Smartfóny využívajú biometrické zabezpečenie odtlačkom prsta a tvárou už nejaký ten rok. V praxi poznáme hneď niekoľko druhov týchto systémov, ktoré sa už neraz podarilo oklamať. Po odomknutí Samsungu Galaxy S10 obyčajnou fotografiou bol teraz oklamaný aj jeho snímač odtlačkov v displeji pomocou falošného 3D odtlačku. 

Kórejský Samsung využil vo svojej najnovšej vlajkovej lodi Galaxy S10 a S10+ vstavaný snímač odtlačkov prstov priamo v displeji. Hoci nejde o žiadnu prelomovú novinku, nakoľko sme takéto riešenie videli už predtým u iných smartfónov, tento snímač má predsa len svoje prednosti. Na rozdiel od klasických snímačov odtlačkov, ktoré vytvárajú 2D obraz, je ten schopný vytvoriť 3D obraz odtlačku používateľa.

K odomknutiu stačí 3D odtlačok prsta

Podobne funguje aj technológia rozpoznávania tváre. Kým iPhony s Face ID dokážu vytvoriť 3D obraz tváre, väčšina ostatných smartfónov odomyká systém len na základe menej bezpečného 2D skenovania tváre. Tento spôsob zabezpečenia ukázal svoje mínusy aj v prípade Samsungu Galaxy S10, ktorý dokázal fotografiou oklamať známy youtuber z kanálu Unbox Therapy. Teraz sa však používateľ u/darkshark9 na fóre Reddit pokúsil podviesť ultrazvukový snímač odtlačkov prstov v displeji Galaxy S10+.

Nenechaj si ujsť
Vďaka týmto zmenám si vieš spraviť zo Samsungu Galaxy S10 ihneď ešte lepší smartfón

K tomuto „triku“ mu stačila len upravená fotografia svojho vlastného odtlačku z pohára vína, ktorú upravil v editovacom programe a následne vytlačil na 3D tlačiarni z jemného materiálu, informoval portál Gizchina. Na skle sa tak vytvoril detailný 3D obraz jeho odtlačku prsta, ktorý dokázal po priložení rozoznať aj ultrazvukový snímač odtlačkov v Samsungu Galaxy S10+. Rovnakým spôsobom by bolo možné oklamať aj Galaxy S10 a Galaxy S10 5G.

Celý proces vytvárania odtlačku mal pritom zabrať menej ako 15 minút. Používateľ u/darkshark9 prezradil, že spočiatku potreboval zopár pokusov, no nakoniec dokázal odomknúť Galaxy S10+ falošným odtlačkom ako keby na displej priložil priamo svoj prst, informoval Memeburn. Hoci patrí zabezpečenie odtlačkom prsta medzi bezpečnejšie spôsoby pre ochranu svojich údajov, tento pokus dokázal, že aj moderný ultrazvukový snímač môže byť jednoducho oklamaný.

Samsung už isté nedostatky snímača opravil

Napriek tomu je nepravdepodobné, aby sa zlodeji smartfónov vrhli do tlačenia 3D odtlačkov ľudí a následne im mohli ukradnúť dáta zo smartfónov. Samsung sa k tejto situácii zatiaľ nevyjadril, no už v marci poslal do svojich vlajkových lodí aktualizáciu, ktorá mala zlepšiť fungovanie tohto snímača. Odstránený mal byť najmä problém, kedy snímač zlyhával pri dokončovaní transakcií a autorizácii používateľov, informoval portál The Korea Herald.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú