Expert v rozhovore: Toto je smart odpoveď na energetickú krízu, ušetríš ročne stovky eur
O smart zariadeniach už počul každý – žiarovky, ktorých svetelnú intenzitu si človek mení pohodlne z aplikácie v telefóne, či garážové dvere na hlasové ovládanie. Súčasným trendom, ktorý sa teší stále väčšej popularite aj medzi Slovákmi, sú kompletne inteligentné domácnosti, v ktorých je možné zariadenia navzájom clustrovať či vytvárať komplexné scenáre.
Jedným z popredných slovenských dodávateľov riešení pre inteligentné domácnosti spolu s expertným know-how je aj firma Smart Home Simple. Jej riaditeľ Zsolt Bindics FonTech.sk ozrejmil, ako vyzerá integrácia smart systému a nakoľko je v dnešnej dobe dostupná pre bežných Slovákov. Hlavne v čase energetickej krízy.
V rozhovore sa dozvieš:
- Koľko stojí vytvorenie smart domácnosti?
- Čo všetko dnes dokáže byť smart?
- Oplatí sa mať smart domácnosť v čase energetickej krízy?
- Ako funguje prepojenie smart domácnosti s hlasovým asistentom?
- Aké sú bezpečnostné riziká?
Prečo sa podľa vás inteligentné domácnosti stávajú na Slovensku silným trendom?
V dnešnej dobe je to určite šetrenie energiami. Druhou záležitosťou je vyriešenie každodenných individuálnych nepríjemností v riadení domácnosti. My sme doma nepoužívali alarm, nezamykali dvere, nevypínali svetlá – trápilo nás to, ale nerobili sme to kvôli lenivosti – a týchto „bolestí“ sa vie človek efektívne zbaviť práve smartnutím svojej domácnosti.
V neposlednom rade ide o komfort. Uvediem príklad – doma máme strašne veľa okruhov svetiel. Keď pozerám večer televíziu, mal by som vstať, vypnúť dve svetlá a vzadu zapnúť malé svetielko, aby mi neťahalo oči. Nikdy v živote som to však neurobil.
Teraz si sadnem na gauč a poviem – idem pozerať telku alebo idem čítať – a svetlá sa upravia samy, aby čo najvhodnejšie zodpovedali situácii. Tieto nové možnosti predstavujú komfort.
Kam myslíte, že sa bude ešte tento koncept vyvíjať? Je podľa vás smart domácnosť jednoznačne budúcnosťou bývania?
Teraz sme v štádiu, kedy sólo výrobcovia bojujú navzájom – napríklad zariadenia Siemens nechcú komunikovať s LG a podobne. Rôzni výrobcovia chcú mať svoje vlastné smart riešenia, výrobcovia žalúzií vyrábajú motory, kde používateľ nevie vojsť so smart riešením, lebo to je filozofia tvorcov – naschvál nikoho nepúšťať do systémov, aby zariadenia kupovali iba od nich.
V súčasnosti vzniká dohoda medzi Amazon, Google a Apple označená ako Matter – v nej sa výrobcovia prvýkrát dohodli, že všetci budú vyrábať zariadenia v jednom štandarde, aby systémy mohli navzájom komunikovať. Podľa mňa sa to dotkne pračiek, kávovarov a všetkých zariadení, na ktoré máme aktuálne zakaždým osobitnú aplikáciu.
Aj my máme momentálne problémy s wifi systémami, ktoré nekomunikujú na Z-Wave protokole, a musíme naprogramovať komunikačné rozhranie API, aby sme vôbec mohli komunikovať. A naprogramovanie takéhoto rozhrania, to sú stovky hodín programátorskej práce – a nie všetci sú ochotní to zaplatiť.
Čo prináša smart domácnosť
Tu je niekoľko konkrétnych príkladov, ako ľudia využívajú inteligentné domácnosti:
- Nastavia si svoje scenáre pre rôzne systémy zariadení, ako napríklad pre systém kúrenia – aby bola vyhriata určitá miestnosť v určitý čas, či ranné scenáre, kedy sa automaticky otvoria žalúzie spolu s automatickým spustením rádia atď…
- Dostávajú inteligentné notifikácie, ktoré ich napríklad upozornia na prichádzajúcu búrku keď majú na dome otvorené okná.
- Ovládajú zariadenia na diaľku. Rovnako si tak napríklad otvoria vonkajšiu bránu ak príde kuriér či garážové dvere bez toho, aby museli hľadať klúč alebo vystupovať z auta.
Keďže všetky smart systémy musia byť napojené na elektrinu – aj tie, ktoré normálne nie sú (napr. kúrenie či závlahové systémy) –, na akom princípe potom dokážu ušetriť režijné náklady?
Zhruba 70 % celkových nákladov priemernej domácnosti ide na svietenie a vykurovanie. To je štandard. Samozrejme, ak hovoríme o extra zodpovednej rodine, ktorá naozaj poctivo vypína svetlo, keď ho netreba a podobne, tam je ťažšie hovoriť o šetrení. No v štandardnej domácnosti viete ušetriť 20 % týchto nákladov.
My tvrdíme, že návratnosť fotovoltaických panelov – samozrejme, v závislosti od ceny elektrickej energie – je zhruba 10 až 12 rokov. Návratnosť smart systému, ktorý rieši najmä efektívnosť využívania energií, je do 6 rokov. S minimálnym HUBom a zameraním sa na veci, ktoré môžu šetriť energiu. Okrem HUBu tam totiž nemá kontinuálnu spotrebu energie nič.
Smart domácnosti sú jednoznačne na vzostupe
- Na svete je odhadom 175 miliónov inteligentných domácností.
- Očakáva sa, že USA budú mať do roku 2022 až 63 miliónov pripojených domácností.
- Predpokladá sa, že celosvetový domáci trh s pripojenými sieťami bude od roku 2020 do roku 2025 rásť s CAGR o 25 %.
- Amazon má najväčší podiel na trhu inteligentných reproduktorov a svoju pozíciu si udrží do roku 2022.
- 86 % mileniálov by za prepojenú domácnosť zaplatilo viac.
- 63 % opýtaných chce, aby ich inteligentný dom mal inteligentné bezpečnostné systémy.
V čom vidíte možné riziká smart domácnosti? Napríklad, ak sa mi do mobilnej aplikácie nabúra hacker, alebo stačí, ak si niekde zabudnem mobil…
Všetky systémy sú hacknuteľné – či už sú to bankové systémy, alarmy a podobne. Keď niekto chce, podľa mňa sa dostane aj do Pentagónu. Žiadny systém nie je dokonalý. My ale nepoužívame naše alarmy, resp. zariadenia, ale dodávame riešenia od firiem, ktoré majú medzinárodné bezpečnostné certifikáty tej najvyššej úrovne.
Ale z mojej skúsenosti hovorím, že keď som nemal smart domácnosť, tak som kvôli lenivosti nezamykal dvere, nezapínal som alarm a mal som tak menšiu bezpečnosť. Nemal my teda síce kto hacknúť systém, ale boli tam úplne iné bezpečnostné riziká.
V hypotetickom prípade, že by niekto hackol váš systém, bude mať k dispozícii celú vašu domácnosť?
V podstate nebude vedieť urobiť viac, ako otvoriť dvere. Na druhú stranu existujú aj páčidlá – nemusím sa programátorsky dostávať do systému, keď chcem, vypáčim vám dvere.
Keďže si smart systémy pre svoju funkciu vyžadujú byť napojené na elektrickú sieť, čo sa stane, ak v dome vypadne prúd?
My na všetko nechávame štandardné tlačidlové systémy, takže aj v takom prípade je možnosť zariadenia ovládať tradičnou formou. Aj ja mám stále niekde klasické kľúče od garáže. Ani ako firma nechceme riešiť situácie, kedy sa napríklad pri výpadku prúdu niekto nevie dostať do domu.
Ako sa prejavuje koncept smart domácnosti aj v ostatných oblastiach, napríklad alarm – čo sa zlepší tým, že je to smart?
Za hlavnú výhodu považujem to, že niekedy zabudnete zapnúť alarm – a na trhu neexistuje alarm, ktorý by sa vám zapol sám od seba, keď nie ste doma. Ale keď to integrujete do smart domácnosti a máte v nej prepojenú lokalizáciu s vaším mobilom a cez Google maps je vidieť, že sa vám telefón vzdialil z domácnosti, alarm sa vám zapne automaticky.
Ako ste sa dostali k biznisu so smart domácnosťami? Aké boli začiatky vzniku firmy?
Pred Smart Home Simple som založil značku Veselá paradajka. V rámci nej pestujeme skleníkové paradajky, čo je v zásade hightech technológia vo výrobe zeleniny. V pôvodnej spoločnosti sme sa začali zaoberať aj smart technológiami a vo firme sa postupne vytvoril veľmi silný programátorsky orientovaný tím.
Po približne 5-ročnom vývoji a ukončení projektu, resp. keď už bol systém nastavený a údržba nebola technicky až taká náročná, začali ľudia z tohto tímu implementovať veci z našej spoločnosti aj u seba doma. Išli skutočne do hĺbky a hľadali spôsob, ako dostať pod kontrolu všetky systémy v domácnosti.
Jedného dňa, keď som prišiel na návštevu ku kamarátovi z tohto tímu, zrazu hlasom ovládal svetlá, pustil ma do bytu cez biometriu – veľmi ma to očarilo. Povedal som im, že ak tento systém nastavia u mňa a vyriešia tým moje každodenné drobné trápenia v domácnosti, musíme to dať na trh.
Čo sa týka peňazí? Ako drahá je smart domácnosť?
Pri zakladaní našej spoločnosti sme komunikovali aj s konkurenciou. Vtedy nám bolo jasne povedané, že zámerom je predávať drahé technológie a mať na nich maržu. My predávame cenovo dostupné zariadenia za tú cenu, za ktorú si to vie klient kúpiť online. Máme totiž maržu z objemu – takže ak si nakúpite 100 zariadení, ktoré nájdete na internete napríklad za 3 000 eur, od nás ich dostanete za tú istú sumu.
V rámci nákupu zariadení zákazník nezaplatí nič navyše, práve naopak – u nás to má aj s know-how. Odporučíme mu zariadenia, s ktorými máme dobrú skúsenosť, nastavíme mu celý systém podľa jeho požiadaviek – čo chce vyriešiť, kde chce ušetriť. Nakúpime technológie zaňho, takže ani s tým nemá žiadnu námahu či výdavky navyše.
Potom je to o samotnej inštalácii. V zásade je to ako bežná elektroinštalácia – ak materiál stojí 5 000 eur, tak práca zhruba rovnako. V stavebníctve je to väčšinou tak, že polovica je materiál a polovica práca. Vieme to takto urobiť preto, lebo tú najdrahšiu časť – programátorské riešenia potrebné pre vytvorenie funkčného systému – sme už vyvinuli a štandardizovali v rámci našej réžie.
Vzorová kalkulácia nákladov na smart domácnosť
- Smart vstup do domu s hlasovým ovládaním: garáž, brána, dvere = 950 eur
- Smart svietenie na 10 okruhov svetiel = 905 eur
- Smart kúrenie: 2 podlahové okruhy a 10 radiátorov = 1 125 eur
- NÁKLADY SPOLU = 2 980 eur
Je jednoduché implementovať smart systémy do už zariadenej domácnosti?
My to robíme bez búračiek – to ma presvedčilo ísť do toho naplno. Keď sme to riešili u nás doma, bál som sa, že ma manželka zabije, keď sa začnú sekať steny. Kolegovia však povedali, že to netreba, a za 2 dni smartli môj dom tak, že nič nenarúšalo bežný chod domácnosti, len sa tam pohybovali dvaja ľudia navyše.
Vy nám poviete, čo vás trápi, my prídeme a nastavíme systém bez toho, aby sme vám celý dom alebo byt rozbúrali. Jednoducho doplníme smart moduly, jedno napojenie potrebujeme na smart HUB – to je taká krabička.
Je tam iba jedno obmedzenie – keď nie ste doma a doma nemáte wifi, tak sa neviete napojiť na HUB. Ale ak ste doma, nepotrebujete wifi, lebo všetko funguje na Z-Wave. Takže v zásade viete fungovať aj bez wifi. Väčšina zariadení, ktoré sa predávajú sólo, sú wifi zariadenia.
Ako presne funguje prepojenie hlasových asistentov so smart domácnosťami?
Doma máte nainštalovaný HUB a v ňom integrovaných niekoľko zariadení. Do svojho tabletu či telefónu si nainštalujete – v našom prípade – Google Home Assistant. My však tohto asistenta neprepájame so zariadeniami, ale iba so samotným HUBom. Všetky zariadenia sa vám dostanú do aplikácie, z ktorej ich ovládate.
Keď máte Android, máte tam Google Assistant, tak od momentu, keď ste blízko svojho telefónu a poviete nejaký pokyn – napríklad Google zapni či vypni svetlo v kuchyni –, tak vám to automaticky spraví. Viete teda ovládať zariadenia, aj keď ste mimo domu – ako napríklad spomínané otvorenie garážových dverí pri príchode autom domov.
Sú isté obmedzenia týkajúce sa iPhonov – Siri nechce komunikovať s Google. Takže ak máte iPhone, je to problematickejšie, lebo musíte komunikáciu so zariadeniami riešiť cez rôzne Siri skratky, niektoré povely sa tam dajú dať, ale nie je to automatické, resp. dokonalé.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Expert pre FonTech.sk: Slovensko je pre Netflix čiernou ovcou, rok 2025 prinesie tri hlavné zmeny
EXKLUZÍVNE: Kataster bol iba začiatok. Veľký útok nás ešte len čaká, nie sme na to pripravení
Odborník pre FonTech: Ovláda nás bez nášho vedomia. Slováci na internete podľahli veľkému nebezpečenstvu
Slovenka z NASA: Kolonizácia Marsu bude boj o prežitie. USA môže predbehnúť nečakaná krajina (ROZHOVOR)
Toto auto absolútne nedáva zmysel, no napriek tomu je to najzábavnejší plug-in hybrid, aký som kedy testoval
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- TOP televízory roka 2025: Bezkáblový, ktorý popiera gravitáciu, gigantický „Číňan“ aj cena priehľadného LG
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
Jadrová ponorka USA nasadila podvodné drony. Vyšle ich na tajné misie proti nepriateľom
Je veľký ako semienko jahody. ESA vyvinula vesmírny čip, ktorý bude mať dôležitú úlohu
Gigantický jašter so žraločími zubami znova „ožil“. Staré náčrty odkryli záhadu obávaného predátora
Slovenská sporiteľňa ohlásila veľkú novinku pri platbách. Známu aplikáciu už nebudeš potrebovať
Viac funkcií za viac peňazí. Balíček Microsoft 365 výrazne zdražel, môže za to unikátna funkcia
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené