Bootovanie počítačov si od svojich začiatkov prešlo zásadnými zmenami. V minulosti trvalo neraz celú „večnosť“ a staršia generácia si zaiste ešte spomenie na časy, kedy sa pre prenos médií využívali dnes už archaické diskety.

Aktualizácia 24.11.2020

Článok bol doplnený o vyjadrenia autora projektu.

Tento spôsob bootovania teraz tromfol unikátny projekt, v ktorom bol počítač IBM spustený prostredníctvom gramofónu, píše Hack A Day. Nejde však o prvý takýto projekt, pri ktorom bol počítačový program nahratý na platňu.

Pri pohľade na spôsoby bootovania systému počítačov a softvéru dnes máme na výber celý rad moderných možností. Od pevných diskov, SSD diskov, až po USB kľúče, optické čítačky pre CD/DVD nosiče či dokonca spúšťanie priamo zo siete.

S rýchlym pokrokom v oblasti technológií sú však už dnes zastaralé aj niektoré z týchto spomínaných spôsobov. Čoraz zriedkavejšie sa stretávame napríklad aj s takými optickými mechanikami.

Čo však doteraz nemalo vo svete výpočtovej techniky pri bootovaní uplatnenie sú gramofónové platne. Ako ukázal nezvyčajný pokus, systém môže byť spúšťaný aj pomocou tohto archaického média.

História gramofónových platní siaha ešte do 19. storočia, kedy prvú takúto platňu využil pre prehrávanie zvuku Emile Berliner. Svoju zlatú éru zažívali gramofóny a platne od začiatkov 20. storočia a svojich priaznivcov majú až dodnes. Málokomu by však napadlo, že by sa okrem prehrávania hudby dali využiť aj na prenos počítačových dát. To ale potvrdil pokus Slováka Jozefa Bogina.

Slovák bootoval starý počítač pomocou gramofónovej platne

Ten vo svojom projekte využil na bootovanie starý počítač IBM-PC model 5150 vybavený mechanikou pre 51/4“ diskety, ku ktorému bol pripojený starý monochromatický monitor a nezvyčajne aj spomínaný gramofón s platňou. Signál z platne sa do počítača dostal pomocou zosilňovača. Ako vôbec tento projekt vznikol?

„Na Facebooku máme uzavrenú skupinu nadšencov, zberateľov a „fajnšmekrov“ výpočtovej techniky PC/XT/AT, ktorej som členom. Ku PC som sa pôvodne snažil pripojiť osempalcovú mechaniku pružných diskov typu Shugart, určenú na archívne účely.

Priebežné výsledky som dokumentoval do skupiny a jednou z nich bola fotografia, kde som túto mechaniku monštróznych rozmerov, umiestnil na fotke do perspektívy vedľa LP platne Metallicy. Následne jeden z členov skupiny prehodil vtip, či by som dokázal PCčko naštartovať aj z gramofónovej platne…,“ informoval FonTech.sk Jozef Bogin, autor projektu.

Pre fungovanie tohto netradičného projektu využil Jozef málo používané kazetové rozhranie, ktoré bolo zálohou pre prípad zlyhania ostatných bootovacích možností (v tom čase len pevný disk alebo disketa). K tomu však bolo potrebné vytvoriť upravený bootloader, aby mohol počítač prečítať signály z programovateľného periférneho rozhrania 8255.

Gramofónová platňa potom slúžila na nahratie malého bootu o veľkosti len 64 kb (na dnešnú dobu naozaj smiešna veľkosť), ktorý obsahoval aj upravený FreeDOS kernel, mikro verziu command.com a bol tiež upravený interlink, ktorý umožnil prenos dát cez kábel od tlačiarne.

„Ako zaujímavosť na tomto experimentálnom zapojení možno uviesť fakt, že prvé IBM PC ako business-oriented stroj, sa anekdotálne dodávali s rozhraním pre kazetový magnetofón. Bolo to z toho dôvodu, že v r. 1981 ešte patrili diskety k relatívne finančne náročnému pamäťovému médiu.

Faktom však je, že kto mal toho času na PC, mal aj na disketovú mechaniku a diskety; takže sa nasledovný variant IBM PC/XT už s výstupom na magnetofón nevyrábal (ten stroj už mal od výroby harddisk) a celé to upadlo do zabudnutia.

Software uložený na kazetách ostal teda dominantou najmä osembitových domácich počítačov typu ZX Spectrum, Commodore 64, na Slovensku aj PMD 85, Didaktik a podobne. No a práve spomínaný obskúrny kazetový interface na IBM PC som „využil“ pri experimente nabootovať z platne, keďže sa svojim spôsobom jedná o jednoduchý softwarový „modem“,“ dodal vo vyjadrení pre FonTech.sk Jozef Bogin.

Bootloader následne mohol čítať záznam z platne cez kazetové rozhranie, načítať ho do pamäte a spustiť systém. To všetko pri 45 otáčkach za minútu. Všetky technické detaily projektu Jozef popísal aj na svojom webe. Tento pokus však nie je prvým, ktorý na prehrávanie programu využíval gramofónovú platňu.

S platňami experimentovali programátori už v 80. rokoch

Pred časom sa totiž ukázalo, že na jednej strane platne s kresťanskou rockovou hudbou z roku 1985 bol ukrytý textový program pre Commodore 64, ktorý obsahoval múdrosť od Alberta Einsteina či výrok Ježiša Krista, informuje Hack A Day.

Už v tých časoch tak niektorí geekovia experimentovali s nahrávaním dát na gramofónové platne. Všetky detaily z tohto prekvapujúceho odkazu na platni nájdeš na priloženom videu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú