Plusy

+Prítomnosť známych postáv z univerza F&F, vrátane ich dabingu
+Občas náznak zábavy

Mínusy

-Katastrofálna kamera
-Fádna hrateľnosť s nedostatkom možností
-Hora technických problémov
-Zastaralý vizuál
-Nefunkčný multiplayer
-Nuda v každom smere

Demolačné gule, ponorky vyskakujúce spopod ľadu aj nadupané káry ťahajúce trezor naprieč metropolou Južnej Ameriky. Aj tieto scény sa nezabudnuteľne vryli do pamätí fanúšikov nenáročnej akčnej zábavy, ktorou sa v posledných rokoch prezentuje závodná séria Fast & Furious.

Logika a rozum pri sledovaní síce musia ísť bokom, filmy Rýchlo a zbesilo sa však už dávno na nič nehrajú a snažia sa zaujať predovšetkým nespútanou akčnou zábavou, nádhernými ženami a ešte krajšími mašinami. Nemusí to vyhovovať každému, no cieľové obecenstvo je dosť rozsiahle na to, aby sa známe univerzum rozrástlo aj o herný prídavok.

Hra zo sveta Fast & Furious pritom dáva dokonalý význam. Herné platformy sú ideálnym prostredím na povýšenie šialených naháňačiek, výbuchov a obrích skokov, na úplne novú úroveň. Stačí zabezpečiť skúsené herné štúdio, ktoré sa o novinku postará, naplniť ju licencovanými autami a známymi postavami a potom už len popustiť uzdu fantázii.

Najnovšia hra Fast & Furious Crossroads dve z týchto ingrediencií mala hneď pri svojom zrode. Postavili sa za ňu borci borci majúci na svedomí Need for Speed: Shift či úspešnú závodnú sériu Project Cars, objavujú sa v nej legendy série na čele Dominicom Torretom. Aj napriek tomu herná novinka zlyhala na plnej čiare.

Dominic s rodinou opäť v akcii

Crossroads sa pritom nezačína až tak katastrofálne. Hneď v úvodnej misii sa na scéne zjavuje Dominic s Letty, ktorí sa počas akčnej pasáže zapletú s neznámymi cestnými lupičmi. Na konci ničivej naháňačky, v ktorej nechýba plameňomet, vystrelené harpúny a zopár zdevastovaných áut, dvojica zisťuje, že sa zaplietla s dobre zabehnutou a mimoriadne nebezpečnou organizáciou, ktorú treba dostať na kolená. Nič svetoborné, ale drobný potenciál tu vďaka známym postavám predsa len je.

Nevýrazný príbeh sa točí predovšetkým okolo trojice nových postáv

Hneď vzápätí hra predstavuje nových hrdinov a práve tí zapĺňajú gro herného času. Skupinka automechanikov sa totiž dostala do problémov s rovnakou organizáciou, namiesto splatenia dlhu sa ale rozhodne s tyranmi bojovať. Ako neohrození bojovníci sami spomenú, organizácia môže byť dobre pripravená na boj s vyzbrojenými konkurenčnými gangami, určite ale nepočíta s tým, že si na ňu trúfne trojica amatérov. To predsa dáva význam, či nie?

Prázdnymi dialógmi a nelogickými rozhodnutiami je novinka priam presýtená, na to sme si už však dávno zvykli z filmových dielov série. Hľadať zmysluplný dej vo Fast & Furious dáva asi rovnaký význam ako pustiť si porno kvôli dejovej zápletke. Jednoducho je to zbytočné.

Vyčítať preto Crossroads, že po dejovej stránke nedáva veľký význam, je len plytvanie časom. Od Fast & Furious už nikto so zdravým rozumom nič podobné nečaká, prím hrá predovšetkým nespútaná akčná zábava, ktorú v podobne absurdnej miere nikto iný neponúka.

Zlou správou preto je, že Crossroads ničím podobným nedisponuje a jediný adrenalín, ktorý sa pri hre dostaví, predstavuje strach z toho, že si danú misiu budete musieť zopakovať.

Nezáživné potulky mestom

Herná náplň pozostáva z jazdy po meste a plnení zadaných úloh. Občas sa hráč musí dostať na určené miesto skôr ako protivník, inokedy sa prioritou stáva sledovanie určeného vozidla, zlikvidovanie konkurenčného konvoja alebo útek pred miestnou políciou. Dostane sa aj na meranie síl vo forme závodov, takýchto príležitostí je ale minimum a navyše vôbec nestoja za pozornosť.

Najväčšia starosť pri plnení misií je nezaspať za volantom. Väčšina z nich sa opakuje a neponúka nič originálne

Vybrané misie ponúkajú aj prepínanie medzi postavami, keďže automobily disponujú jedinečnými vychytávkami ako možnosť vystreliť harpúnu, zneškodniť nepriateľa raketami alebo ho hacknúť a nechať nepojazdným. Na akúkoľvek voľnosť však boli tvorcovia skúpi.

Prepnutie medzi postavami je možné len v konkrétnych momentoch, na ktoré upozorní blikajúca ikona postavy, prostredie je lineárne a cesta za splnením misie je takmer zakaždým vopred nalinajkovaná.

Hra neponúka žiadnu mapu, absentujú aj akékoľvek možnosti vylepšovania automobilov alebo ich zbraní. Jedinou motiváciou sa teda stáva splnenie úlohy a dorazenie do cieľa, za čo Crossroads odmeňuje prestrihovou scénkou a pokrokom v príbehu. Ten mimochodom aj pri opakovaní niektorých misií prejdete za menej ako päť hodín, pričom nemalú časť hernej doby tvoria prestrihové scénky.

Ovládanie vozidiel je čisto arkádovou záležitosťou a miestami má tendenciu pripomínať napríklad Burnout Paradise. To je určite dobrou správou, akýkoľvek záblesk zábavy však rýchlo zráža otrasná kamera, ktorú považujeme za absolútne najslabší aspekt celej hry.

Herný zážitok vo veľkom degraduje zle nastavená kamera

Vybrané misie by aj napriek neoriginálnej náplni totiž dokázali aspoň trocha zabaviť, kamera je však umiestnená príliš blízko vozidla, má otrasný uhol, počas naháňačiek neposlušne skáče a čo je najdôležitejšie, nejde zmeniť. Výsledkom je, že hráč vo veľkej časti prípadov nemá vôbec žiadny prehľad, čo sa na obrazovke vlastne deje.

Ach, tie bugy

Oveľa lepšie si nevedie ani technická stránka hry, keďže Crossroads je prešpikovaný vážnymi technickými nedostatkami. Tie spočiatku hnevajú, neskôr je ale jasné, že nemá význam lámať si nad nimi hlavu. Fyzika objektov žije vlastným životom a pre rovnaký objekt neplatia tie isté pravidlá.

V praxi to napríklad znamená, že obrubník, cez ktorý auto v pohode preskočilo, o sto metrov ďalej z ničoho nič vystaví nemilosrdnú stopku. Podobných prekážok je v hre viacero – raz sa cez ne auto hlavnej postavy bez problémov dostane, inokedy predstavujú neprekonateľnú zátarasu a treba ich obísť.

Technická stránka hry je silne podpriemerná, budúca podpora od vývojárov otázna

Výnimočné rovnako nie je, aby sa na obrazovke z ničoho nič objavilo letiace auto alebo vozidlo pred vami narazilo do neviditeľnej prekážky. Pobavila nás aj automobilová naháňačka, pri ktorej sa ovládaný automobil tesne po vjazde do tunela vzniesol do vzduchu, levitoval a efektne sa otáčal nad okoloidúcimi vozidlami. Že by predzvesť nového filmového dielu odohrávajúceho sa vo vesmíre? Netrúfame si povedať.

Podobnými technickými nedostatkami samozrejme trpia aj iné veľké hry. Stačí si pripomenúť lietajúce vozy a aligátorov padajúcich z neba v Red Dead Redemption Online, v prípade Fast & Furious Crossroads však máme vážne obavy, že vývojár sa s technickým stavom hry vôbec bude zapodievať. Vývojári zo Slightly Mad Studios totiž titul neuvádzajú ani v portfóliu hier na vlastnej internetovej stránke, čochvíľa navyše vydávajú tretí diel série Project Cars, ktorý bude nepochybne pútať omnoho väčšiu pozornosť.

Zverejnené trailery predznamenávali, že po grafickej stránke nepôjde o obzvlášť oslnivý titul, čo finálna verzia do bodky potvrdila. Vizuálne Crossroads pôsobí ako raný titul z čias PlayStation 3 a aj v tejto konkurencii by ťahal za kratší koniec. Stačí sa pozrieť na screenshoty priamo z hry.

Crossroads ponúka aj multiplayer, dostať sa nám do neho podarilo iba raz

Poteší naopak nadabovanie postáv, ktorým svoje hlasy prepožičali obľúbení filmoví hrdinovia. V hre tak môžeme počuť Vin Diesela, Michelle Rodriguez aj Tyresa Gibsona, čo je pre skalných fanúšikov značky nepochybne dobrou správou.

Trojicu protagonistov je počas hrania aj počuť, vývojári sa fádne misie snažili spestriť aj pomocou dialógov a neustálych komentárov zo strany zainteresovaných postáv. Niekedy to funguje a hráč si cez suchý humor pripomenie čaro Fast & Furious, inokedy hlášky pôsobia silene a vyšumia do prázdna.

Po prejdení príbehovej kampane si hráč môže zážitok zopakovať aj v online režime, ktorý ponúka mód pre deviatich hráčov rozdelených do troch tímov. Zločinci a hrdinovia súperia medzi sebou a musia splniť stanovený cieľ, tím policajtov sa nestará, o ktorý tábor ide a snaží sa unikajúcich hráčov pochytať. Za odmenu hra sľubuje odomknutie nových automobilov a kozmetické úpravy vozidiel.

Základným problémom však je, že multiplayer je nefunkčný a počas matchmakingu neustále padá. Či je problém spôsobený malou hráčskou základňou alebo problémami so servermi povedať nevieme, aj napriek opakovanej snahe sa nám z mnohých neúspešných pokusov podarilo spustiť jeden jediný zápas. Aj z neho sa väčšina hráčov približne v tretine zápolenia odpojila.

Premrhaný potenciál

Fast & Furious Crossroads mal obrovskú smolu v tom, že bol naplánovaný ako sprievodný titul pri premiére deviateho dielu filmovej série Fast & Furious, ktorá sa však preložila až na budúci rok. Crossroads v tom teda zostal sám a zrazu sa naň aj vďaka nepodareným videám začala upriamovať celosvetová pozornosť.

Ľuboš Čabala / FonTech

Ak by hra vyšla spoločne s filmom, dávalo by jej vydanie význam a množstvo hráčov by sa nad slabými kvalitami herného prevedenia možno ani príliš nepozastavovalo. Koniec koncov, hry vytvorené na základe filmov nikdy neoplývali veľkou kvalitou.

Samostatne však Crossroads pôsobí ako nie príliš podarený vtip. Novinka nedisponuje ničím, čo by ospravedlňovalo cenovku plnohodnotnej hry a aj po masívnej zľave, ktorá nepochybne príde už čoskoro, bude herný titul z univerza Fast & Furious určený len tým najskalnejším a najodvážnejším fanúšikom značky.

Hru na recenziu poskytla spoločnosť Cenega a bola recenzovaná na platforme PS4 Pro. 

HODNOTENIE

3.5/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP