Podľa portálu Futurism sa delegáti Organizácie spojených národov zúčastnili debaty, na ktorej prediskutovali možné medzinárodné regulácie autonómnych robotov, ktoré využívajú armády na zabíjanie nepriateľov. S novými reguláciami však nesúhlasí Rusko.

Roboty sa regulujú automaticky, tvrdí Rusko

Konferencia o etike smrteľných autonómnych zbraní potrvá do 13. augusta v Ženeve a ruský delegát na nej v utorok tvrdil, že tieto autonómne systémy sa „snažia dodržiavať princípy nutnosti a proporcionality,“ rovnako, ako ľudskí vojaci.

Konferencie sa zúčastňujú delegáti reprezentujúci až 50 krajín a ich cieľom je dohodnúť sa na nových medzinárodných reguláciách, Rusko im ale stojí v ceste. Podľa nich totiž neexistuje dostatočne presvedčivé opodstatnenie, že je nutné v tomto smere zavádzať nové reštrikcie, informuje The Telegraph.

OAO 766 UPTK

Rusko má pre svoje tvrdenie pomerne rozumné dôvody a podľa jeho delegátov „umožňuje vysoká úroveň autonómie týmto strojom fungovať v dynamických konfliktných situáciách a rôznych prostrediach a zároveň pri tom zachovať primeranú mieru selektivity a precíznosti.“

Ostatné národy nesúhlasia

Ostatní delegáti sa s postavením tých ruských nestotožňovali. Spojené štáty žiadajú viac regulácií a Neil Davison, vedecký a zákonný poradca Červeného kríža, varoval, že v prípade umožnenia strojom činiť smrteľné rozhodnutia hrozí eskalácia konfliktu.

Ľudia musia počas útokov aplikovať pravidlá medzinárodného humanitárneho zákona a autonómne zbrane toto komplikujú. Podľa nášho názoru by nemal algoritmus rozhodovať o tom, kto umrie a kto bude ďalej žiť,“ myslí si Davison.

Ilustračné foto. Zdroj: ZALA Aero Group

Rusko samozrejme nie je jediná krajina vyvíjajúca autonómne armádne stroje, medzi lídrov patrí aj Čína, USA či Spojené kráľovstvo. Proti Rusku sa však spojili s potrebou nových regulácií, aby nedošlo k chybe softvéru alebo zle naprogramovaného systému, ktorá vyústi do smrti civilistov.

Lídrom v robotickej armáde je Izrael

Futuristickými zbraňami sa pýši najmä Izrael. Aj keď ide o pomerne malú krajinu, jej vybavenie prekypuje modernými systémami a zbraňami, o ktorých môžu mnohé európske krajiny len snívať.

Nedávno napríklad úspešne zostrelili dron pomocou vysokovýkonného laseru. Ten má mať dosal až 10 km a dokáže zlikvidovať aj rakety, bezpilotné lietadlá či dokonca mínometné strely.

V júni poslali na palestínsku hranicu ozbrojených robotov vo forme poloautonómnych tankov, ktoré sú vyzbrojené guľometmi kalibru 7,62 mm. Podľa mnohých je ale takéto nasadenie robotov v tejto oblasti zbytočné a len naďalej eskaluje napätie.

Protitankové strely na poloautonómnom tanku Uran-9. Zdroj: OAO 766 UPTK

Rusko je vybavené podobnými strojmi, ich armáda má totiž v arzenáli napríklad Uran-9. Ten vyrobila firma dnes spadajúca pod koncern Kalašnikov a je taktiež vybavený guľometmi s kalibrom 7,62 mm. Okrem neho nesie štyri protitankové raketové strely a dvanásť termobarických odpaľovačov rakiet Šmeľ-M.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú