Plusy

+Elegantný dizajn
+Užitočná a príjemná otočná luneta
+Vyladený systém
+Špičkové meranie aktivít

Mínusy

-Slabšia ponuka aplikácií v obchode Galaxy Store
-Nepodporovaný Samsung Pay
-Pomalé nabíjanie batérie

Inteligentné hodinky sa stávajú čím ďalej, tým viac dôležitejšou súčasťou na trhu technológií a možností výberu preto neustále pribúda. Svoje si teraz chce povedať aj kórejský Samsung, ktorý prináša novú generáciu svojich inteligentných hodiniek Galaxy Watch 3.

Prvé hodinky Galaxy Watch predstavil kórejský gigant ešte v roku 2018. Rok na to sme sa však druhej generácie priamo nedočkali a namiesto toho prišli na trh iba hodinky Galaxy Watch Active 2, ktorých korene pramenili v odľahčenej verzii pôvodných robustných Galaxy Watch.

Tento rok sa však kórejský výrobca vracia s novou generáciou hodiniek, ktoré potešia každého nie len po dizajnovej, ale aj funkčnej stránke.

Menšie, ľahšie, no stále elegantné

Galaxy Watch 3 síce neprinášajú veľké zmeny oproti prvotným Galaxy Watch čo sa dizajnu týka, avšak Samsung upustil od mohutnej konštrukcie a hodinky o čosi odľahčil. Na výber sú dva ciferníky – 41 mm a 45 mm, pričom my sme testovali práve väčšiu, 45 mm verziu, s 1,4” Super AMOLED displejom, ktorý má rozlíšenie 360 x 360 pixelov a ochranné sklo Gorrila Glass DX.

Zobraziť celú galériu (15)
Dávid Igaz / FonTech

Voči kvalitnému AMOLED panelu na hodinkách som nemal pri používaní žiadne výhrady a nerobí mu problém ani priame Slnko, na ktorom je pri maximálnom jase stále dobre čitateľný.

Oproti predošlému modelu Galaxy Watch sú napriek väčšej uhlopriečke displeja nové hodinky až o 14 % tenšie a 15 % ľahšie, pričom nami testovaný model z nerezovej ocele váži príjemných 53,8 gramov. To Samsung docielil najmä zmenšením rámika okolo displeja, ktorého hrúbka sa zredukovala až o 2,8 mm.

Pokiaľ ťa zaujíma porovnanie s Apple Watch, váha najnovších Series 5 v 44 mm verzii činí 47,8 gramov. Napriek tomu, že moje zápästia nepatria medzi tie najväčšie, sa Galaxy Watch 3 nosia veľmi pohodlne a problémy mi nerobili ani počas behu či tréningu. Certifikácia IP68 zaručuje vodotesnosť až do 50 metrov.

Zobraziť celú galériu (15)
Dávid Igaz / FonTech

Luneta je späť

Čo ma však pri prvotnom používaní na hodinkách veľmi potešilo, je návrat ikonickej otočnej lunety. Po jej odstránení na minuloročných Galaxy Watch Active 2 je totiž skvelé vidieť, že Samsung na túto vychytávku ešte nezabudol.

Luneta totiž okrem príjemnej odozvy pri otáčaní poskytne široké možnosti ovládania hodiniek bez potreby dotyku displeja, čo som využíval naozaj veľmi často. Okrem nej disponujú hodinky dvomi fyzickými tlačidlami „späť“ a „domov“ na pravej strane, medzi ktorými je užitočný “múrik”, ktorý zabraňuje ich náhodnému stlačeniu.

Optimalizovaný systém poháňa starší procesor

Mierne sklamanie však predstavuje dvojjadrový Exynos 9110, teda procesor, ktorý nájdeme aj v predchodcovi z roku 2018. V spojení s 1 GB operačnej pamäte RAM a 8 GB vnútorného úložiska som síce počas používania žiadne väčšie zaváhanie systému nepostrehol a jeho optimalizácia je na výbornej úrovni, avšak v tomto smere by bolo príjemné vidieť posun aj na papieri.

Zobraziť celú galériu (15)
Dávid Igaz / FonTech

Na hodinkách beží operačný systém Tyzen Based Wearable 5.5, ktorý je súčasťou inteligentných hodiniek od Samsungu už nejaký ten piatok. Jedná sa o plnohodnotný systém, ktorý prináša integráciu so smartfónom na úrovni watchOS či Wear OS, avšak zaostáva v ponuke aplikácií.

Navigácia je jednoduchá a okrem ovládania dotykom by som opäť vyzdvihol otočnú lunetu, ktorá vytvára naozaj skvelý zážitok z používania.

Okrem základných funkcií ako zobrazovanie notifikácií, synchronizácie s telefónom či ovládaním hudby poskytne široké možnosti prispôsobenia hodiniek, pričom nejde len o samotné ciferníky, z ktorých si vyberie každý, ale užitočné miniaplikácie, cez ktoré sa môžeš po zapnutí hodiniek jednoducho presúvať.

Tu už Samsung necháva naozaj voľnú ruku používateľovi a okrem širokej palety widgetov si môžeš vybrať aj zobrazenie dennej aktivity, aktuálneho srdcového tepu a množstvo ďalších zdravotných funkcií.

Nepodporované platby hodinkami zamrzia

Čo by som určite vyzdvihol je prijímanie notifikácií, pričom systém ponúka aj možnosti odpovedania na správ, ktoré sú podobné ako na Apple Watch, avšak často chýbajú na lacnejších hodinkách konkurenčných značiek. Odpovedať môžeš napríklad “kreslením” správy po písmene či odoslaním emoji alebo správ prednastavených v aplikácii. K dispozícii je aj hlasové nahrávanie, ktoré však bohužiaľ slovenčinu nepodporuje.

Zobraziť celú galériu (15)
Dávid Igaz / FonTech

Galaxy Watch 3 disponujú aj možnosťou telefonovať priamo cez hodinky a mnohých určite poteší aj prítomnosť funkcie always-on, ktorá udržiava OLED displej hodiniek vždy zapnutý pri zníženom jase.

Na ciferníku sa pritom zobrazuje aj indikátor neprečítaných notifikácií či prebiehajúcich aktivít, ako napríklad beh. Počas môjho používania mi však táto funkcia tak neuveriteľne ujedala z batérie, že mi hodinky vydržali takmer o 50 % kratšie než obyčajne a preto som ju následne nepoužíval.

Zobraziť celú galériu (15)
Dávid Igaz / FonTech

Galaxy Watch 3 majú v sebe integrovaného aj digitálneho asistenta Bixby, ktorý však bohužiaľ nepatrí medzi najchytrejších a jeho používanie je vo väčšine prípadov z môjho pohľadu zbytočné. Čo je však pre nás momentálne ešte zbytočnejšie je prítomnosť služby Samsung Pay pre platby hodinkami, ktorú zatiaľ žiadna slovenská banka nepodporuje.

V meraní aktivít sú špička na trhu

Kľúčovou funkciou väčšiny inteligentných hodiniek na trhu je rozhodne fitness a meranie aktivít a inak tomu nie je ani pri najnovších hodinkách od Samsungu. Galaxy Watch 3 prichádzajú aj s nástrojom na meranie EKG a krvného tlaku, avšak ani jedna z týchto funkcií zatiaľ na Slovensku ani v Európe neprešla reguláciami, pričom konkurenčné Apple Watch túto funkciu od modelu Series 4 už plne podporujú. Hodinky však zvládnu aj meranie okysličenia krvi či stresu a konkurenta od Apple dorovnávajú aj možnosťou merať spánok.

Zobraziť celú galériu (15)
Dávid Igaz / FonTech

K dispozícii je až 40 rôznych aktivít, ktoré zahŕňajú všetko, od behu a plávania, až po lezenie po horách či dokonca pilates. 7 z nich disponuje možnosťou spúšťať sledovanie automaticky, čo som počas testovania postrehol iba pri občasných prechádzkach, kedy ma hodinky po desiatich minútach chôdze upozornili na zaznamenanú aktivitu.

Okrem toho však hodinky začnú automaticky merať aj behanie, plávanie, bicyklovanie, veslovanie, cvičenie na eliptických trenažéroch a aerobik.

Behať s hodinkami výskúšal aj ja, pričom počas merania behu s GPS na hodinkách som mal zapnuté aj meranie na iPhone 11 v aplikácii Nike Run Club. Výsledky boli takmer na 100 % rovnaké, čo len potvrdzuje špičkovú úroveň merania na Galaxy Watch 3.

Samsung však v tomto prípade neostal len pri meraní a do systému implementoval aj skvelú funkciu trénera, ktorý dokáže hodnotiť nielen čisté údaje, ako je trvanie, priemerný tep či množstvo spálených kalórii, ale poskytne komplexnú analýzu meranej aktivity a poradí, v ktorých oblastiach sa máš zlepšiť.

Podobne ako Apple Watch Series 4 a 5, aj Galaxy Watch 3 ponúka funkciu detekcie pádov, ktorá dokáže rozoznať, keď používateľ hodiniek spadne na zem v pohybe a po následnej neaktivite vyšle SOS správu s aktuálnou polohou až štyrom vopred určeným kontaktom.

Výdrž neprekvapí, no postačí

Samsung Galaxy Watch 3 vo verzii 45 mm disponujú batériou o kapacite 340 mAh, čo je o takmer tretinu menej než mal predchodca. Výdrž hodiniek sa v mojom prípade pohybovala okolo dvoch až troch dní pri miernejšom používaní bez zapnutého always-on displeja a približne 1,5 dňa so zapnutým always-on a kratšom meraní aktivity s GPS.

Na trhu inteligentných hodiniek s tak širokou paletou funkcií to nie vôbec opovrhnutiahodný výsledok, najmä v porovnaní s konkurenčnými Apple Watch Series 5, ktoré sa cez deň a pol dostanú len veľmi ťažko.

Zobraziť celú galériu (15)
Dávid Igaz / FonTech

S hodinkami od výrobcov ako Fitbit či Garmin, ktoré často netreba nabíjať celý týždeň sa síce nemôžu porovnávať, avšak v tomto prípade ide výdrž batérie na úkor integrovaných funkcií a prepracovanejšieho systému.

Oblasť, na ktorej však mohol Samsung rozhodne zapracovať je nabíjanie, ktoré z 0 na 100 % trvá približne dve a pol hodiny. Jediným plusom je podpora bezdrôtového nabíjania prostredníctvom technológie Qi a reverzného nabíjania z niektorých smartfónov od Samsungu s funkciou Wireless PowerShare.

Zhodnotenie

Samsung s Galaxy Watch 3 rozhodne chybu nespravil a priniesol plnohodnotného konkurenta pre dominujúce Apple Watch. Patria medzi špičku inteligentných hodiniek pre Android a v oblasti integrácie so smartfónom sa s ňou dokážu porovnávať jedine modely so systémom Google Wear OS.

Zobraziť celú galériu (15)
Dávid Igaz / FonTech

Ich nevýhody pramenia jedine zo staršieho procesora a niektorých „zátarás“ od Samsungu, ako nepodporované platenie cez Samsung Pay, respektíve hodinky ako také, čo však nemusí byť zlomovým bodom pre každého. Samsung v tomto prípade spojil elegantný dizajn s vyladeným operačným systémom Tizen a špičkovým meraním aktivít, ktoré robia z Galaxy Watch 3 jednoznačnú voľbu pre Android.

Galaxy Watch 3 vo verzii 45 mm sa na Slovensku momentálne predávajú za 459 €, pričom menšia 41 mm verzia ťa vyjde na 429 €. K dispozícii je aj LTE verzia 45 mm modelu s podporou eSIM, ktorú má v čase písania recenzie ako jediný operátor v ponuke Orange za 509 €.

HODNOTENIE

8.6/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom