Aby sa zabránilo bojom vo vesmíre existuje množstvo medzinárodných pravidiel, ktoré ale nie sú žiadnou istotou. To dokazuje aj vývoj udalostí v posledných rokoch. Nie je to dávno, čo Rusko vo vesmíre odpálilo svoj vlastný satelit v rámci testu protisatelitnej zbrane a teraz vyplávali na povrch informácie, že má v jednom zo svojich satelitov cvičnú hlavicu. Ako upozorňuje Futurism, má ísť o satelit navrhnutý na zneškodňovanie iných satelitov jadrovými zbraňami.

Rusko vojenský účel popiera

Na obežnú dráhu Zeme bol vo februári 2022 vypustený ruský satelit Kozmos 253, len pár týždňov pred inváziou na Ukrajinu. Oficiálne sa tvrdí, že jeho účelom je testovanie „nových palubných prístrojov a systémov.“ No podľa najnovších informácií zverejnených denníkom The New York Times obsahuje tento satelit tzv. „falošnú hlavicu“ – model jadrovej zbrane, ktorá vyvoláva obavy, či nejde o predzvesť zbrojenia vo vesmíre.

Kozmos 2553 obieha vo výške približne 400 kilometrov nad povrchom Zeme – vyššie než väčšina satelitov. Od jeho vypustenia ho monitoruje americká armáda a spravodajské agentúry, ktoré sa snažia zistiť jeho skutočný účel. Zistenie, že satelit obsahuje falošnú hlavicu, vyvolalo ďalšie otázky o jeho možnom využití ako protisatelitnej zbrane.

Rusko opakovane popieralo, že má tento satelit vojenský účel. Pozoruhodné však je, že od zverejnenia podozrení o „falošnej hlavici“ Moskva nevydala žiadne vyvracajúce vyhlásenie.

Pribudol ďalší

Ako sme upozorňovali v samostatnom článku, podľa USA medzitým Rusko vynieslo do vesmíru ďalší vojenský satelit s označením Kozmos 2576. „Rusko vypustilo na nízku obežnú dráhu Zeme satelit, ktorý je podľa nás pravdepodobne protivesmírnou zbraňou,“ vyjadril sa hovorca Pentagonu Brig Gen Pat Ryder. Ruská štátna vesmírna agentúra Roskosmos vo svojom vyhlásení uviedla, že štart 17. mája bol „v záujme ministerstva obrany Ruskej federácie“.

Hrozba najmä pre vesmírne operácie

Zbraňový systém na orbite nepredstavuje priamu hrozbu pre život na Zemi. No ak by satelit nesúci jadrovú hlavicu skutočne existoval, jeho aktivácia by mohla zničiť všetky okolité satelity. Dôsledky takejto akcie by boli katastrofálne – moderný svet je na satelitoch závislý, či už ide o komunikáciu, navigáciu, predpoveď počasia alebo vojenské operácie.

Roscosmos, Space Center Vostochny, TsENKI

Príkladom možného scenára je test z roku 1962, keď USA odpálili jadrovú bombu vo vesmíre. Výsledný elektromagnetický impulz (EMP) síce nespôsobil priamu katastrofu, no napríklad na Havaji dočasne vyradil verejné osvetlenie. Tento experiment však ukázal, že jadrové explózie vo vesmíre môžu mať nepredvídateľné následky, čo viedlo k podpisu Zmluvy o vesmíre (Outer Space Treaty) v roku 1967. Tá zakazuje umiestňovanie zbraní hromadného ničenia na obežnú dráhu.

Zatiaľ čo Kozmos 2553 možno považovať za varovný signál, experti varujú, že jeho existencia naznačuje obnovu napätia medzi veľmocami vo vesmíre. Stále rastúci počet komunikačných a vojenských satelitov v blízkosti Zeme pridáva na naliehavosti otázky, či sa vesmír nestáva ďalším bojiskom.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP