Google Mapy sú nabité obrovským množstvom funkcií, no bežný používateľ pozná len hŕstku. Je to buď z dôvodu, že ich nepotrebuje, alebo o ich existencii ani netuší. Prinášame ti preto sedem tipov, vďaka ktorým bude tvoja práca v Google Mapách oveľa, oveľa efektívnejšia.

Cestuj v čase

google mapy
zdroj fotografie: Google Mapy

Jednou z výborných funkcií je cestovanie v čase. Keď stojíš cez Street View pri nejakom objekte, ktorý bol fotografovaný viackrát, môžeš si pozrieť aj staršie záznamy a vidieť, ako vyzeralo to dané miesto v minulosti. Stačí kliknúť na znak hodín so šípkami v ľavom hornom roku a prepínať roky.

google mapy
zdroj fotografie: Google Mapy

Objednaj si taxík

Na objednávanie taxi služieb, ako je napríklad Uber či Lyft môžu poslúžiť aj Mapy od Google. Stačí zadať miesto, kde sa nachádzaš, cieľ a ako spôsob dopravy zvoliť taxík. Následne sa ti zobrazia ponuky taxislužieb, ich ceny a aj možnosť objednávky. To všetko priamo cez mapy. Bohužiaľ, u nás na Slovensku sa nám túto funkciu nepodarilo rozbehať.

Vytvor si vlastnú mapu

google mapy
zdroj fotografie: Google Mapy

Na adrese mymaps.google.com (Moje Mapy) si môžeš vytvoriť vlastnú mapu. Čiarami je možné označovať oblasti a následne do nich vkladať značky, fotky či trasy. Mapa sa ti automaticky uloží na Google Disk a môžeš ju dokonca zdieľať aj s priateľmi.

google mapy
zdroj fotografie: Google Mapy

Pozri si mapy vytvorené inými používateľmi

google mapy
zdroj fotografie: Google Mapy

Okrem vytvárania vlastných máp môžeš prezerať aj mapy vytvorené inými používateľmi. Veľmi užitočná môže byť napríklad The Bike-sharing World Map, kde nájdeš miesta s možnosťou požičania bicyklov.

Nenechaj si ujsť
Google Mapy pre Android sa zmenili na nepoznanie

Nazri dovnútra budov

google mapy
zdroj fotografie: Google Mapy

Google má zmapovaný aj vnútorný priestor niektorých významných stavieb. Po zvolení miesta, ktoré má Google zmapované aj zvnútra, sa v pravom dolnom rohu objaví panel s číslami, pomocou ktorých môžeš prepínať medzi jednotlivými poschodiami budovy.

google mapy
zdroj fotografie: Google Mapy

Stiahni si mapy offline

google mapy
zdroj fotografie: Android Central

Ak plánuješ ísť na nejaké miesto a nechceš sa po ceste stratiť, dobrým riešením je stiahnuť si offline mapu, čiže k mape budeš mať prístup aj bez internetu. Stačí rozbaliť ľavú bočnú ponuku, zvoliť „Offline oblasti“ a vybrať „Vlastná oblasť“. V tomto bode si už môžeš vybrať oblasť, ktorej mapy si chceš následne stiahnuť. Túto funkciu teda ocenia najmä používatelia smartfónov. Treba si však dať pozor na to, že mapy môžu mať niekoľko stoviek megabajtov.

Pridaj do trasy viac bodov

Tvoja trasa nemusí obsahovať iba cestu z bodu A do bodu B. Pokiaľ chceš ísť cez iné mestá alebo sa plánuješ niekde zastaviť, do trasy si môžeš pridať viacero záchytných bodov. Najprv si zvoľ miesto odchodu a príchodu a následne pomocou malého „pluska“ môžeš do trasy pridávať ďalšie miesta. Ich poradie sa potom mení potiahnutím krúžkov pri miestach.

google mapy
zdroj fotografie: Google Mapy

Dozvedel si sa v tomto článku o nejakej funkcii, o ktorej si nevedel a začneš ju používať? Poznáš ďalšie užitočné vymoženosti, o ktoré sa chceš podeliť? Neváhaj a využi komentáre pod článkom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP