Snaha Ruska o sebestačnosť v oblasti výroby výpočtovej techniky je evidentná už pomerne dlhú dobu. K technologickej samostatnosti mala výrazným spôsobom prispieť najmä stratégia, za ktorou stojí ruské Ministerstvo pre digitálnu transformáciu, Ministerstvo priemyslu a obchodu, ako aj špecializovaný minister Dmitrij Černyšenko, ktorý ma na starosti IT sektor.

Naleje bilióny do 20 ročnej technológie

Predbežný plán rozvoja polovodičových súčiastok si do roku 2030 vyžiada investície vo výške 3,19 bilióna rubľov, teda 37 miliárd eur. Podľa dostupných informácií z tejto sumy chcú zodpovedné orgány minúť približne 420 miliárd rubľov, teda asi 4,84 miliardy euro na rozbeh uvedených polovodičových výrobných technológií.

Freepik/Úprava redakcie/

Hoci plány na prvý pohľad vyzerali ambiciózne, bližší pohľad hovorí úplne niečo iné. Zatiaľ čo taiwanský polovodičový gigant TSMC plánuje už do roku 2026 na plno rozbehnúť 2 nm technológiu, Rusko chce začať do roku 2030 vyrábať čipy 28 nm technológiou. To, že táto technológia je už teraz vyše 20 rokov stará, snáď netreba ani pripomínať. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Jednou z kľúčových spoločností v tomto pláne mala byť aj Baikal Electronics, ktorá je „produktom“ ruskej superpočítačovej spoločnosti T-Platforms. Tá sa však aktuálne topí v obrovských problémoch a sen o samostatnosti sa môže rozpadnúť ako domček z karát.

Veľkolepé plány
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú