Plusy

+ Luxusný dizajn, ktorý nemá vo svete konkurenciu
+ Prekrásny QHD+ displej s HDR10+
+ Trojitý fotoaparát a ultraširokouhlý objektív
+ Reverzné nabíjanie iných zariadení
+ Špičkovo spracované a odladené OneUI
+ Vykrojenie v displeji

Mínusy

- Sem-tam zbytočná softvérová funkcia
- Vyššie umiestnené tlačidlo zapnutia / vypnutia
- Pre niekoho môže byť vykrojenie v displeji stále rušivé

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.0
8.6
Displej
10
9.1
Výkon
9.0
8.8
Operačný systém
8.0
8.5
Fotoaparát
9.0
8.8
Výdrž batérie
8.0
8.2
8.8
Hodnotenie redakcie
8.7
Užívateľské hodnotenie
75 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Samsung prešiel so svojimi Galaxy smartfónmi za tie roky ohromnú cestu. Naša pozornosť sa opäť raz sústredí na ďalšieho zástupcu luxusnej S-línie, ktorú výrobca obohatil hneď o trojicu smartfónov Galaxy S10. Popri Galaxy S10e a klasickej S10-ke je to však Galaxy S10 Plus, ktorý púta veľkú pozornosť tých najnáročnejších zákazníkov.

Samsung Galaxy S10 prišiel, aby spopularizoval aj jeden konkrétny prvok výbavy, o ktorom mohli ľudia pochybovať. Tí si vďaka nemu užijú najmodernejšie technológie, poriadny výkon, ale aj nevšednú kvalitu fotografií. Samsung v tomto „plus-size“ smartfóne skombinoval len to najlepšie a teraz ti prinášam pohľad na to, prečo si myslím, že Samsung znova vyrobil nekorunovaného kráľa smartfónov. 

Navyše sa dozvieš aj príbeh, ktorý znova ukazuje, že ak sa doteraz zatracovanej funkcie chytí jeden z TOP výrobcov sveta, výsledkom je nový trend. 

Držíš v ruke hotový majetok 

Charakteristické črty vlajkových lodí nezaprel kórejský gigant ani pri svojom najnovšom počine. Ten sa síce vyznačuje väčšími rozmermi 157.6 x 74.1 x 7.8 mm a hmotnosťou 175 gramov, no napriek tomu sa mi príjemne držal v rukách a „nezarezával“ do dlaní.

Zobraziť celú galériu (6)
Dávid Igaz / FonTech

Z veľkej časti za to môžu aj tenké kovové boky konštrukcie s predelami pre antény, do ktorých prechádza zaoblený 6,4“ displej s dierou pre duálny selfie fotoaparát. Nad obrazovkou ma v tenučkom rámiku prekvapil aj reproduktor pre volania. 

Zobraziť celú galériu (6)
Dávid Igaz / FonTech

Rovnako tak do bokov zapadá zadná sklenená stena, ktorá je už známym magnetom na odtlačky prstov a poňala do seba aj trojicu objektívov hlavného fotoaparátu, spolu s prisvetľovacou LED diódou, snímačom tepu srdca a oximeter SpO2 pre meranie kyslíka v krvi. Pravá bočná strana už klasicky obsahuje tlačidlá ovládania hlasitosti a napájania, no tie sú aj na môj vkus umiestnené omnoho vyššie než by bolo vhodné.  

Zobraziť celú galériu (6)
Dávid Igaz / FonTech

Na náprotivnej strane sa nezabudlo ani na známe tlačidlo pre asistenta Bixby, ktoré sa však dá v nastaveniach konečne premapovať na tebou definovanú akciu pri stlačení. Spodok smartfónu ponúka USB-C port, vedľa ktorého nájdeme mikrofón a mriežku reproduktora, ale aj zriedkavý prvok, na ktorý si potrpia milovníci káblových slúchadiel. Samsung totiž ani v jednom zo svojich najdrahších modelov nezabudol na 3,5 mm audio jack.

Zobraziť celú galériu (6)
Dávid Igaz / FonTech

Celé telo Galaxy S10 Plus je navyše odolné voči vode a prachu, čo mu zaručuje certifikácia IP68, vďaka ktorej zvládne aj ponorenie do 1,5 metra hlbokej vody po dobu 30 minút. V každom prípade by som ale nezachádzal do extrémov, a napriek istej odolnosti je predsa len tento Samsung krehkým kusom techniky, ktorý nie je stavaný na hrubé zaobchádzanie. 

Dokáže byť displej ešte krajší? 

Zobrazovací panel je jednou z prvých vecí, ktorá mi pri novom smartfóne „udrie“ do očí. Samsung Galaxy S10 Plus právom medzi také modely patrí, a to najmä kvôli svojej rozsiahlej obrazovke so 6,4“ uhlopriečkou a rozlíšením 1440 x 3040 pixelov, ktorá sa tiahne od okraja po okraj a získala si ma už na prvý pohľad. Výrobca dokázal udržať rámiky ešte viac na uzde a pokrytie prednej strany displejom už teraz činí až 93 %.

Zobraziť celú galériu (6)
Dávid Igaz / FonTech

Kompromisom za tento moderný dizajn je však vykrojenie v displeji umiestnené v pravom hornom rohu. To je väčšia ako u lacnejších súrodencov S10-ky Plus, pretože obsahuje až 2 predné fotoaparáty. Túto implementáciu objektívov do obrazovky výrobca pomenoval ako nový „Infinity-O“ displej. Vykrojenie v displeji je však ďaleko lepšie a menej rušivé ako výrez a počas používania som si tento prvok takmer ani nevnímal. Pôsobí oveľa prirodzenejšie.

Samsung znova dokázal túto časť svojej vlajkovej lode vyladiť tak, aby poskytla perfektné podanie farieb a dokonalé pozorovacie uhly, ale tiež výborný jas 1 200 nitov, s ktorým je displej perfektne čitateľný aj počas slnečného dňa. Svojimi vlastnosťami a s podporou HDR10+ poskytne používateľovi maximálny zážitok z pozerania filmov a podľa mňa ide rozhodne o najlepší panel, aký bol kedy do smartfónu nainštalovaný. 

Snímač odtlačkov prstov v displeji

Dokončiť technológiu, vďaka ktorej by mohol smartfón Samsungu poňať v displeji aj snímač odtlačkov prstov, nebolo rozhodne jednoduché a spoločnosti to trvalo niekoľko rokov. Po mnohých ohlasoch, že sa tento prvok ocitne ešte v Galaxy S8 a následne v Galaxy S9 či Note 9, je to práve Galaxy S10, ktorý so vstavaným snímačom odtlačkov v displeji vyrukoval ako prvý.

Malý kúsok hardvéru ukrytý v obrazovke ponúka špičkovú technológiu, s ktorou dokáže zosnímať celý odtlačok prsta v 3D tvare, aby tak bolo zabezpečenie čo najvyššie. Ultrasonický senzor dokázal spoľahlivo skenovať môj odtlačok po každom priložení prsta. Niektoré snímače môžu mať problém s vodou či nečistotami, no ten v displeji Galaxy S10 Plus si s tým hravo poradí, čo ma príjemne prekvapilo.  

Stačí jednoducho priložiť prst a smartfón sa takmer okamžite odomkne. Na priloženie prsta na displej ma nabádala aj ikona odtlačku, ktorá sa zobrazuje na mieste, kde je snímač uložený. To však platí iba pri zapnutej obrazovke. 

Samsung teda konečne dosiahol to, o čom sa šepkalo už dlhé roky a priniesol používateľom svoj prvý, no skutočne prepracovaný, snímač odtlačkov v obrazovke. Vďaka nemu som zabudol aj na odomykanie tvárou, o ktorom je známe, že v Androidoch nepatrí medzi ten najlepší spôsob autorizácie. Konkurencia s iOS je v tomto smere ďaleko popredu.

Nadstavba Samsungu lepšia ako čistý Android? 

Som si vedomý toho, že mnohí ma možno po nasledovnom vyhlásení odsúdia a možno si aj hneď zavrú túto recenziu. Doteraz, ak chcel niekto to najlepšie a najrýchlejšie, čo nesie označenie s Androidom, išiel smerom Googlu a jeho referenčných smartfónov Pixel či Nexus. Samsung brali ako niečo, čo má kopec funkcií, no nič nefunguje správne. 

Zobraziť celú galériu (6)
Dávid Igaz / FonTech

Od novej nadstavby OneUI je však každá verzia lepšia a lepšia, až sme prišli do bodu, kedy som si uvedomil, že je to tá najlepšia nadstavba Androidu na trhu. Dovolím si dokonca tvrdiť, že je práve vďaka dobre odladeným a hlavne praktickým funkciám lepšou alternatívou.

Aj keď nie je všetko 100 %, keďže sem-tam sa stále pritrafí nejaká zbytočnosť, je to najviac „user friendly“ nadstavba pri používaní, a to s riadnym náskokom pred konkurenciou. Aj rýchlosť aktualizácií Samsungu sa výrazne zlepšila, viď. staršie vlajkové lode, ktoré už teraz majú Android 9 Pie. 

Je zbytočné rozpisovať každú jednu novú funkciu OneUI pri Galaxy S10, vlastne je to takmer na vlas rovnaké, čo už poznáme z predchádzajúcich TOP modelov. Ak ešte Samsung trochu odladí vstavané funkcie a nechá tam len skutočne to, čo ľudia využijú, každý bude maximálne spokojný. Výhrady mám aj k ovládaniu gestami, ktoré je síce praktické, nakoľko máš väčší displej kvôli chýbajúcim softvérovým navigačným tlačidlám, no nefungujú intuitívne. V tomto smere by som ešte rozhodne prijal zopár vylepšení. 

Tri fotoaparáty sú až teraz ďaleko lepšie ako dva

Keď prišli na trh smartfóny s tromi fotoaparátmi, nikto veľmi nevyužíval ich plný potenciál. Každý sa hrnul do objektívov, ktoré používateľovi dodávali ešte väčšie priblíženie. Pýtam sa však, na čo? Niekde v úzadí zas bolo LG, ktoré potajomky zdokonalilo svoj tretí snímač teleobjektívu, ktorý si získal oddanú základňu fanúšikov. 

No keď tento prvok prinesie najväčší výrobca smartfónov sveta, strhne sa davová psychóza a každý chce tento pokrok nasledovať. Nielenže máš na výber stále aj snímač s 2-násobným optickým priblížením, ale k dispozícii je po novom aj ultraširokouhlý objektív, ktorý pri fotografiách dáva ľuďom doteraz nepoznané možnosti. Toto je zaručene trend, ktorý v roku 2019 bude podľa únikov nasledovať aj iPhone. Samsung je však ten najväčší „hráč“, ktorý takýto prvok preslávil medzi masy. 

V Galaxy S10 Plus sú to teda celkovo snímače s rozlíšením 2 x 12 MPx a 16 MPx, pričom najviac diskutovaný ultraširokouhlý má clonu f/2.2 a zorné pole 123 °, čo zodpovedá zornému poľu ľudského oka. Na fotografiách z tohto snímača vidno mierne zakrivenie po bokoch, no nie je to nič, čo by používateľa nejak zásadne rušilo. Veď sa presvedč sám, aké zaujímavé výsledky sa dajú s týmto snímačom dosiahnuť.

Samsung Galaxy S1 PlusSamsung Galaxy S1 PlusSamsung Galaxy S1 PlusSamsung Galaxy S1 Plus

Samsung Galaxy S1 Plus

Výsledné fotografie sú na prekvapenie o niečo menej kontrastné či saturované, keďže na takýto trend sme boli u minulých vlajkových lodí pravidelne zvyknutí. Teraz majú takmer ideálny dynamický rozsah, podanie farieb či ostrosť. S pokojným svedomím môžem prehlásiť, že fotografie, ktoré „lezú“ z Galaxy S10 Plus, patria na absolútny vrchol smartfónového priemyslu.

Samsung Galaxy S1 PlusSamsung Galaxy S1 PlusSamsung Galaxy S1 Plus

Je pravda, že niekomu možno budú fotografie konkurencie vyhovovať viac, no v mojom prípade som bol s touto S10-kou extrémne spokojný. Ten nový objektív robí zo smartfónu niečo výnimočné, niečo, čo tu doteraz nebolo.

Všetky fotografie nájdeš v galérii

Všetky palce nahor! Kvalitu natáčania videí sme si overili na niekoľkých záberoch aj vo videu nášho materského portálu Startitup. Presnejšie, v ďalšej časti populárneho seriálu Bez Výhovoriek, kde Drahomír Piok hostí vždy zaujímavých ľudí a osobnosti. 

Kráľ!

Príbeh S10-ky je zaujímavý hneď v niekoľkých smeroch. Na jednej strane je to ďalšia evolúcia smartfónového sveta ako takého, no na druhej, je to rovno revolučný počin pre Samsung na nastolenie novej éry smartfónov kórejského giganta.

Zobraziť celú galériu (6)
Dávid Igaz / FonTech

Toto totiž budeme vídať ďalšie roky v ešte pokročilejšej forme, a teda napríklad displej, fotoaparát či konštrukcia samotného zariadenia. Či už je to displej so vstavaným skenerom odtlačkov prstov, alebo nová zostava fotoaparátov, všetko má význam, ktorý v konečnom dôsledku je len veľkým plusom pre používateľa.

Zobraziť celú galériu (6)
Dávid Igaz / FonTech

Samozrejme, netreba opomenúť ani Galaxy Buds, ktoré sú priamym konkurentom Apple AirPods a s Galaxy S10 tvoria priam ideálnu kombináciu. Na rozšírenosť a intuitivitu Apple to ešte stále nie je, no práve toto je cesta, ktorú fanúšikovia Samsungu či Androidu chcú. Rok 2019 je teda pre Samsung opäť dôležitý a s touto trojicou nových smartfónov vlajkového segmentu má naštartované na úspešné mesiace a veľmi plodné obdobie.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Samsung

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú