Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Moderné platobné metódy dávajú „zbohom“ klasickým peniazom a mnohí ľudia dnes uprednostňujú platby smartfónmi, hodinkami alebo stavia aj na kryptomeny. V budúcnosti môžu byť digitálne platby stále populárnejšie, čo si uvedomuje aj Švédsko, ktoré ako prvá európska krajina začína testovať digitálnu národnú menu. Švédsko spúšťa vo svojej centrálnej banke Sveriges Riksbank pilotnú prevádzku digitálnej meny e-krona, ktorá raz môže nahradiť platby klasickými peniazmi, informuje Reuters. Zatiaľ s ňou však bežní ľudia platiť nebudú.

Spustenie digitálnej meny e-krona pre všetkých občanov je ešte poriadne ďaleko a Švédsko najprv musí absolvovať náročnú cestu, počas ktorej bude testovať technické riešenie, implementáciu meny do reálneho života a ďalšie aspekty. Nahradiť klasické peniaze rozhodne nebude jednoduchá úloha, no už dnes máme náznaky toho, že sa to dá.

Bezkontaktné digitálne platby ako Google Pay, Apple Pay, či Fitbit Pay a Garmin Pay máme aj u nás na Slovensku, pričom ľudia ich pri svojich nákupoch využívajú na dennej báze. Situácia s digitálnou národnou menou je však o čosi zložitejšia a môže trvať celé roky, pokým sa Švédsko rozhodne vymeniť papierové peniaze za digitálnu e-kronu.

Švédsko si vyskúša digitálnu národnú menu

Pred pár dňami však centrálna banka Sveriges Riksbank oznámila pilotné testovanie svojho technického riešenia pre e-kronu, ktoré si vyskúša tím odborníkov. Tí budú mať za úlohu simulovať každodenné chovanie ľudí, budú s e-kronou narábať tak, ako by to robil bežný človek s papierovými peniazmi, no všetko prebehne v digitálnej forme a využiť bude možné aj smartfóny, či inteligentné hodinky. Testovanie potrvá do konca februára v budúcom roku s možnosťou predĺženia testu na ďalšie obdobie.

Riksbank

Pilotný test digitálnej e-krony umožní využívať a narábať s menou 24 hodín denne po celý rok a platby by mali prebiehať takmer okamžite, pričom sa hovorí aj o možnosti, kedy bude mena dostupná offline.

Celý systém je založený na technológií DLT (Distributed Ledger Technology), ktorá je často označovaná aj ako blockchainová technológia. Zaznamenáva iba platné transakcie a celá technológia operuje s databázami synchonizovanými nezávislými stranami.

Flickr

Nenechaj si ujsť
Toľkoto Slovákov využíva Apple Pay a Google Pay. Koľko sme s nimi doteraz zaplatili?

V prípade e-krony jednotlivé uzly v tejto sieti ukladajú, prijímajú, overujú a potvrdzujú transakcie s menou. Práve to si v pilotnom teste vyskúšajú odborní účastníci, ktorí budú využívať existujúcu infraštruktúru so simulovanými platbami v platforme Corda.

Tá sa ale od klasických kryptomien líši a prístup do siete budú mať overení účastníci, ktorých schváli centrálna banka. Samotná platforma Corda nie je tak energeticky náročná ako napríklad taký BitCoin a podľa banky je porovnateľná s existujúcimi platobnými systémami.

Krajina zatiaľ ostáva pri klasických peniazoch. Má v nich najnižšie HDP na svete

Riksbank tiež informuje, že platenie s e-kronou bude rovnako jednoduché ako posielanie správ. Zatiaľ však nie je isté, že sa Švédsko bude v blízkej budúcnosti spoliehať len na digitálnu menu. Pilotná prevádzka má len ukázať možnosti tohto riešenia v uzavretom systéme a môže potrvať ešte poriadne dlho, kým by sa do toho zapojila verejnosť.

Flickr

Krajina sa pritom môže pýšiť tým, že je v globále jedinou najmenej závislou na hotovosti. V bankovkách má totiž len 1 % HDP, zatiaľ čo ostatné krajiny eurozóny až 11 % a také Spojené štáty majú v hotovosti 8 % HDP.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú