V správe sú materiály TASR.

Aktualizované: Rusko, ktorého armáda ani po dvoch mesiacoch invázie na Ukrajine stále nedosiahla žiadny výraznejší úspech, podľa TASR svojich občanov aj Západ uisťuje, že nedávno otestovaná obria raketa Sarmat neskončí len v skladoch pripravených na vojenské prehliadky.

Armáda totiž oznámila, že prvú vojenskú jednotku vyzbrojenú týmito novými balistickými raketami schopnými niesť jadrové zbrane vytvorí už do jesene tohto roka. S odvolaním sa na ruské štátne médiá o tom informovala agentúra Reuters.

Západ je naďalej skeptický

Kľúčové vyhlásenie ako prvý urobil kontroverzný šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin, ktorý sa počas aktuálneho konfliktu vyhrážal už aj tým, že nechá spadnúť Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS.

Rogozin v rozhovore pre ruskú štátnu televíziu povedal, že strelami Sarmat bude vybavená vojenská jednotka, ktorú sformujú v Krasnojarskom kraji, ležiacom približne 3 000 kilometrov východne od Moskvy.

 Strely Sarmat umiestnia na rovnakých základniach a do tých istých raketových síl, v akých sa nachádzajú rakety Vojevoda, ktoré majú nahradiť, spresnil Rogozin. To podľa neho ušetrí „obrovské zdroje a čas“. Šéf Roskosmosu tiež vyhlásil, že táto nová „superzbraň“ zaručí bezpečnosť „detí a vnukov“ Ruska na najbližších 30 – 40 rokov.

Západ však upozorňuje, že prvú skúšku tento rakety, v kódovaní NATO príznačne označenú ako Satan 2, len minulý týždeň v stredu a vojenskí experti tvrdia, že pred jej zaradením do arzenálu budú potrebné ďalšie testy. Jesenný termín tak nemusí byť realistický.

Roskosmos

Najlepšia na svete?

Superťažká medzikontinentálna balistická raketa novej generácie typu Sarmat je schopná niesť desať alebo viac jadrových hlavíc alebo atráp a zasiahnuť ciele vzdialené tisíce kilometrov v Spojených štátoch či Európe, približuje Reuters. Aj takéto zbrane však už Rusko vo svojej výzbroji malo aj predtým.

Napriek tomu by však Sarmat mal mať dolet až 18 000 km, vďaka čomu teoreticky naozaj môže zasiahnuť ktorékoľvek miesto na Zemi, za predpokladu, že by ju za celý čas nedokázali detekovať obranné systémy jednotlivých krajín.

Pôvodný článok z 20. 4. 2022:

Rusku sa na Ukrajine zatiaľ nepodarilo dosiahnuť svoj hlavný cieľ – dobyť hlavné mesto Kyjev. Zrejme aj preto potrebuje Vladimir Putin nutne svojim občanom predávať aspoň nejaký „úspech“, aby nestratil imidž vodcu krajiny, ktorá sa nemusí báť ničoho a nikoho.

Ako informuje Startitup na základe správy TASR, Rusko tvrdí, že po prvýkrát úspešne otestovalo superťažkú medzikontinentálnu balistickú raketu novej generácie typu Sarmat, ktorá je schopná niesť aj jadrové hlavice. Oznámil to v stredu ruský prezident Vladimir Putin s tým, že zahraniční agresori by po tejto skúške mali „prehodnotiť svoje hrozby voči Rusku“.

Ruská agentúra RIA Novosti tvrdí, že test prebehol z kozmodrómu Pleseck. „Odpaľovacie úlohy boli v plnom rozsahu splnené. Konštrukčné charakteristiky boli potvrdené vo všetkých fázach letu. Cvičné hlavice dorazili do danej oblasti na cvičisku Kura na polostrove Kamčatka,“ píše RIA Novosti.

Neporaziteľná zbraň

Raketa Sarmat – v kódovaní NATO označovaná ako Satan 2 – patrí podľa Putina do generácie „neporaziteľných“ zbraní spolu s hypersonickými strelami Kinžal a Avangard. Rusko použilo rakety Kinžal po prvýkrát v bojovej operácii v marci na Ukrajine.

Úspešný test oznámili i ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi (určite nie náhodou) práve počas jeho vystúpenia v televízii. Ruský prezident sa pochválil, že raketa dokáže prekonať všetky protiraketové prostriedky a tiež uviedol, že vo svete ešte dlho nebude mať obdoby, uvádza The Guardian.

„Táto naozaj jedinečná zbraň (Sarmat) posilní bojový potenciál našich ozbrojených síl, spoľahlivo zaistí bezpečnosť Ruska pred vonkajšími hrozbami a prinúti zamyslieť sa tých, ktorí sa v zápale agresívnej rétoriky snažia ohrozovať našu krajinu,“ povedal Putin vojakom.

Skúška rakety údajne prebehla v kozmodróme Pleseck v Archangeľskej oblasti asi 800 kilometrov severne od Moskvy. Raketa pritom úspešne doniesla cvičné hlavice až na polostrov Kamčatka na ruskom Ďalekom východe.

„Sarmat je najsilnejšia raketa s najdlhším ničivým dosahom na svete. Výrazne zvýši bojové kapacity strategických jadrových síl našej krajiny,“ vyhlásilo ruské ministerstvo obrany.

Výzbroj v sklade a na bojisku je niečo iné

TASR uvádza, že raketa Sarmat má krátku takzvanú fázu zdvíhania, teda naberania výšky, takže detekčné systémy protivzdušnej obrany majú málo času na jej zachytenie. Strela váži viac než 200 ton a dokáže niesť niekoľko hlavíc naraz. Podľa Putina ňou Rusko môže zasiahnuť akékoľvek miesto na Zemi.

Správy o Satanovi 2 sa začali hromadne objavovať už pár dní po spustení ruskej invázie na Ukrajinu. Na sociálnych sieťach sa začali šíriť príspevky, že Rusko má „zbraň, ktorá dokáže zničiť všetko živé pri jednom údere“.

Agentúra Reuters ale tieto príspevky považuje za zavádzajúce. Vývoj rakety nebol nejako utajovaný, ruské médiá o nej informovali už v roku 2000. To, že ju Rusko „otestovalo“, ešte neznamená, že je schopná reálneho využitia. Koniec koncov, namiesto supermoderných strojov na Ukrajine vidíme hlavne zaprášenú techniku zo sovietskej éry.

TASR/AP

Ako pripomína Reuters, ani Satan 2 sám osebe nedokáže zabiť všetko živé. Malcolm Chalmers z Royal United Services Institute (RUSI) povedal, že raketa nedokáže vyhubiť všetok živé na svete. „Tvrdenia, že veľký jadrový útok by zabil každú živú bytosť na svete, sú niekedy výsledkom širších dôsledkov zmeny klímy, ako je napríklad jadrová zima.“

Chalmers dodáva, že zaradenie rakety Sarmat do výzbroje nespraví veľký rozdiel, pretože pre ruské sily ICBM majú „už teraz značný deštruktívny potenciál“.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP