Výskumníci v týchto časoch plných negatívnych správ v súvislosti s pandémiou koronavírusu konečne prinášajú pozitíva týkajúce sa Zeme. Na základe zmien v prúdení vetrov zistili, že ozónová vrstva nad Antarktídou sa začala zotavovať, informuje portál ScienceAlert.

Žiaľ, za zlepšením nie je domáca karanténa väčšiny ľudí. Samozrejme, aj tento faktor by mal z dlhodobejšieho hľadiska pozitívny vplyv na zotavovanie ozónovej vrstvy, no najnovšie zistenie sa týka takzvaného Montrealského protokolu, ktorý bol podpísaný v roku 1987.

Montrealský protokol zakazuje plošne na celom svete výrobu látok, ktoré ozónovú vrstvu poškodzujú. Antara Banerjee spolu s tímom vedcov z Univerzity v Colorade zaznamenali pomocou údajov zo satelitov a následných simulácií, že zmeny v prúdení vetra nie sú náhodné, ale sú spôsobené práve zotavovaním sa ozónovej vrstvy na južnom póle, informuje NewScientist.

Do roku 2000 sa situácia okolo ozónovej vrstvy stále zhoršovala, no na prelome tisícročí vedci zaznamenali spomalenie, respektíve úplne zastavenie rozširovania tropických a subtropických prúdov vetra, ktoré mierili smerom na Antarktídu, čím ju otepľovali. Postupom rokov dokonca podľa odborníkov začalo dochádzať k zvratu, čo znamená, že ničenie ozónovej vrstvy sme nielen zastavili, ale dokonca sa začala „liečiť“.

Screenshot/Youtube

Montrealský protokol je tak podľa vedcov skvelým príkladom, ako dokážu globálne nariadenia, ktoré sa samozrejme aj dodržiavajú, pomôcť zastaviť, či dokonca zvrátiť škody, ktoré sme na planéte napáchali.

Úplné zotavenie ozónovej vrstvy je však otázkou niekoľkých desaťročí, nakoľko látky, ktoré túto vrstvu poškodzujú, sa dokážu v ovzduší držať taktiež desiatky rokov. Vedci tiež zistili, že ozón sa zotavuje na rôznych častiach planéty rôznou rýchlosťou.

Vrstva by však mohla dosiahnuť hodnoty, ktoré mala v 80. rokoch minulého storočia, v pomerne krátkej dobe. Na severnej hemisfére predpokladajú jej zotavenie do tohoto štádia do roku 2030, na južnej do roku 2050. Antarktickej oblasti bude toto zotavovanie trvať najdlhšie, a to až do roku 2060.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú