Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V polovici novembra svetom obletela správa z medzinárodného denníka The Wall Street Jounal, ktorý vo svojom článku informoval o odhalení identity tvorcu bitcoinu, najväčšej kryptomeny na trhu. Hoci bola identita Satoshiho Nakamota od samého začiatku bitcoinu neznáma, zdroj tvrdil, že bude odhalená počas súdu na Floride.

Súd však nakoniec rozhodol, že samozvaný tvorca bitcoinu musí zaplatiť za škody spôsobené klamstvami o duševnom vlastníctve tejto kryptomeny a nepotvrdil pravú identitu Nakamota. Obžalovanému vymeral ohromnú pokutu, informuje Bloomberg.

Súd na Floride nakoniec nepotvrdil skutočnú identitu Nakamota

Ako píše portál Interesting Engineering, na prvý pohľad išlo o pomerne obyčajný spor, kde rodina po zosnulom Davidovi Kleimanovi žaluje bývalého obchodného partnera Craiga Wrighta o kontrolu nad ich spoločným majetkom. Problém je v tom, že predmetom sporu je 1,1 milióna bitcoinov v hodnote zhruba 70 miliárd dolárov, ktoré by mali byť práve vo vlastníctve Satoshiho Nakamota.

Brat Davida Kleimana totiž tvrdí, že jeho zosnulý súrodenec spolupracoval s Wrightom na tvorbe a ťažbe bitcoinu v jeho skorých začiatkoch a teda má mať jeho rodina nárok na polovicu celého majetku. I keď sám Wright už viackrát o sebe tvrdil, že je skutočným tvorcom bitcoinu, jeho slová neberie vážne ani verejnosť, ani kryptokomunita.

Advokát rodiny zosnulého Kleimana vo svojom prehlásení tvrdil, že sám Wright informoval jeho rodinu o vytvorení revolučného duševného vlastníctva, teda bitcoinu, na ktorom mal spolupracovať s Craigom Wraightom. Napriek tomu Wraight odmietol dať jeho rodine podiel. A hoci vo výsledku musí Wraight zaplatiť mastné odškodné, po rozhodnutí súdu cítil veľkú úľavu.

NEPREHLIADNI
Bitcoiny pýtali aj od Slovákov, ktorí pozerali porno. Kryptopodvody naberajú na obrátkach, takto ťa ľahko (o)klamú

Pokiaľ by porota rozhodla inak, zrejme by bol Wraight prinútený vydať svoje bitcoinové bohatstvo. Nakoniec tak musí zaplatiť „len“ pokutu vo výške 100 miliónov dolárov za škody spôsobené tvrdeniami, že podviedol zosnulého priateľa kvôli duševnému vlastníctvu kryptomeny.

Aj keď tento austrálsky počítačový vedec už momentálne viac ako pol desaťročia tvrdí, že práve on vytvoril bitcoin, kryptokomunita je voči jeho doterajším vyjadreniam veľmi skeptická.

Samozvaného tvorcu bitcoinu označujú za klamára

Rozhodne však možno povedať, že tento súd a verdikt predstavoval historický precedens v oblasti kryptomien a blockchainu. Treba ale podotknúť, že Wright v minulosti svoje odvážne tvrdenia stiahol a taktiež odstránil všetky dokumenty o bitcoine zo svojej webovej stránky a verejne sa ospravedlnil.

V minulosti mal Wraight dokonca skopírovať špecifický podpis, ktorý skutočný Nakamoto použil pri podpise transakcie v roku 2009. Bezpečnostný výskumník Dan Kaminsky ho aj na základe toho označil za klamára, podotkol New York Post.

NEPREHLIADNI
Nikto nepozná jeho pravú identitu, no je jeden z najbohatších ľudí sveta. Tvorca bitcoinu rapídne zbohatol za posledné mesiace

Hoci je identita skutočného Satoshiho Nakamota stále nepotvrdená, Wraight bol jediným človekom, ktorý prehlásil, že práve on je muž skrývajúci sa za týmto pseudonymom. Či však jedného dňa Wraight predloží nepriestrelné dôkazy o tom, že skutočne vytvoril bitcoin, ostáva naďalej neznáme.

Ak by sa tak ale stalo, v podstate by sa priznal k vlastníctvu ohromného množstva bitcoinov. Svoj „poklad“ však doteraz nevyužil ani v boji proti najväčším skeptikom, a tak jeho slová ostávajú spochybňované po celom svete.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú