Odborníci sa domnievajú, že koronavírus pravdepodobne zostane medzi ľuďmi až do vynájdenia vakcíny, čo nemusí byť tak skoro. Covid-19, ako sa vírus od 11. februára označuje, sa rozšíril z čínskeho mesta Wu-chan postupne do viacerých krajín sveta. Koronavírus v čase písania tohto článku nakazil po celom svete takmer 90 000 ľudí, informuje portál Science Alert.

O život pripravil už viac ako tri tisícky ľudí, čo tvorí len 3 % zo všetkých nakazených. Je teda smrteľným pre oveľa menšie percento ľudí ako SARS či MERS. To však  nezmenšuje akútnu potrebu prevencie proti jeho šíreniu, keďže nikto z nás nechce, aby sme my, či nebodaj našli blízki patrili medzi spomínané tri percentá. Faktom však zostáva, že boj proti koronavírusu nie je márny. Dôkazom toho je viac ako 45 000 ľudí, ktorých sa už podarilo vyliečiť.

FOTO TASR - Miroslav Košírer

„Koronavírus s nami bude ešte nejaký čas. V ľudskej populácii je endemitom a len tak bez vakcíny zo sveta nezmizne,“ povedal pre Business Insider Amesh Adalja, expert na infekčné choroby z Centre zdravia a bezpečnosti Johna Hopkinsa. Čínsky prezident Si Ťin-pching sa však do budúcnosti pozerá s nádejou a dokonca aj americký prezident Donald Trump má na celú vec taktiež pomerne optimistický pohľad.

Podľa viacerých virológov by totiž práve jar a s ňou prichádzajúce teplé počasie mohlo spomaliť šírenie vírusu. Písali sme o tom v tomto článku. Podľa vedcov by sa teda koronavírus mal správať podobne, ako obyčajná sezónna chrípka. Možno aj preto sa Adalja vyjadril nasledovne: „Koronavírus by sa mohol prestať šíriť. Vďaka tomu budeme schopní získať čas na vývoj vakcíny a keď sa najbližšie objaví, budeme pripravení.“ To však samozrejme neznamená, že sa koronavírusu s príchodom jari navždy zbavíme.

CSSE

Aj keby sa koronavírus stal sezónnou záležitosťou, bude stále prítomný. Každý rok by sa tak po teplom lete mohol vracať na jeseň a naplno sa prejaviť v zime. „Vieme, že respirálne vírusy sú často sezónne, avšak nie výlučne,“ povedal pre CNN Wilian Schaffner, špecialista na infekčné choroby z Vanderbiltovej univerzity v americkom štáte Tennessee. „Dúfame, že prichádzajúca jar pomôže potlačiť šírenie.“

Respirálne vírusy sú sezónne, pretože chladnejšie teploty pomáhajú spevňovať ochrannú vrstvu, ktorá obklopuje častice vírusu vo vzduchu. Čím ju majú silnejšiu, tým dlhšie sú schopné udržať sa pri živote. Väčšinou, najmä v chladnejších mesiacoch, je vírus schopný prežiť dosť dlho na to, aby sa stihol vzduchom preniesť z jedného človeka na druhého.

Na Zemi však ročné obdobia neprežívajú všetky jej časti v rovnakom čase. Čiže, kým v Číne a v Európe nastane jar a leto, na južnej pologuli, napríklad v Austrálii či v Oceánii, bude jeseň a zima. Koronavírus by sa teda mohol preniesť na južnú pologuľu. Túto teóriu potvrdzuje aj fakt, že v Austrálii a na Novom Zélande je v súčasnosti dokopy len 30 nakazených. Vedecký pohľad a zhrnutie faktov o Covid-19 nájdeš v našom článku.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP