Vyzerá to tak, že Slnko sa po dlhých rokoch „nič nerobenia“ preberá k životu. V sobotu 3. júla sa podarilo zaznamenať najsilnejšiu solárnu erupciu za posledné 4 roky. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Prvá silná erupcia na Slnku po niekoľkých rokoch

Ako píše portál Space, slnečná erupcia nastala v slnečnej škvrne s označením AR2838 a podľa odborníkov sa radí do tej vôbec najsilnejšej skupiny slnečných erupcií – trieda X. Slnečné erupcie sú klasifikované v triedach A, B, C, M a X, kde písmeno A označuje najslabšiu a písmeno X tú najsilnejšiu triedu slnečných erupcií pri vlnovej dĺžke 100 – 800 pikometrov.

Každá trieda má svoj vrcholový tok vyjadrený vo wattoch na meter štvorcový (W/m2) až desaťkrát väčší ako predchádzajúca trieda, pričom vrcholový tok triedy X je stanovený na >10-4 W/m2.

NASA’s Goddard Space Flight Center/SDO

Sobotňajšia erupcia bola označená ako X1,5, čo je ešte jeden zo slabších výronov koronálnej hmoty v najsilnejšej triede slnečných erupcií. Pre porovnanie, k poslednej podobne silnej erupcii došlo v septembri 2017  a bola klasifikovaná ako erupcia X8,2.

Tá najsilnejšia erupcia vôbec sa odohrala ešte v novembri 2003 a dosahovala hodnotu X28. Čo sa týka slnečnej škvrny AR2838, tá sa podľa odborníkov zo SWPC (Space Weather Prediction Center) z ničoho nič vyvinula iba nedávno a predstavuje úplne novú aktívnu oblasť na povrchu Slnka.

Silná erupcia, spolu s nedávnym nárastom koronálnych slučiek, ktoré vystupujú z povrchu našej centrálnej hviezdy, predstavuje jasné znamenie, že solárny cyklus sa dostáva do obdobia svojej vyššej aktivity.

NEPREHLIADNI
NASA hlási ohromný objav, najnovší výbuch na Slnku objasnil ich pôvod

Slnečná erupcia spôsobila na Zemi nemalé problémy

Samotná erupcia sa však nezaobišla bez komplikácii. Vďaka sobotňajšiemu solárnemu výbuchu a vzniknutému pulzu röntgenových lúčov, ktoré zasiahli horné vrstvy zemskej atmosféry nad Atlantickým oceánom, došlo v tejto oblasti k nečakanému výpadku krátkovlnných rádiových zariadení. Svojim spôsobom teda erupcia triedy X narobila na Zemi „šarapatu“ a informovala nás o začínajúcom raste slnečnej aktivity.

Na Slnku sa počas solárneho maxima vyskytuje v priemere až 179 solárnych škvŕn. NASA i NOAA odhadujú, že počas aktuálneho 25. solárneho cyklu, do ktorého Slnko vstúpilo relatívne nedávno, budeme môcť na povrchu domovskej hviezdy počas jej maxima napočítať iba 115 slnečných škvŕn.

To je o jednu škvrnu viac ako bolo zaznamenané v predchádzajúcom 11-ročnom solárnom cykle. Niektorí vedci však s NASA a NOAA rozhodne nesúhlasia. Predpovedajú, že nový solárny cyklus bude jedným z najsilnejších vôbec a na pokojné maximum môžeme rovno zabudnúť.

Za zmienku stojí určite aj fakt, že prvá erupcia triedy X v aktuálnom 25. solárnom cykle, ktorý začal už vlani, sa objavila podstatne skôr (presnejšie o 541 dní) ako prvá erupcia tejto triedy v 24. solárnom cykle. Čo presne to ale pre nás znamená zatiaľ nevedia ani vedci.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP