Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

To, že Slováci sú výnimočne náchylní naletieť na dezinformácie, je už niekoľko rokov rozšírený fakt. Ako ukázala aj analýza organizácie GLOBSEC, Slovákov doslova ovládli dezinformácie, predovšetkým, keď hovoríme o Rusku a Ukrajine. Ako je ale možné, že klamstvá, polopravdy, hoaxy a účelové lži sa u nás dokážu šíriť tak rýchlo?

Svoje o tom vedia aj politici, o čom sme sa presvedčili počas pandémie koronavírusu. Zdá sa ale, že najnovšie sa na Slovensku začal objavovať pomerne nový fenomén, vďaka ktorému ti Slovenskí politici na internete a sociálnych sieťach navodia pocit, že hovoria pravdu a môžeš im dôverovať. Realita pritom môže byť úplne niekde inde.

Niečo tu nesedí

Keď si pozrieš sociálne siete niektorých politických strán, všimneš si niečo, čo už na prvý pohľad nesedí. Konkrétne ide o podozrivú aktivitu – nielen v počte pozretí a lajkov, ale aj komentárov a lajkov na samotných komentároch.

YouTube blokátor reklám
Unsplash (úprava redakcie)

Je totiž veľmi nezvyčajné, aby mal kanál na YouTube necelých 100 000 odoberateľov a na videách stabilne okolo 5000 lajkov – takéto výsledky totiž spravidla nedosahujú ani profesionálni youtuberi. Niektorí preto začali v súvislosti s touto aktivitou skloňovať pojem „bot fariem“, respektíve „troll fariem“.

FonTech.sk sa v tejto súvislosti exkluzívne spojil aj s politickým komentátorom a dlhoročným youtuberom Petrom „CzechCloud“ Žaludom, ktorý problém už dlhšiu dobu eviduje a monitoruje. S jeho pomocou sme odhalili niečo, z čoho po chrbte behajú zimomriavky.

Podľa neho nie je pre človeka, ktorý má prehľad, ťažké odhaliť traffic (pozretia, komentáre, interakcie a podobne) pochádzajúci zo spomínaných trollovacích a botovacích fariem. „Často tu stačí použiť zdravý rozum. Na malej scéne ako SK/CZ sa nemôže stať, že jeden komentár má stovky lajkov pár minút po zverejnení videa. Veľmi dobrým signálom je práve často extrémne vysoký „engagment“ alebo aktívna účasť na komentovaní, zdieľaní a podobne,“ vysvetlil exkluzívne pre FonTech.sk.

Znepokojujúce pritom je aj to, ako technologický posun za posledné roky prispel k rozšíreniu trollovacích fariem. „Môj osobný odhad je, že po odhalení ChatGPT a základného prekladača sa ich počet rýchlo zvýšil,“ vysvetľuje politický komentátor z Čiech, ktorý ma viac než desaťročie skúseností s tvorbou obsahu na rôznorodé sociálne siete.

Ak je to pravda, prečo to vôbec politici robia?

Možno si teraz ťukáš po hlave a nerozumieš, prečo by to robili. To, že majú väčšiu aktivitu na sociálnych sieťach im predsa nemôže zvýšiť počet voličov. A aj keď je to sčasti pravda, kľúčová je práve tá druhá časť.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú