Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Japonskému meteorologickému satelitu Himawari-8 sa podarilo zachytiť veľmi zriedkavý atmosférický jav. Spozoroval totiž „gravitačné vlny“ nad Indickým oceánom, prúdiace od severozápadnej Austrálie.

Ako píše portál ScienceAlert, naša atmosféra dokáže byť veľmi zaujímavá. Vo svojej podstate je v neustálom prúdivom pohybe, čo znamená, že podlieha zákonom podobným dynamike tekutín. Často tak môžeme vidieť fenomény ako cirkulácia oblačnosti, prúdy vzduchu a dokonca aj „gravitačné vlny“. Posledný spomínaný fenomén, hoci sa v atmosfére vyskytuje často, je však viditeľný len zriedkavo.

Nie sú gravitačné vlny ako gravitačné vlny

Dôvod, prečo boli gravitačné vlny doteraz uvedené v úvodzovkách, nie je náhodný. Pojem „gravitačné vlny“ môžeme rozlišovať v dvoch významoch. Prvý význam gravitačných vĺn môžeme vnímať v súvislosti s kozmickým javom ako poruchu v zakrivení časopriestoru, ktorú ešte v roku 1905 navrhol Henri Poincaré, a neskôr v roku 1916 predpovedal na základe svojej teórie relativity aj Albert Einstain.

Zobraziť celú galériu (2)
Gravitačné vlny ako kozmický jav vo forme zakrivenia časopriestoru. Zdroj: NASA

Gravitačné vlny, tiež známe ako vztlakové vlny, sú však ako atmosférický jav na Zemi niečo iné. Podliehajú dynamike tekutín a sú často generované v kvapalných médiách, alebo na rozhraniach medzi dvoma tekutými médiami. To však neznamená, že gravitácia v tomto prípade nehrá žiadnu rolu. Vlnenie vzniká práve v dôsledku gravitácie, ktorá sa snaží tekuté častice dostať opäť do rovnovážneho stavu.

Zaujímavý fenomén, ktorý bežne nevidíme

Presne takýto jav sa podarilo zachytiť japonskému meteorologickému satelitu Himawari-8. Na severozápade Austrálie sa vyskytla veľká búrka, z ktorej prúdil studený prúd vzduchu smerom k teplejšiemu vzduchu na povrchu. Rozdiel v hustote tak spôsobil narušenie a následné gravitačné, respektíve vztlakové vlny. Toto narušenie je tak možné pozorovať, kým gravitácia túto poruchu v prúdení nevyváži.

Vyššie popísaný jav môžeme pozorovať vo forme vĺn, ktoré sa šíria nad Indickým oceánom smerom od pobrežia severozápadnej Austrálie. Vo všeobecnosti ide o bežný jav, ktorý ale často nie je viditeľný. V tomto prípade ale môžeme gravitačné vlny vidieť hlavne vďaka oblakom. V dutine, ktorá zostala za vlnami, je tiež možné vidieť, ako sa šíri prach cez Indický oceán z púštnej oblasti Pilbara. Pri takomto pohľade sa nedá povedať nič iné, len to, že naša planéta je naozaj jedinečná.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú