Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Bezpečnostná situácia sa vo svete stáva čoraz diskutovanejšou a dôležitejšou témou. Obzvlášť to platí v prípade svetových veľmocí, akými sú Spojené štáty americké, Rusko či Čína. Bezpečnosť však nie je len o armáde či vojenskom vybavení, ale taktiež aj technológiách a systémoch, o ktorých nemáme ani predstavy.

Skvelým príkladom je aj najnovšie zistenie, ktoré sa týka hlavy štátu Ruskej Federácie – Vladimíra Putina. Americká nezisková organizácia C4ADS prišla s informáciami, ktoré hovoria o tom, že počas viacerých oficiálnych návštev ruského prezidenta dochádza k rušeniu či falošnému vysielaniu GPS signálu.

Prečítajte si tiež!
India má veľký problém. Zostrelila satelit a ohrozila Medzinárodnú vesmírnu stanicu

Informačná a technologická vojna

Aj takto mnohí označujú najnovšie zistené udalosti, ktoré potvrdzujú, že Rusko manipuluje s globálnymi navigačnými systémami ešte vo väčšom rozsahu, než sa predpokladalo. Podľa ruského vojenského experta sú v súčasnosti inteligentné zbrane a navigačné systémy odpoveďou Ruska na vojenskú dominanciu USA.

Hackerská metóda označovaná ako Spoofing je „bežne“ využívaná, aby sa predišlo viacerým pokusom o atentáty prostredníctvom zamerania s pomocou dronov. Rušička GPS signálu vydáva falošné súradnice miestneho letiska a drony väčšinou obsahujú bezpečnostný mechanizmus, ktorý ak zachytí lokalizáciu letiska dron automaticky deaktivuje a prinúti pristáť.

Skryté úmysly ?

Ak by v skutočnosti išlo naozaj len o bezpečnosť a ochranu hlavy štátu, viacerí by sa zhodli, že je to v poriadku. Najnovšie zistenia však poukázali na to, že Rusko tento systém zneužívalo aj vedľajšie zámery. Príkladom je spojenie pevninského Ruska s polostrovom Krym prostredníctvom Kerčského mosta. Počas jeho otvorenia Vladimírom Putinom ruská rušička miatla aj kotviace lode v blízkosti, ktoré sa tak podľa GPS ocitli až na letisku mesta Anapo, ktoré je vzdialené približne 65 kilometrov.

Podobný prípad sa odohral aj pred dvoma rokmi, počas kontroly priebehu stavby mosta, kedy sa lode zakotvené priamo v Kerčskom prístave mali nachádzať až v 200 kilometrov vzdialenom prístave. Okrem toho Rusi využívajú podobný systém aj v blízkosti vojenských základní či strategicky dôležitých objektov a rušenie signálu sa netýka len lodí, informuje Foxnews.com.

Fakty nepustia

Že nešlo o náhodu či omyl pri vyhodnotení výsledkov potvrdzuje aj štatistika, ktorú vykonala spomínaná bezpečnostná agentúra C4ADS. Tej sa v priebehu dvoch rokov podarilo podľa Foreignpolicy identifikovať až 9883 útokov. Najväčší výskyt bol zaznamenaný v oblasti Krymu, Petrohradu či vojenských základní v Sýrii.

Hlavným strediskom pozemného vysielača na rušenie GNSS je s najväčšou pravdepodobnosťou rezidencia na pobreží Čierneho mora. Ohľadom vybudovania tejto rezidencie prebiehalo množstvo špekulácií, nakoľko samotný Putin sa od tohto projektu dištancuje.

Viackrát sa však objavili aj informácie o tom, že financie zaobstarané na zlepšenie ruskej zdravotnej starostlivosti nakoniec putovali priamo na výstavbu rezidencie. Navyše je vzdušný priestor nad rezidenciou klasifikovaný ako zakázaný a budova disponuje bezpečnostnou úrovňou akú má aj Kremeľ.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú