Podľa portálu Futurism sa delegáti Organizácie spojených národov zúčastnili debaty, na ktorej prediskutovali možné medzinárodné regulácie autonómnych robotov, ktoré využívajú armády na zabíjanie nepriateľov. S novými reguláciami však nesúhlasí Rusko.

Roboty sa regulujú automaticky, tvrdí Rusko

Konferencia o etike smrteľných autonómnych zbraní potrvá do 13. augusta v Ženeve a ruský delegát na nej v utorok tvrdil, že tieto autonómne systémy sa „snažia dodržiavať princípy nutnosti a proporcionality,“ rovnako, ako ľudskí vojaci.

Konferencie sa zúčastňujú delegáti reprezentujúci až 50 krajín a ich cieľom je dohodnúť sa na nových medzinárodných reguláciách, Rusko im ale stojí v ceste. Podľa nich totiž neexistuje dostatočne presvedčivé opodstatnenie, že je nutné v tomto smere zavádzať nové reštrikcie, informuje The Telegraph.

OAO 766 UPTK

Rusko má pre svoje tvrdenie pomerne rozumné dôvody a podľa jeho delegátov „umožňuje vysoká úroveň autonómie týmto strojom fungovať v dynamických konfliktných situáciách a rôznych prostrediach a zároveň pri tom zachovať primeranú mieru selektivity a precíznosti.“

Ostatné národy nesúhlasia

Ostatní delegáti sa s postavením tých ruských nestotožňovali. Spojené štáty žiadajú viac regulácií a Neil Davison, vedecký a zákonný poradca Červeného kríža, varoval, že v prípade umožnenia strojom činiť smrteľné rozhodnutia hrozí eskalácia konfliktu.

Ľudia musia počas útokov aplikovať pravidlá medzinárodného humanitárneho zákona a autonómne zbrane toto komplikujú. Podľa nášho názoru by nemal algoritmus rozhodovať o tom, kto umrie a kto bude ďalej žiť,“ myslí si Davison.

ZALA Aero Group

Rusko samozrejme nie je jediná krajina vyvíjajúca autonómne armádne stroje, medzi lídrov patrí aj Čína, USA či Spojené kráľovstvo. Proti Rusku sa však spojili s potrebou nových regulácií, aby nedošlo k chybe softvéru alebo zle naprogramovaného systému, ktorá vyústi do smrti civilistov.

Lídrom v robotickej armáde je Izrael

Futuristickými zbraňami sa pýši najmä Izrael. Aj keď ide o pomerne malú krajinu, jej vybavenie prekypuje modernými systémami a zbraňami, o ktorých môžu mnohé európske krajiny len snívať.

Nedávno napríklad úspešne zostrelili dron pomocou vysokovýkonného laseru. Ten má mať dosal až 10 km a dokáže zlikvidovať aj rakety, bezpilotné lietadlá či dokonca mínometné strely.

V júni poslali na palestínsku hranicu ozbrojených robotov vo forme poloautonómnych tankov, ktoré sú vyzbrojené guľometmi kalibru 7,62 mm. Podľa mnohých je ale takéto nasadenie robotov v tejto oblasti zbytočné a len naďalej eskaluje napätie.

Protitankové strely na poloautonómnom tanku Uran-9. Zdroj: OAO 766 UPTK

Rusko je vybavené podobnými strojmi, ich armáda má totiž v arzenáli napríklad Uran-9. Ten vyrobila firma dnes spadajúca pod koncern Kalašnikov a je taktiež vybavený guľometmi s kalibrom 7,62 mm. Okrem neho nesie štyri protitankové raketové strely a dvanásť termobarických odpaľovačov rakiet Šmeľ-M.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú