Sankcie Západu zahnali Rusko do kúta a technologického stredoveku. Svedčí o tom i fakt, že Rusi začali v tankovať a ďalšej vojenskej technike využívať čipy z umývačiek riadu a chladničiek. Na tému upozornil ukrajinská Pravda na svojom webe.

Domáce spotrebiče v tankoch

Ako píše portál Business Insider, Rusko má podľa amerického predstaviteľstva používať polovodičové čipy určené pre domáce spotrebiče pri oprave vojenskej techniky. K uvedenej situácii pritom mali viesť sankcie Západu namierené proti Rusku.

O vzniknutej situácii informovala americká Ministerka obchodu Gina Raimondová, ktorá sa nedávno stretla s ukrajinskými predstaviteľmi, ktorí jej ukázali, že v opustených a zničených ruských tankoch našli množstvo dielov z chladničiek a iných domácich spotrebičov, ktoré boli využité pri ich oprave a nahrádzali inak nedostupné komponenty.

Raimondová tiež uviedla, že od vypuknutia konfliktu na Ukrajine vývoz zo Spojených štátov do Ruska klesol takmer o 70 %. Samozrejme, podobné sankcie uvalili na Moskvu aj ďalšie krajiny, takže Rusko, vzhľadom na to, že ich vojenská technika sa spolieha na technológie vyrobené na Západe, ktoré sa teraz nemôžu vyvážať, sa aktuálne zmieta v problémoch.

FOTO TASR/AP

Okrem toho, nedávno sa na verejnosť dostali informácie, že dvaja ruskí výrobcovia tankov boli z dôvodu nedostatku komponentov nútení zastaviť výrobu. Takže Rusko kvôli nedostatku komponentov zo zahraničia už nemá len problém s opravou tankov, ale aj ich výrobou.

Rusko má vážny problém

O tom, že Rusko má vážny problém svedčí aj fakt, že Spojené kráľovstvo Moskvu odstrihlo od kľúčových technológií.

Pixabay

Vláda Spojeného kráľovstva totiž pridala na sankčný zoznam ďalších 63 subjektov, medzi ktorými sa nachádzajú aj takí giganti ako Baikal Electronics a MCST. Obe spoločnosti patria medzi popredných výrobcov polovodičových čipov v Rusku.

Nový sankčný balík nielenže zahŕňa zmrazenie majetku sankcionovaných spoločností, ale neumožňuje s nimi ani technologickú spoluprácu. Inými slovami, obe uvedené ruské spoločnosti môžu zabudnúť na používanie architektúry ARM. Držiteľom licencie je totiž britská Arm Hodlings so sídlom v Cambridge.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP