Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Hrubú výpočtovú silu smartfónov testujú špeciálne benchmarky, ktoré dokážu priniesť obraz o tom, aký potenciál v sebe konkrétny model skrýva. Niet preto divu, že sa v tomto smere predbiehajú aj výrobcovia, ktorí sa radi pýšia napríklad číslami z Antutu aplikácie, no v minulosti sme sa stretali aj s prípadmi, kedy došlo v tomto smere k podvodom. Výsledky benchmarkov na testovanie výkonu mal ovplyvňovať aj kórejský Samsung v modeli Galaxy S4, ktorý teraz jeho bývalým majiteľom dlží odškodné, informuje Android Police.

Ešte pred pár rokmi boli výsledky benchmarkových testov smartfónov úplne odlišné od čísel, ktoré vídame dnes. Rádovo sa výkon vlajkových lodí napríklad v takom Antutu pohyboval na úrovni niekoľko desiatok tisíc bodov, pričom dnes už výsledky prekračujú aj hodnotu 450 000 bodov. V tomto smere vďačíme práve vývoju hardvéru a kľúčových komponentov za to, že denne nosíme vo vreckách smartfóny s neporovnateľne vyšším výkonom ako v minulosti.

Samsung doplatil na podvody spred 6 rokov

Súťaživosť výrobcov však bola aj v tejto oblasti mnohokrát na hrane a niektorí dokonca v týchto testoch podvádzali, len aby dosiahli čo najlepšie skóre. Objavilo sa niekoľko prípadov, pričom medzi nimi nechýba aj kórejský Samsung, ktorý figuroval v podvode s modelom Galaxy S4. Táto bývala vlajková loď, predstavená v apríli 2013, bežne dosahovala na tú dobu skvelé výsledky v benchmarkoch. Ako sa však neskôr ukázalo, Samsung mal upraviť kód tak, aby boli testy CPU a GPU v týchto prípadoch čo najlepšie a čísla čo najvyššie.

Nenechaj si ujsť
Nový displej na Samsung Galaxy Fold má znovu poškodenie z bežného používania

Galaxy S4 mal pritom odhaliť moment, kedy bola spustená niektorá z benchmarkových aplikácií, pričom vďaka podvodným úpravám zvýšil pracovnú frekvenciu grafického procesora z bežných 480 MHz na 532 MHz, informuje The Register. Vyššia frekvencia sa mala pritom prejaviť pri teste Antutu a GLBenchmark. Rovnako tak mal smartfón zvýšiť aj frekvenciu procesora Snapdragon 600, ak bola spustená aplikácia Geekbench, Quadrant, Antutu, Linpack, SunSpider, Rightware či GFXBench.

Zákazníkov odškodní

Po rokoch vznikol aj súdny prípad, v ktorom bol Samsung obžalovaný z podvodu. Dlhé súdne ťahanice nakoniec priniesli výsledný rozsudok. Hoci spočiatku nebolo jasné či je spoločnosť vinná, keďže podľa zákonov Kalifornie nemusí odhaliť svoje kódy. Po 3 rokoch na súdoch však musí Samsung nakoniec zaplatiť za spôsobené škody 13,4 milióna dolárov, pričom 2,8 milióna dolárov dlhuje bývalým majiteľom modelu Galaxy S4. Každý z poškodených používateľov má dostať 10 dolárov.

Zároveň má Samsung zákaz úmyselne ovplyvňovať výsledky takýchto testov, avšak iba na 3 roky. Po uplynutí tejto doby môže opäť využiť svoj podvodný kód, čo by však viedlo iba k ďalším problémom a zrejme aj súdnym žalobám. Zatiaľ nie je známy presný postup pri tom, ako bude 10-dolárové odškodné poškodeným zákazníkom vyplatené. Zverejnený by mal byť už onedlho.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú