Staršia Rumunka používala kameň ako zarážku do dverí. Až neskôr sa zistilo, že ide o mimoriadne vzácny kus jantáru a je jedným z najväčších na svete. Ako informuje portál El País, jantár sa nachádza Provinčnom múzeu Buzău a Rumunsko ho zaradilo medzi národné poklady.

Ani zlodejov nezaujal

Žena našla 3,5-kilogramový kameň v koryte potoka v rumunskej dedinke Colti. Žene sa lesklý kameň zapáčil a desaťročia ho používala ako zarážku do dverí. Nikto si kameň nevšímal a tak roky bránil nechcenému zatváraniu dverí. Nezaujal dokonca ani zlodejov, ktorí sa vlámali do domu ženy a ukradli jej šperky. „Pri zúfalom hľadaní cenností prehliadli skutočný poklad, ktorý tam bol pred ich očami,“ povedal člen príbuzných.

Ako prvý si zvláštny lesklý kameň všimol až príbuzný, ktorý po smrti starenky zdedil jej dom. Aj on ho najprv považoval len za skalu, avšak po bližšom preskúmaní sa domnieval, že môže ísť o veľmi cenný polodrahokam. Unikátny kameň predal štátu a úrady ho zaradili medzi národné poklady.

Museo de Buzău

Jeden z najväčších kusov na svete

Rumunské úrady odovzdali jantár na preskúmanie odborníkom z Múzea histórie v Krakove. Poľskí odborníci potvrdili pravosť jantárového kameňa a tiež odhadli, že by mohol mať 38,5 až 70 miliónov rokov. Odborníci boli z nálezu nadšení, pretože podľa nich sa jedná o jeden z najväčších kusov na svete a najväčší svojho druhu.

„Objav tohto kameňa má mimoriadny význam ako na úrovni vedy, tak na úrovni múzejníctva,“ vyjadril sa riaditeľ buzăuského múzea Daniel Costache. Dodal, že vedecká hodnota nálezu je nevyčísliteľná.

Rumunsko patrí medzi krajiny s najvýznamnejšími ložiskami jantáru a kraj Buzau je jednou z oblastí, kde sa tento polodrahokam vyskytuje v hojnom množstve. Geológ Oscar Helm nazval tieto jedinečné ložiská ako „rumanit“, bežnejšie známy ako „Buzău jantár“. V tomto regióne sa nachádza prírodná rezervácia, kde boli objavené rôzne jantárové nugety s vysokou hodnotou a kvalitou, s viac ako 160 odtieňmi prevažne tmavých farieb, od červenej po čiernu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú