Už je tomu takmer 2 roky, čo Samsung predstavil vlajkovú loď, ktorá mala sľubné vyhliadky do budúcnosti. Skvelé predaje, špičková výbava a popularita tohto modelu ale nezabránili katastrofe, ktorou boli horiace batérie. Kórejský výrobca musel Galaxy Note 7 stiahnuť z obehu, no zopár majiteľov ho odmietlo vrátiť, čím vystavujú seba a svoje okolie bezpečnostnému riziku.

Veľkolepá udalosť 2. augusta 2016 priniesla na svet vtedajšiu novinku z línie Galaxy Note. Samsung bol na svoju vlajkovú loď patrične hrdý a mal na to plné právo. Vložil do nej totiž ten najlepší čipset, pridal elegantný dizajn, ikonické pero S Pen s mnohými funkciami a špičkové zabezpečenie so skenerom dúhovky oka. Kombinácia všetkých prvkov v Galaxy Note 7 zákazníkov uchvátila a predaje boli krátko po predstavení viac než skvelé. Eufória spoločnosti ale opadla po pár týždňoch, kedy sa spustil katastrofický scenár.

Začiatok konca

Začali sa totiž objavovať prvé prípady horiacich batérií, ktoré sa samovoľne vznietili nielen pri nabíjaní. Výrobca sa po niekoľkých zdokumentovaných explóziách akumulátora rozhodol pre prvú zvolávaciu akciu, počas ktorej Samsungu Galaxy Note 7 vymenil batériu za „bezpečnú“. Krátko na to sa však aj tieto batérie vznecovali, čo opäť donútilo kórejskú spoločnosť stiahnuť svoj dovtedy najlepší model z trhu, no tentokrát nadobro. Tu sa však príbeh jedného z najlepších a zároveň najhorších Samsung smartfónov nekončí.

Zobraziť celú galériu (5)
Marques Brownlee/YouTube

Nenechaj si ujsť
Rad zariadení Galaxy Note možno prestane existovať. O všetkom má rozhodnúť Note 9

Aj keď spoločnosť chcela stiahnuť z obehu všetky kusy Galaxy Note 7, nepodarilo sa jej to. Zopár používateľov totiž tento smartfón miluje natoľko, že sa ho odmietli vzdať. Doteraz sa Samsungu vrátilo späť zhruba 96 % všetkých kusov a zbytok ostáva aj naďalej u svojich majiteľov.

Aby výrobca zabránil ďalšiemu výbuchu batérií u týchto kusov, vydal aj softvérovú aktualizáciu, ktorá zabránila nabíjaniu daných smartfónov. Nie každý bol však ochotný tento update inštalovať. Samsung Galaxy Note 7 tak predstavuje bezpečnostnú hrozbu aj takmer 2 roky po svojej premiére.

Galaxy Note 7 je stále veľkým rizikom

Niektoré letiská dokonca stále upozorňujú cestujúcich, že na palubu lietadla nesmie nikto, kto tento nebezpečný smartfón vlastní. Samotná kórejská spoločnosť stále vyzýva na svojej oficiálnej stránke používateľov, aby tieto „tikajúce bomby“ vrátili, pričom budú patrične odškodnení. Môžu na výmenu dostať nový smartfón Samsungu alebo peniaze.

Poškodené zariadenia sa môžu prehrievať a predstavovať bezpečnostné riziko, preto žiadame používateľov Samsungu Galaxy Note 7, aby ich vypli a kontaktovali svojho predajcu, alebo operátora, kde si tento smartfón zakúpili. Zákazníci, ktorí majú Galaxy Note 7, môžu tento smartfón vymeniť za iný smartfón Samsungu, alebo dostať odškodné vrámci podmienok rozšíreného programu v Spojených štátoch.“ – oficiálne vyjadrenie Samsungu.

Napriek riziku sa niektorí používatelia tohto modelu ešte chvália na diskusnom fóre Reddit ako Samsung Galaxy Note 7 stále používajú. Jedna fotka pritom ukazuje, aké veľké riziko tento smartfón predstavuje. Je na nej totiž zachytené vnútro smartfónu, v ktorom už dochádza k nafukovaniu akumulátora a ten môže kedykoľvek vybuchnúť.

Na fóre XDA Developers dokonca prebiehali debaty o tom, ako priviesť „mŕtvu“ Note 7-ku späť k životu. Každý majiteľ tohto nebezpečného modelu by ho však mal vrátiť, aby sa tak predišlo explózii batérie, ktorá môže spôsobiť nemalé škody nielen na majetku.

S vrátením netreba otáľať

Zákazníci si pritom stále môžu vybrať repasovanú verziu Samsung Galaxy Note Fan Edition. Tá je zložená z vrátených a nepredaných komponentov Galaxy Note 7. Miesto 3 500 mAh batérie ale do nej výrobca vložil menší 3 200 mAh akumulátor, ktorý už našťastie nevybuchuje.

Vylepšená verzia tohto Top modelu ale obsahuje aj výkonnejší procesor Snapdragon 821 namiesto pôvodnej 820-ky. Chápeme, že mnohí majitelia majú k svojmu Samsungu Galaxy Note 7 citový vzťah, no kvôli riziku, ktoré predstavuje, by ho mali urýchlene vrátiť výrobcovi.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP