Slovenská obchodná inšpekcia zaznamenala zvýšený počet sťažností na internetový obchod, prostredníctvom ktorého ponúkajú svoj tovar zahraniční predajcovia. V ponuke tejto galérie sa nachádza množstvo produktov za výhodné ceny, lákadlom môže byť pre zákazníkov aj doprava zadarmo. V poslednom čase sa podľa upozornenia SOI zvýšil počet sťažností nakupujúcich, ktorí za objednaný tovar v tomto obchode vopred zaplatili, no nebol im doručený.

Problémovým obchodom, na ktorý SOI upozorňuje, je Lunzo, internetová galéria, ktorú môžu zákazníci nájsť na webovej adrese lunzo.sk a lunzo.cz. Prevádzkovateľom obchodu je spoločnosť Lunzo s.r.o. so sídlom v Česku.

Galéria funguje podľa popisu ako sprostredkovateľ predaja tovaru od zahraničných obchodníkov pre slovenských a českých zákazníkov. Mnohí z nich si však tovar zo stránky objednali, vopred zaplatili, avšak im nebol doručený. Predajca navyše pri každom z produktov uvádza bezplatnú dopravu.

Problémy s objednávkami postihli mnohých zákazníkov

Samotné objednávky sú teda odosielané priamo od predajcov v Ázií a doručovať ich má Slovenská pošta. Na webe je v ponuke tovar v rôznych kategóriách. Lunzo ponúka aj oblečenie a doplnky, elektroniku, ale aj doplnky do domácností, či šperky.

Tovar nemá fyzicky na sklade, spolieha sa len na zahraničných obchodníkov. Nespokojní zákazníci sa pri riešení problémov s objednávkami snažili odstúpiť od zmluvy bez udania dôvodu do 2 týždňov.

Screenshot/Lunzo.sk/FonTech

Nenechaj si ujsť
Slovákov opäť vydierajú podvodné emaily: Hacker ich natáčal pri sledovaní porna

Prevádzkovateľ galérie odstúpenie uznal, avšak poškodeným klientom už nevrátil zaplatenú sumu za objednaný tovar a taktiež s nimi nekomunikuje. Slovenská obchodná inšpekcia však nemá právo vymáhať peniaze miesto poškodených zákazníkov.

Aj z toho dôvodu ľudí pred praktikami tejto internetovej galérie upozorňuje a vystríha ich pred nákupom tovaru. Objednávka im totiž nemusí byť doručená a predajca môže odmietať vrátenie peňazí aj po odstúpení od zmluvy.

Podvodníci neustále pribúdajú

V posledných mesiacoch sa pritom zvýšila aktivita podvodníkov, ktorí v súvislosti s pandémiou koronavírusu ponúkali aj rôzne „výhodné“ nákupy zdravotníckych pomôcok. Situáciu s vírusovým ochorením pritom zneužíval aj podvodný obchod rusko-na-usta-sk.com, na ktorý upozornil slovenský ESET. V tomto prípade sa jedná o falošný internetový obchod, ktorý môže kradnúť a zneužiť aj osobné údaje zákazníkov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú