Výskumníci zo Španielska prišli so znepokojujúcimi výsledkami novej štúdie. Milovníci čaju si vychutnávajú nielen na skvelom nápoji, ale zároveň sa do ich tela cez čajové vrecúška dostáva obrovské množstvo nanoplastov a mikroplastov. O novej štúdii informoval portál ScienceAlert.

Miliardy častíc v jednej šálke

O škodlivosti mikroplastov sme ťa už viackrát informovali. Čoraz častejšie sa objavujú výskumy, ktoré odhaľujú obrovské množstvo častíc v prírode, ale aj napríklad v pitnej vode, v jedle, v atmosfére, ako aj v našich telách.

Podľa štúdie výskumníkov z Autonómnej univerzity v Barcelone, jedno čajové vrecúško uvoľňuje miliardy plastových častí na každý milimeter vody. Pri skúmaní sa použili pokročilé laserové techniky na meranie rýchlosti a rozptylu svetla, čím získali presný obraz o chemických, aj fyzikálnych vlastnostiach častíc. Vedci sa pri testoch zamerali na tri druhy čajových vrecúšok, ktoré nájdeme v obchodoch.

Gooya Banaei a kol./Chemosphere

Čajové vrecúška z polypropylénu uvoľňovali v priemere 1,2 miliardy častíc na milimeter vody. Priemerná veľkosť častíc bola 136,7 nanometra. Ďalším testovaným druhom bolo vrecúško z celulózy, ktoré produkovalo približne 135 miliónov častíc na milimeter s veľkosťou okolo 244 nanometrov. Vrecúška z nylonu uvoľňovali 8,18 milióna plastových častí na milimeter, ktoré mali priemernú veľkosť 138,4 nanometra.

Vplyv častíc na zdravie

Výskumníci sa v štúdii zamerali aj na interakciu mikroplastov a nanoplastov s ľudskými črevnými bunkami. Zistili, že v bunkách, ktoré produkujú hlien boli absorpčné hladiny dostatočné na to, aby plasty prenikli až k bunkovému jadru.

„Polymerné zloženie MNPL výrazne ovplyvňuje ich biologické interakcie, čo vedie k rôznym účinkom na orgány, tkanivá a bunky,“ uvádzajú vedci vo svojej štúdii publikovanej v periodiku Chemosphere. Vedci ďalej uvádzajú, že to môže viesť k špecifickým akumulačným vzorcom, toxicite, imunitným reakciám a dlhodobým zdravotným následkom.

Výskumný tím tiež apeluje na reguláciu a potrebu zavedenia štandardizácie v používaní plastov. „Keďže používanie plastov v potravinových obaloch naďalej narastá, je nevyhnutné riešiť kontamináciu MNPL, aby sa zabezpečila bezpečnosť potravín a ochrana verejného zdravia,“ vyzývajú vedci. Zrejme je tiež načase prehodnotiť pitie čaju a zvoliť si radšej kvalitný sypaný čaj bez vrecúšok.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP