Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V modernom svete plnom rôznych technologických vychytávok sa populárne smart funkcie dostali do takmer každého bežného zariadenia, vrátane televízorov. Nie všetky chytré možnosti sú však vždy užitočné, a to najmä, ak predstavujú riziko pre samotného používateľa, informuje The Verge. Kórejský Samsung vo svojom tweete poukázal na možnosť ohrozenia jeho inteligentných televízorov vírusmi a vyzval zákazníkov na ich pravidelnú kontrolu.

Kvôli najrôznejším možnostiam smart produktov sme boli neraz svedkami kybernetických útokov, ktoré dokážu napáchať škody iba pomocou chytrej chladničky, žiarovky, či televízora. Práve televízory sú vybavené čoraz modernejšími funkciami, ktoré im prinášajú nielen plejádu streamovacích služieb, ale aj rôzne druhy pripojenia a mikrofóny. Kombinácia takejto výbavy však môže byť tiež na škodu a ohroziť súkromie používateľa, na čo poukázal aj samotný Samsung.

Známy výrobca televízorov spochybnil bezpečnosť vlastných zariadení

Spoločnosť vo svojom už odstránenom tweete podotkla, aby jej zákazníci nezabudli pravidelne skenovať televízory kvôli vírusom pomocou zabudovaného softvéru každých zopár týždňov. Takéto upozornenie však môže priniesť obavy z toho, že aj sám výrobca vie o bezpečnostných nedostatkoch svojich produktov, ktoré napriek tomu predáva celému svetu. Niektorí používatelia inteligentných televízorov ale nemusia byť dosť technicky zdatní, aby takúto kontrolu vykonali bez návodu a pomoci.

Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot/Samsung Support USA/Twitter

Nenechaj si ujsť
Hackeri napadli televízory cez Chromecast a spravili reklamu známemu YouTuberovi

Zatiaľ nie je jasné, prečo Samsung tento tweet zverejnil. Pravdepodobne chcel len poukázať na prevenciu, no majiteľov jeho televízorov by rozhodne potešilo viac, ak by takéto bezpečnostné kontroly vykonávali tieto zariadenia samé. O bezpečnostných nedostatkoch televízorov Samsungu sme nepočuli už nejaký ten rok, no hrozba na ľudí stále číha. Zabudované mikrofóny totiž boli v minulosti využité v softvéri „Weeping Angel“ od CIA ako odpočúvacie zariadenia, informuje Futurism.

Bezpečnostné riziko tak u týchto inteligentných produktov stále pretrváva, no používatelia zrejme nechceli počuť od výrobcu takéto vyjadrenie. Hoci môže byť skenovanie vírusov bežnou záležitosťou aj na televízoroch Samsungu, spoločnosť môže potencionálnych zákazníkov takýmito príspevkami na sociálnych sieťach odradiť od ich kúpy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú