Ruské ozbrojené sily podnikli ďalší krok v eskalácii svojej dronovej vojny proti Ukrajine, keď vylepšili svoje bezpilotné lietadlá Shahed-136, pôvodne navrhnuté v Iráne, o nové typy hlavíc s hmotnosťou 90 kilogramov namiesto pôvodných 50-kilogramových, informoval o tom 20. mája portál Defense Express s odvolaním sa na vlastné zdroje. Na tému upozornil portál NV.

Ide o dve rôzne hlavice, jednu vyrábanú priamo v Rusku a druhú v Iráne, ktoré majú za cieľ výrazne zvýšiť bojovú efektivitu a ničivý potenciál týchto dronov. Ruská verzia hlavice využíva kombináciu fragmentačného, zápalného a kumulatívneho účinku.

Špeciálnym prvkom je použitie kovových hydridov, ktoré dokážu vytvoriť extrémne vysokú teplotu horenia až do 3 500 stupňov Celzia. Výbušná zložka zostáva rovnaká ako pri pôvodnej verzii, teda TGF-35P2 (zmes trinitrotoluénu (TNT) a flegmatizovaného hexogénu) avšak predchádzajúca hlavica neobsahovala kumulatívnu zložku.

ruská drony ukrajina zbrane rakety
Midjourney

Rusko prešlo z rakiet na masové útočné drony

Iránska verzia novej hlavice zas kombinuje kumulatívne, fragmentačné a silno výbušné účinky, no neobsahuje zápalné komponenty. Výbušnou zložkou je typ OLA, teda zmes oktánu a hliníka, pričom ako medzizapaľovač slúži hexogén v pevnej forme.

Tento technologický pokrok je dôkazom prehlbujúcej sa spolupráce medzi Moskvou a Teheránom v oblasti vývoja bezpilotných systémov. Drony, známe v Rusku aj pod označením „Geran“, sa vyrábajú na území Ruskej federácie, konkrétne v Tatarstane a v meste Iževsk, no stále obsahujú kľúčové komponenty dodávané z Iránu.

Podľa Andreja Kovalenka z Centra pre boj proti dezinformáciám pri ukrajinskej Bezpečnostnej a obrannej rade, prechod Ruska k intenzívnemu používaniu dronov Shahed je jasným dôkazom strategického posunu. Moskva sa podľa neho zameriava na lacnejšie a masovejšie vzdušné útoky, ktoré nahrádzajú tradičné, drahšie raketové údery. Tento prístup ukazuje prispôsobenie ruskej vojenskej taktiky súčasným podmienkam na bojisku.

Rusko vylepšilo svoje kamikadze drony.
Reprofoto: Telegram/Telegram/war_home

V posledných piatich mesiacoch sa útoky ruských dronov výrazne zintenzívnili, pričom od januára 2025 sa uskutočnilo niekoľko najväčších útokov za celé trvanie vojny. Vrcholom bola noc z 17. na 18. mája, kedy boli nasadené modernizované drony typu „Geran-3“, čo sú ruské verzie iránskych Shahed-238. Tie sú vybavené turbínovým motorom a nesú 300-kilogramovú hlavicu, čo z nich robí najničivejšie bezpilotné zbrane, ktoré zatiaľ Rusko nasadilo.

Podľa ukrajinského letectva počas tejto noci ruské sily vypustili až 273 dronov vrátane návnad a najnovších modelov Geran-3, čím podnikli najväčší samostatný dronový útok od začiatku plnoformátovej invázie. Táto udalosť jasne signalizuje, že bezpilotné prostriedky zohrávajú čoraz kľúčovejšiu úlohu v ruskej vojenskej stratégii a ich technologické zlepšovanie predstavuje výraznú výzvu pre ukrajinskú protivzdušnú obranu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP