Čínski vedci poslali na svoju vesmírnu stanicu Tchien-kung, vybudovanú naprieč rokmi 2021 a 2022, ďalší ambiciózny experiment v podobe rýb.

Na svoju stanicu Číňania poslali v drobnom počte Danio pruhované, drobnú rybu dorastajúcu do veľkosti asi 6 cm. Ako upozorňuje portál Futurism, rybkám sa na vesmírnej stanici darí, avšak narážajú aj na problémy, ktoré im komplikujú život.

Darí sa napriek zmätku

Čína zverejnila k experimentu zaujímavé video, na ktorom sa nachádzajú štyri rybky známe aj ako zebričky. Podľa dostupných informácií sa rybám na vesmírnej stanici v mikrogravitácii darí a to aj napriek anomáliám, ktoré si všimli čínski astronauti (taikonauti) a ktoré sú do značnej miery viditeľné aj na videu. Rybky na nich plávajú rôznymi smermi, chaoticky a v niektorých prípadoch aj cúvajú.

Zebričky na palube vesmírnej stanice sú tie najlepšie z najlepších, ktoré mali vedci k dispozícii a prešli prísnymi výberovými testami. Cieľom je pomocou nich skúmať vplyv mikrogravitácie na stavovce počas ich života, ale ideálne tiež počas reprodukcie, ktorá umožní pozorovanie ich vajíčok a následne vývoja mladých jedincov.

Lunárna potrava

Ryby môžu mať podľa odborníkov značné využitie počas výskumu lunárneho povrchu, ktorý poskytuje gravitáciu a teda aj možnosť lepšieho chovania rýb. Vajíčka rýb podľa dostupných informácií dokážu prežiť štart rakety a vodu je možné na Mesiaci ťažiť z lunárneho regolitu, pričom ďalej je možné ju recyklovať.

Skúsenosti s rybami v kozme

Vývoj sa ale môže ukázať ako problematický práve kvôli chýbajúcej gravitácii. Už v minulosti astronauti vykonávali experimenty s rybami, presnejšie ešte v 70-tych rokoch poslala na stanicu Skylab NASA dve rybky spolu s 50 vajíčkami. Ukázalo sa, že tak ako ľudia, aj ryby čelia rednutiu kostí, ktoré je z dlhodobého hľadiska problematické a môže byť obzvlášť nebezpečné pri vývoji mladých jedincov.

Aj vtedy mali ryby problémy s orientáciou a nedokázali určiť, ktorý smer je „hore“, avšak nakoniec sa začali orientovať pomocou svetla, ktorému ostávali obrátené chrbtom. To sa podarilo aj mladým jedincom, ktorí vzišli z vajíčok. Zebričky do vesmíru v minulosti poslali aj japonskí vedci, ktorí si všimli rednutie kostí.

Podľa Xinhua sú ryby na čínskej vesmírnej stanici, na ktorú sa dostali spolu s tromi taikonautmi v rámci misie Šen-čou 18 ešte v apríli, v dobrom stave. Od začiatku experimentu už posádka stanice odobrala dve vzorky vody a raz vymenila nádobu s krmivom. Vďaka genetickej podobnosti majú zebričky pomôcť aj s výskumom ochorení, ktoré môžu postihovať aj ľudských jedincov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú