Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Už len dve epizódy nás delia od vyvrcholenia najväčšej fantasy našej doby – Pán prsteňov: Prstene moci. Veľkorozpočtová novinka od Amazonu sa síce môže pýšiť titulom najkrajšie vyzerajúceho seriálu súčasnosti, po obsahovej stránke to však doposiaľ zďaleka nebolo bezchybné.

Pachuť z nepresvedčivých prvých piatich častí najnovšie kompletne zmietla zo stola posledná epizóda. Tá do seriálu konečne priniesla život a zaklincovala divákov do sedačky epickým finále, o ktorom budú fanúšikovia hovoriť ešte týždne po premiére poslednej časti. Článok obsahuje spoilery zo šiestej epizódy.

Posun k lepšiemu vo všetkých smeroch

Šiesta časť seriálového Pána prsteňov prišla so symbolickým názvom Udûn, čo v elfskom jazyku znamená peklo, a rozhodne patrí k jeho vrcholom. Dej sa na rozdiel od predchádzajúcich epizód sústredí výlučne na postavy Galadriel a Arondira, ktorých cesty sa konečne spojili.

Stane sa tak vo veľkolepom štýle, kedy sa Arandir s ľudskými spojencami bránia presile nepriateľa a na pomoc im prichádza Galadriel s jazdcami z Númenoru.

Akcia je prvotriedna a pripomína najvydarenejšie akčné momenty z Jacksonovej filmovej trilógie, tvorcovia sa však súboje neboja okoreniť o vlastné nápady. Špeciálne pôsobivý je napríklad príchod jazdcov Númenoru.

Amazon Studios

V pokojnejších momentoch sa následne dozvedáme viac aj o postave Adara, znetvoreného elfského vodcu orkov, ktorý v rozhovoroch s Galadriel vnáša svetlo do histórie ohyzdov a približuje tiež svoje vlastné motívy.

Na pozadí akčných udalostí tak autori rozvíjajú hlavné postavy seriálu a vnášajú do deja nejednoznačnosť boja so zlom. Galadriel sa stáva zaslepená svojou túžbou po pomste, kým Adar vyslovuje nádej, že orkovia si už vytrpeli dosť a rovnako ako iné rasy, aj oni majú nárok na svoju vlastnú zem. Podobným úvahám sa Tolkien vo svojich dielach nikdy nevenoval.

Navždy zmení spôsob, akým vnímame Stredozem

Posledná epizóda tak prináša vydarený mix akčnej zložky so zmysluplným rozvojom postáv, aj keď občasné klišé je miestami z deja predsa len cítiť. Najlepšie si ale autori nechali na koniec a seriál veľkolepým spôsobom interpretuje jednu z kľúčových udalostí celého Tolkienovho univerza – vzniku Hory osudu, do ktorej Frodo so Samom na konci filmovej trilógie hodili Prsteň moci.

Okolnosti, za akých Hora osudu, známa tiež pod menom Orodruin, vznikla, sú medzi skalnými fanúšikmi vďaka nejednoznačnej Tolkienovej interpretácii predmetom veľkých debát. V predlohe Horu osudu vytvoril Temný pán Morgoth počas Prvého veku, špecifické detaily ale Tolkien neopisuje.

Pán prsteňov: Prstene moci je fenoménom hneď v niekoľkých smeroch

Autori sa teda rozhodli pre vlastnú interpretáciu a ikonickému miestu Stredozeme dali celkom novú podobu. Spoločne s Horou osudu počas finále šiestej epizódy vzniká aj Mordor, čo s beznádejou sleduje aj Galadriel.

Seriál sa tak pripravuje aj na príchod Saurona, ktorý v Hore osudu neskôr ukoval Jeden prsteň moci a spustil dlhotrvajúcu vojnu v Stredozemi, ktorá viedla ku skaze majestátnych kráľovstiev i smrti kľúčových postáv. Týmto udalostiam sa detailne venujeme v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú