Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Písali sa práve 60. roky minulého storočia a dve najväčšie svetové veľmoci sa topili v Studenej vojne. Obe sa predbiehali vo vesmírnych pretekoch, ale aj v armádnych technológiách, nakoľko len získaním masívnej a nepopierateľnej technologickej prevahy mohla jedna zo strán zvíťaziť bez toho, aby spustila otvorenú vojnu.

Počas tohto nebezpečného experimentu na celom svete a šachu o veľkosti celej planéty uzreli svetlo sveta aj stroje, ktoré dnes poznáme ako ekranoplány. Do reality ich pretavil Sovietsky zväz a ponúkali niekoľko skutočne úžasných vlastností.

Bohužiaľ sa stretli aj s množstvom problémov a projektu neprospeli ani zmeny vo vedení zväzu, píše web Naval Encyclopedia. Aký je teda príbeh okrídlenej lode, ktorá vážila stovky ton a dokázala počas letu odpaľovať rakety?

Ministry of Defence

Čo je vôbec ekranoplán?

Ekranoplán je stroj, vzhľadovo pripomínajúci kombináciu lietadla a lode, prípadne vznášadla, ktorý využíva k svojmu pohybu prízemný efekt. Ten znižuje aerodynamický odpor počas letu tesne nad stacionárnym povrchom. Hlavným dôvodom je, že takýto povrch zabraňuje tvorbe vírov na špičkách krídel a zmene smeru prúdenia vzduchu, ktorá je väčšinou krídlom spôsobená.

V armáde ponúka takýto stroj veľké výhody, keďže letí len pár metrov nad vodou a nezachytí ho radar a zároveň ho nezachytí ani sonar, píše Ria Novosti. Eliminovalo sa tak aj riziko narazenia na morské míny a vedeniu Sovietskeho zväzu sa prísľub takéhoto stroja páčil, rozhodli sa preto jeho vývoj podporiť.

Odtajnený dokument CIA, ktorá sa o sovietsky ekranoplán zaujímala. Zdroj: CIA

V roku 1962 sa stal kľúčovou postavou vo vývoji ekranoplánov Rastislav Alexejev, ktorý vstúpil do Centrálneho úradu pre vývoj krídlových člnov (ten existuje dodnes a hrdo nesie jeho meno). Od krídlových člnov, ktoré plávajú vysokou rýchlosťou kúsok nad vodou a časť z nich sa nachádza pod hladinou, prešli na ekranoplány.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú