Písali sa práve 60. roky minulého storočia a dve najväčšie svetové veľmoci sa topili v Studenej vojne. Obe sa predbiehali vo vesmírnych pretekoch, ale aj v armádnych technológiách, nakoľko len získaním masívnej a nepopierateľnej technologickej prevahy mohla jedna zo strán zvíťaziť bez toho, aby spustila otvorenú vojnu.

Počas tohto nebezpečného experimentu na celom svete a šachu o veľkosti celej planéty uzreli svetlo sveta aj stroje, ktoré dnes poznáme ako ekranoplány. Do reality ich pretavil Sovietsky zväz a ponúkali niekoľko skutočne úžasných vlastností.

Bohužiaľ sa stretli aj s množstvom problémov a projektu neprospeli ani zmeny vo vedení zväzu, píše web Naval Encyclopedia. Aký je teda príbeh okrídlenej lode, ktorá vážila stovky ton a dokázala počas letu odpaľovať rakety?

Ministry of Defence

Čo je vôbec ekranoplán?

Ekranoplán je stroj, vzhľadovo pripomínajúci kombináciu lietadla a lode, prípadne vznášadla, ktorý využíva k svojmu pohybu prízemný efekt. Ten znižuje aerodynamický odpor počas letu tesne nad stacionárnym povrchom. Hlavným dôvodom je, že takýto povrch zabraňuje tvorbe vírov na špičkách krídel a zmene smeru prúdenia vzduchu, ktorá je väčšinou krídlom spôsobená.

V armáde ponúka takýto stroj veľké výhody, keďže letí len pár metrov nad vodou a nezachytí ho radar a zároveň ho nezachytí ani sonar, píše Ria Novosti. Eliminovalo sa tak aj riziko narazenia na morské míny a vedeniu Sovietskeho zväzu sa prísľub takéhoto stroja páčil, rozhodli sa preto jeho vývoj podporiť.

Odtajnený dokument CIA, ktorá sa o sovietsky ekranoplán zaujímala. Zdroj: CIA

V roku 1962 sa stal kľúčovou postavou vo vývoji ekranoplánov Rastislav Alexejev, ktorý vstúpil do Centrálneho úradu pre vývoj krídlových člnov (ten existuje dodnes a hrdo nesie jeho meno). Od krídlových člnov, ktoré plávajú vysokou rýchlosťou kúsok nad vodou a časť z nich sa nachádza pod hladinou, prešli na ekranoplány.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom