Podvodníci nikdy nespia a neustále sa pokúšajú od ľudí vytiahnuť citlivé údaje, ktoré môžu následne zneužiť. Tento fenomén funguje aj na Facebooku, kde sa objavila nová podvodná súťaž.

Polícia Slovenskej republiky dnes upozornila prostredníctvom svojho účtu Hoaxy a podvody – Polícia SR na novú podvodnú súťaž, ktorá sa aktuálne šíri internetom. Samotnú „súťaž“ vyhlásila stránka ElektroRoka, pričom v rámci nej ponúka ako hlavnú výhru práčku Whirlpool spolu so sušičkou v hodnote 1000 €.

Táto podvodná súťaž funguje ako všetky podobné súťaže pred ňou. To znamená, že v rámci podmienok žiada používateľa, aby sa stal fanúšikom stránky, zdieľal príspevok a označil v ňom svojho priateľa. Stránka nakoniec vyberie náhodného výhercu. Osoby stojace za stránkou si však následne od používateľov pýtajú citlivé údaje, ako je napríklad číslo platobnej karty.

Treba si pamätať, že v dnešnej dobe nikto nikomu nedá nič zadarmo a hlavne treba zbystriť pozornosť, ak si nedôveryhodné osoby pýtajú osobné údaje. Ako sa však voči týmto podvodným stránkam chrániť a ako správne identifikovať, že ide o podvod?

  1. Je potrebné si všimnúť, kedy stránka vznikla. V prípade ElektroRoka bol prvý príspevok pridaný len 28. decembra. V tomto prípade sa dá usúdiť, že stránka vznikla za účelom falošnej súťaže.
  2. Určite si treba všimnúť informácie o stránke a kontaktné údaje. Stránka ElektroRoka má v tejto sekcii len odkaz na čet v Messengeri a okrem toho sa o nej nedozvedáme nič viac. Ak by šlo o skutočnú spoločnosť, určite by sme našli odkazy na telefónne číslo, adresu spoločnosti či e-mailovú adresu. Taktiež odporúčame overenie obchodného mena v obchodnom registri.
  3. Ďalším príznakom podvodnej stránky môžu byť malé detaily ako je napríklad nekvalitné logo či nesprávna gramatika v samotnom príspevku.
  4. Dôležitý faktorom je štatút súťaže. V príspevku stránky ElektroRoka žiaden štatút uvedený nie je. Samotným štatútom súťaže sú uvedené všetky informácie o vyhlasovateľovi súťaže, ako aj informácie o tom, ako bude výherca vybraný, o aký predmet sa súťaží či ako si výherca predmet súťaže preberie.

Ak v prípade, že aj vyššie uvedené podmienky stránka vyhlasujúca súťaž splní a bude sa jednať o legitímnu súťaž, v žiadnom prípade neposkytuj nikomu svoje najcitlivejšie údaje, ako čísla platobných kariet či rodné čísla.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú