O škodlivosti videohier a ich nepriaznivom vplyve na človeka z médií počujeme takmer neustále, špeciálne v spojitosti s vysoko agresívnymi a násilnými titulmi. Názory laickej, ale tiež odbornej verejnosti na tému sa napriek tomu vo veľkom rozchádzajú a s jednoznačnými závermi doposiaľ neprišli ani vedecké štúdie.

Téma hrania videohier sa pritom zďaleka netýka iba zobrazovania násilia, ale tiež nebezpečenstva spojeného s budovaním závislosti a vystavovania maloletých škodlivým vplyvom. Opomínané naopak zostávajú prospešné efekty, ktoré hranie v nemalej miere sprevádza.

S názorom na tému škodlivých i priaznivých vplyvov videohier na vývin človeka sa s redakciou FonTech.sk podelila aj Mgr. Kristýna Jurošková z online psychologickej poradne MOJRA.sk. Súhlasí, že ide o komplexnú tému, na mnohé otázky má však veľmi jasný názor.

V rozhovore sa dozvieš:

  • V čom spočívajú hlavné hrozby videohier
  • V akých oblastiach naopak hranie prináša prospešný efekt
  • Akej vekovej kategórii hry do rúk v žiadnom prípade nepatria
  • Aké sú varovné signály závislosti a ako prebieha „odvykačka“
  • Či násilné hry robia hráčov agresívnejších aj v skutočnom živote
Ako veľmi sa zmenilo hranie od čias Super Mária až po dnes?
Veľmi. Od jednoduchých skákačiek sme sa presunuli ku komplexným svetom, príbehom a k možnosti hrať v skupinách či dvojiciach na internete. Dnes sú hry komplexnejšie a majú pre hráča omnoho viac lákadiel. Pracujú s tým, čo ľudí baví, na hrách sa rovnako podieľajú ľudia, ktorí sú znalí psychológie a marketingu.

Sú hráči zo strany herných spoločností vystavovaní iným nástrahám, ako v minulosti? 

Sú vystavení viacerým hrám, na ktorých vzniká závislosť a ktoré sú už z princípu takto vytvorené. Nemôžeme zabudnúť na všeobecné nebezpečenstvo internetu, kedy nikdy nevieme, kto za druhým počítačom sedí a aké sú jeho úmysly. Preto je potrebné hlavne deťom nastavovať hranice a tieto témy s nimi preberať a tiež mať vedomosti o tom, čo na internete (a nielen v hrách) robia.

Názory na škodlivosť videohier sa neraz rozchádzajú aj v odborných štúdiách. Považujete hranie za škodlivé pre zdravie a vývin človeka?

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP