Rusko sprísňuje boj proti kryptomenám a čoskoro začne ich používanie trestať vysokými pokutami. Tie sa rádovo hýbu v tisíckach eur a podľa ruských zákonodarcov je cieľom zaviesť jasnú zodpovednosť v oblasti kryptomien. Paradoxom pritom je, že Rusko kryptomeny v mnohých prípadoch využíva na obchádzanie zahraničných sankcií.

Zákaz platieb a vysoké pokuty

Od januára 2026 začne Rusko udeľovať vysoké pokuty za používanie kryptomien na platby, informuje Mitrade. Kryptomeny v krajine sú síce zakázané už od roku 2021, doteraz za ich použitie nehrozili konkrétne sankcie. Nový zákon chce túto právnu medzeru odstrániť a spraviť z krypto transakcií rizikovú činnosť.

Zákon, ktorý bol vypracovaný Ministerstvom financií a Centrálnou bankou Ruskej federácie, bude ešte tento rok predložený na schválenie v Štátnej dume. Podľa návrhu hrozia fyzickým osobám pokuty od 100-tisíc do 200-tisíc rubľov (približne 2 100 eur), a právnickým osobám od 700-tisíc do 1 milióna rubľov (približne 11 100 eur). Zákon zároveň umožní štátu skonfiškovať kryptomeny, ktoré boli použité ako nelegálne platidlo.

Cieľom nových pravidiel je zaviesť jasnú zodpovednosť v oblasti, ktorú ruskí zákonodarcovia označujú ako „šedú zónu“. Ako uviedol šéf výboru pre finančný trh Štátnej dumy Anatolij Aksakov, zákaz z roku 2021 síce platí, ale absencia konkrétnych trestov viedla k tomu, že mnohí ho obchádzali. Napríklad pri platení za služby alebo pri cezhraničných prevodoch.

Unsplash/Pierre Borthiry - Peiobty

Počet transakcií kryptomenami  v Rusku napriek zákazu prudko stúpol predovšetkým od začiatku vojny, kedy sa ich objem takmer strojnásobil.

Zákon z roku 2021 rovnako zakázal používanie kryptomien ako platidla, no umožnil ich nákup, predaj, investovanie či ťažbu. Od roku 2025 sú kryptomeny v Rusku právne uznané ako majetok, čo okrem zdaňovania umožňuje aj ich zhabanie štátom v prípade podozrenia na trestnú činnosť.

Využíva ich na obchádzanie sankcií

Podľa expertov sú kryptomeny často využívané ako alternatívna forma odmeňovania pre zamestnancov, ktorí pracujú na diaľku alebo opustili krajinu, ale aj pri platbách za zahraničné služby a tovar. Mimoriadne aktívne je v tomto smere aj herné odvetvie a IT sektor, kde sa využívajú interné kryptomeny z Web3 platforiem.

Hoci Centrálna banka dlhodobo odmieta akékoľvek použitie kryptomien na domáce platby, pripúšťa ich využitie v rámci experimentálneho režimu pre zahraničný obchod, napríklad pri obchádzaní západných sankcií.

Zavedením pokút a možnosti konfiškácií chcú úrady spraviť z používania kryptomien na platby finančne rizikovú činnosť. Ruské firmy sa podľa Mitrade zatiaľ do otvoreného využívania kryptomien nepúšťajú, nový zákon má ale definitívne ukončiť špekulatívne pokusy zákaz obchádzať.

Čítajte viac z kategórie: Krypto

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP