywoodske veľkofilmy ako Avengers či Avatar, silný divácky záujem však vyvolali minulý rok aj ďalšie novinky. Letná komédia Kavej sa s 290-tisícovou návštevnosťou stala tretím najnavštevovanejším filmom v našich kinách minulého roka, Vojna policajtov zasa po pridaní do online priestoru niekoľko týždňov figurovala v rebríčku najobľúbenejších filmov Netflixu.

Aj počas ďalších mesiacov filmári zo Slovenska pripravili silný zástup noviniek. Ukazujú, že slovenský film sa v tomto roku nebude točiť len okolo Mikuláša Černáka, aj keď jeho predstaviteľa Milana Ondríka si diváci tento rok užijú hneď vo dvojici ďalších filmov.

Veľké očakávania sprevádzajú aj slovenskú adaptáciu oscarovej snímky Chľast, ktorá pod dohľadom Rudolfa Biermanna sľubuje výrazné zmeny oproti originálu. Sfilmovaného príbehu sa v symbolické výročie dočká aj legenda slovenskej hudobnej scény Karol Duchoň, rovnako ako tragická udalosť, ktorá pred pár rokmi otriasla celým Slovenskom.

Akcia Monako

Kedy: 26. jún

Výstražný prst nad totalitnými praktikami, ktoré môžeme v čoraz väčšej miere pozorovať aj na Slovensku, vo svojej dokumentárnej dráme Akcia Monako čoskoro zdvihne režisér Dušan Trančík. Vychádza pri tom z jednej z najtemnejších kapitol histórie Československa v 50. rokoch minulého storočia.

Príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktoré opisuje kniha Podoby násilia od Jozefa Jablonického. Poukazuje na vykonštruovaný politický proces, ktorý organizovala ŠtB s podporou sovietskych poradcov a vyvrcholila tragickými osudmi mnohých nevinných ľudí.

V centre príbehu stojí francúzsky generálny konzul Étienne Manac’h, idealistický diplomat, ktorý prichádza do Československa s víziou budovania kultúrnych a spoločenských vzťahov medzi Francúzskom a Československom. Jeho ideály však čoskoro nemilosrdne narazia na realitu stalinovského režimu.

Na pozadí rastúcej represie a tajnej akcie ŠtB sa postupne sťahuje slučka okolo konzulových blízkych spolupracovníkov, najmä tajomníka Juraja Dlouhého, ktorý sa stáva obeťou tvrdého vypočúvania a vykonštruovaných obvinení zo špionáže. Dušan Trančík vo filme využíva archívne materiály a výpovede pamätníkov, udalosti však bude vo filme rekonštruovať aj v hranej podobe. Cieľom je tiež upozorniť na paralely medzi minulosťou a súčasnosťou.

„Na filme pracujem od roku 2019. Odvtedy sa odohrali udalosti, ktoré sú jednoznačným dôkazom ambícií Moskvy formovať vývoj v bývalých sovietskych republikách a krajinách, ktoré sa po druhej svetovej vojne dostali do sféry vplyvu ZSSR. To len posilnilo moje presvedčenie, že historické udalosti, ako je Akcia Monaco, musia byť neustále pripomínané. A že filmový príbeh je jeden z najsilnejších možných spôsobov,“ hovorí režisér.

PubRes

Kronika večných snílkov

Kedy: 3. júl

Ikonická literárna predloha Boženy Slančíkovej-Timravy Ťapákovci sa tento rok dočká novej filmovej podoby. Postará sa o ňu režisér Rasťo Boroš, ktorý transformuje príbeh zaostalej rodiny Ťapákovcov do žánru magického realizmu a kladie si za cieľ vytvoriť pestrý svet, v ktorom sa prelínajú realita, predstavy a surrealizmus.

Dej sa odohráva v zabudnutej dedine Polichno, ktorá je metaforou stagnujúcej a pasívnej slovenskej spoločnosti neschopnej zmeny. Hlavnými postavami sú traja bratia – sebaistý Enriko (Milan Ondrík), zasnený Aurelián (Milan Mikulčík) a jednoduchý Titus (Samuel Teicher). Ich životy sú plné konfliktov a nedorozumení, ale tiež lásky, ktorá ich napriek veľkým rozdielom drží pohromade.

Práve láska bude ústredným motívom Borošovho filmu. Nielen bratská a materská, ale predovšetkým láska bratov k ich osudovým ženám, ktoré ako jediné dávajú zmysel ich bezvýznamným životom. Výsledkom bude podľa tvorcov dielo, ktoré nezostane iba adaptáciou literárnej klasiky, ale bude originálnou umeleckou výpoveďou o slovenskej identite, láske i ľudskej obmedzenosti.

Kronika večných snílkov už mala premiéru na prestížnom zahraničnom festivale ÉCU – The European Independent Film Festival v Paríži, kde sa jej dostalo vzácneho uznania. Novinka Rasťa Boroša získala hlavnú cenu celého festivalu a vyhlásili ju za Najlepší nezávislý európsky film.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Rastislav Boroš (@rastoboros) 

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE —>>>

Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP