Podľa Ministerstva obrany Slovenskej republiky sa na novom sankčnom zozname Spojených štátov amerických objavila aj spoločnosť Incoff Aerospace, ktorá sídli v Bratislave. Sankcie sú podľa MO SR odôvodnené tým, že táto firma podporuje alebo prispieva ruským bezpečnostným službám či vojenskému sektoru.

Sankcie aj na Slovensku

Spoločnosť Incoff Aerospace spadá do skupiny Incoff Group a ako píše firma na svojej webovej stránke, primárne sa zaoberá výskumom, vývojom a následnou výrobou leteckých komponentov, pričom diely podľa nej nachádzajú využitie aj v iných priemyselných oblastiach.

Nie je známe, ako presne prispieva alebo podporuje „ruské bezpečnostné služby, vojenský a obranný sektor a vojenský a/alebo obranný výskum a vývoj“. Na internete však vysvetľuje, že jej komponenty sú vhodné ako pre civilné lietadlá, tak aj bojové stíhačky, pričom ponúka širokú škálu výrobkov od ovládacích jednotiek systémov po palubné počítače a antény.

Incoff Aerospace

Sankcie majú podľa ministerstva obmedziť prístup týchto firiem, ktorých sa na novom zozname ocitlo celkovo až 91, k americkým komoditám v podobe softvéru a iných technológií. Incoff Aerospace vyrába aj komponenty pre malé satelity.

Majú eliminovať zneužitie technológií

„Som rád, že sa nám v spolupráci so spojencami darí eliminovať zneužívanie medzinárodného obchodu so sofistikovanými technológiami, ktoré sú zneužité pri vraždení ukrajinského obyvateľstva,“ vyjadril sa minister obrany SR, Jaroslav Naď.

Väčšina sankcionovaných spoločností sa nachádza v Rusku, no okrem Slovenska boli zasiahnuté aj firmy sídliace napríklad v Estónsku, Španielsku či dokonca Spojenom kráľovstve. Ako informuje Federal Register, sankcie sú reakciou na pokračujúcu inváziu ruských vojsk na územie Ukrajiny.

Na zozname sa ocitla aj Alexejevov konštrukčný úrad, ktorý v minulosti vytvoril legendárny ekranoplán, známy tiež ako lietajúca loď alebo Kaspické monštrum. Okrem toho je na zozname veľké množstvo technologických, armádnych a iných konštrukčných firiem, ktoré budujú okrem lietadiel aj armádne lode.

Soviet Navy

Sú výhodné?

Zásadne platí, že takéto sankcie zasiahnu obe strany a otázkou je, ktorá na ne doplatí viac. Je nepravdepodobné, že by spomínané spoločnosti úplne skončili a vo väčšine prípadov pôjde len o zmenu dodávateľov komponentov, ktoré pravdepodobne poputujú z východu, napríklad z Číny.

Sankcie však rozhodne nejaký efekt majú a okrem Európy kvôli nim trpí aj Rusko, ktorého ekonomika zažíva extrémne ťažké chvíle a niekoľko tamojších firiem zastavilo produkciu.

Medzi nimi sa nachádza aj legendárny Kamaz či Lada, ktorým chýbajú potrebné komponenty pre výrobu nákladných a osobných automobilov. Kamaz navyše vyrába aj armádne vozidlá.

Fontech spoločnosť kontaktoval so žiadosťou o reakciu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP