Pojem „verejné obstarávanie“ je na Slovensku známym slovným spojením. Často totiž býva predmetom rôznych káuz a nečestných praktík. Na dôvodné podozrenie vo verejnej súťaži dnes upozornil Protimonopolný úrad Slovenskej republiky vo forme tlačovej správy.

Inšpekcia prebehla u podnikateľov v oblasti fotovoltiky

Ako informuje PMÚ, 6. februára 2024 vykonal tento orgán štátnej správy neohlásené inšpekcie u podnikateľov, ktorí pôsobia v oblasti fotovoltiky.

„Inšpekcie boli vykonané na základe dôvodného podozrenia, že medzi podnikateľmi mohlo dôjsť k uzavretiu dohody obmedzujúcej súťaž, a to v súvislosti s účasťou a predkladaním ponúk vo verejnej súťaži na dodávku priemyselnej FVE pre vlastnú spotrebu,“ informuje web.

Ak sa takáto kartelová dohoda preukáže, podnikateľom hrozí pokuta až do výšky 10 % z obratu za predchádzajúce uzavreté účtovné obdobie. PMÚ ďalej uvádza, že inšpekcie automaticky neznamenajú porušenie pravidiel zo strany podnikateľov a ani neprejudikuje (vopred, predbežne rozhodnúť, pozn. red.) závery prešetrovania.

Kartelové dohody sú vo verejnom obstarávaní veľmi rozšírené

Cieľom verejnej súťaže je zabezpečiť transparentné metódy výberu dodávateľa, ktorý ponúkne najlepšie možné podmienky z hľadiska ceny, kvality a ďalších faktorov. (Vertikálna) kartelová dohoda je protisúťažná dohoda medzi priamymi konkurentmi a ide o najškodlivejšiu protisúťažnú praktiku, ako uvádza publikácia PMÚ SR.

Hlavným cieľom kartelových dohôd je obvykle obmedziť konkurenciu, čo môže viesť k vyšším cenám pre spotrebiteľov. Dohody medzi uchádzačmi vo verejnom obstarávaní môžu mať veľa foriem, avšak ich predmetom je dohoda o tom, kto získa zákazku a teda vopred vyhrá so svojou ponukou.

Ak sa podnikatelia v tendri dohodnú, stráca sa podstata a zmysel verejného obstarávania. Prejaviť sa môžu umelým rastom cien, neefektívnym využívaním verejných prostriedkov a negatívnym dopadom na celé podnikateľské prostredie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú