Rusku sa s nosnou raketou Sojuz podarilo dosiahnuť historický míľnik v podobe 2 000 letov tej istej základnej konštrukcie rakiet. Aj keď Rusko a Sovietsky zväz vyvinuli množstvo generácií týchto strojov, stále sa zakladajú na tej istej konštrukcii rakiet R-7, prezývaných aj ako Semjorka, upozorňuje Ars Technica.

Úspech za cenu stagnácie

Rodina rakiet R-7 má mimoriadne bohatú históriu, ktorá siaha takmer šesť desaťročí dozadu. Prvý model R-7 navrhol legendárny sovietsky raketový vedec Sergej Koroľov. V roku 1957 sa stal prvou medzikontinentálnou balistickou raketou na svete. Kvôli veľkým rozmerom prvých sovietskych jadrových hlavíc bola R-7 dostatočne výkonná na to, aby bola upravená na orbitálnu raketu.

Upravená verzia tejto rakety vypustila v roku 1957 prvý umelý satelit – Sputnik. O niekoľko rokov neskôr, v roku 1961, vyniesla mierne vylepšená verzia R-7, známa ako „Vostok,“ Jurija Gagarina do vesmíru, čím odštartovala éru pilotovaných letov. Prvý variant rakety Sojuz, ktorá bola odvtedy mnohokrát modernizovaná, ale si zachovala svoju pôvodnú konštrukciu, odštartoval v roku 1966. Dodnes Sojuz slúži na prepravu astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.

Podľa správy zverejnenej spoločnosťou Roskosmos bol vianočný štart už 2 000. letom rakiet rodiny R-7, resp. Semjorka. Názov „Semjorka“ pochádza z ruského označenia čísla sedem, ktoré sa pre tieto nosiče používa aj ako láskyplná prezývka.

Len malý pokrok

Najčastejším variantom tejto rodiny rakiet je Sojuz-U, ktorý absolvoval 788 misií v rokoch 1973 až 2017, vrátane pilotovaných letov na rôzne orbitálne stanice. Nasleduje nosič Vôščkod s 299 štartmi (hlavne pre špionážne satelity) a Molnija-M s 280 letmi, ktoré zahŕňajú polárne a mesačné misie.

Je ohromujúce, že Rusko dokázalo používať rovnakú základnú konštrukciu rakety už 58 rokov. Je nepravdepodobné, že by v blízkej dobe prekonal iný typ rakety až 2 000 letov. Napríklad Čínska rodina rakiet Dlhý pochod, ktorá má väčšiu variabilitu v dizajne, sa blíži k „len“ 500 štartom. Raketa Falcon 9 od SpaceX prekročila hranicu 400 štartov a aj keď je jej letová kadencia ohromná, spoločnosť plánuje tento nosič v najbližšom desaťročí nahradiť systémom Starship.

Práve Starship má potenciál prekonať rekord Semjorky. Tento plne znovupoužiteľný nosič, ktorý zatiaľ absolvoval len niekoľko testovacích letov, je navrhnutý na vysokú frekvenciu letov potrebnú na splnenie cieľov SpaceX pre misie na Mesiac a Mars. Odhaduje sa, že Starship by mohol dosiahnuť počet štartov Semjorky okolo roku 2040.

Chce nové rakety

Napriek slovám bývalého šéfa Roskosmu chce Ruska vyvinúť vlastné opakovateľne použiteľné rakety Amur. Avšak termín jej prvého letu sa neustále posúva – z pôvodne plánovaného roku 2026 na najskôr 2030.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP