V nasledujúcom texte boli použité materiály TASR.

Európska únia by mohla definitívne zatvoriť dvere ruskému plynu o čosi skôr, než sa pôvodne plánovalo. Fínsky europoslanec Ville Niinistö, ktorý v Európskom parlamente vedie rokovania k novej legislatíve v oblasti energetiky, pre portál Politico uviedol, že EÚ by mala vážne zvážiť ukončenie dovozu ruského plynu už do roku 2026. Ide teda o celý rok skôr, ako navrhuje samotná Európska komisia.

Odpútať sa od Rusov čím skôr

Podľa Niinistöa je povinnosťou Európskeho parlamentu preskúmať návrh Komisie a zabezpečiť, „aby bol čo najprísnejší“. Z právneho hľadiska by sa podľa neho mali preskúmať všetky možnosti, či navrhované termíny nie je možné urýchliť, a tak výrazne znížiť energetickú závislosť od Ruska ešte v rámci aktuálneho legislatívneho obdobia.

Návrh legislatívy je súčasťou dlhodobého úsilia EÚ odpútať sa od ruských energetických surovín, čo nadobudlo mimoriadnu vážnosť po invázii Moskvy na Ukrajinu v roku 2022. Odvtedy sa dovoz ruského plynu do Únie prepadol z 150 miliárd kubických metrov v roku 2021 na 52 miliárd v tomto roku. Jeho podiel na celkovom importe plynu sa tak znížil z pôvodných 45 na 19 percent.

Aj napriek tomu však EÚ stále nakupuje ruský skvapalnený zemný plyn (LNG) a niektoré štáty čelia silnému tlaku na návrat k lacnejšej ruskej energii, najmä pre prehlbujúce sa ekonomické problémy. Politico upozorňuje, že nie všetky členské krajiny sú ochotné vzdať sa tejto formy dodávok bez záruk či kompenzácií.

Plynovod v Poľsku.
TASR (Úprava redakcie)

Prísnejšia kontrola

Pripravovaný zákon má ambíciu prinútiť energetické spoločnosti v Únii postupne rušiť dlhodobé kontrakty s ruskými firmami. Proces by mal odštartovať už tento rok a definitívne skončiť do roku 2027. Zároveň sa počíta s prísnejšou kontrolou nad dovozom ruského plynu a členské štáty budú musieť predložiť konkrétne plány, ako ukončiť svoju energetickú závislosť od Moskvy.

Niinistö zároveň kritizuje, že návrh je zatiaľ nedostatočný, keďže nezahŕňa prísnejšie opatrenia týkajúce sa ropy. „Zaujímame sa aj o (…) potenciálnu možnosť zahrnúť ropu prísnejšie do právneho jazyka,“ uviedol bývalý fínsky minister životného prostredia.

Predtým než legislatíva vstúpi do platnosti, čaká ju ešte séria rokovaní medzi politickými skupinami v Európskom parlamente Niinistö verí, že kompromis by sa mohol dosiahnuť už na jeseň a plánuje rokovať so všetkými frakciami, vrátane krajne pravicových a krajne ľavicových europoslancov.

Slovensko bude stáť v ceste

Po dohode v EP bude nasledovať rokovanie s členskými štátmi, kde sa očakáva najtvrdší odpor najmä zo strany Maďarska a Slovenska. Hoci ich súhlas na schválenie zákona nie je technicky nevyhnutný, môže výrazne skomplikovať prijatie ďalších legislatív, kde tieto krajiny disponujú právom veta.

Slovensko navyše požaduje konkrétne garancie, keďže aktuálna verzia návrhu žiadne kompenzácie neobsahuje Aj túto otázku podľa Niinistöa čakajú ďalšie politické rokovania, ktoré rozhodnú o konečnej podobe zákona.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP