Slovenskí vodiči nejavia o elektromobily veľký záujem. Doterajšie prieskumy a štatistiky ukázali, že naša krajina je v porovnaní s inými členskými štátmi EÚ v kúpnej sile elektrických áut na chvoste.

Hoci bol v poslednom období zaznamenaný rast predaja týchto vozidiel, tempo, ktorým sa u nás predávajú, je len veľmi pomalé. Odborníci nám prezradili hlavné dôvody, prečo sa podľa nich Slováci stále nevrhajú do elektromobility v osobnej doprave.

Podiel elektromobilov na Slovensku rastie slimačím tempom

Zastúpenie elektromobilov na automobilovom trhu skúmali doteraz mnohé agentúry a spoločnosti, ktoré však vo svojich prieskumoch často prinášajú pre Slovensko nelichotivé výsledky. Podľa dát  z Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA) síce predaje batériových vozidiel stúpli v 2. štvrťroku až o 70 % v porovnaní s prvými mesiacmi roka, no výsledné čísla stále predstavujú len minimum zakúpených elektromobilov.

Michal Varga/FonTech

Podľa Zväzu automobilového priemyslu SR je potom podiel týchto vozidiel na našom trhu takmer zanedbateľný, čo pri pohľade na 432 predaných elektromobilov v 1. polroku tohto roka a 918 kusov BEV za celý minulý rok potvrdzuje, že Slováci majú voči elektromobilom predsudky a do ich kúpy sa príliš nehrnú.

Dôvodov je podľa odborníkov hneď niekoľko a spojením týchto faktorov tak môžeme objektívne vysvetliť, prečo sa nedokázali elektrické autá na našom trhu (zatiaľ) poriadne presadiť.

Vodiči ich odmietajú z viacerých dôvodov
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú