ROZHOVOR: Slováci zbúrali Kickstarter prelomovými slúchadlami. Hoc je technológia dobre známa, nik nemá produkt ako oni
Inovácií nie je v dnešnom technológiami nabitom svete nikdy dosť. Dôkazom toho sú aj nové slúchadlá z dielne českého startupu pod vedením dvojice Slovákov.
Na svet totiž priniesli unikátny headset, ktorý sa vymyká doterajším štandardom. Novinka si na crowdfundingu získala obrovskú priazeň a podporu, vďaka čomu sa z prvotného nápadu stane reálny produkt pre všetkých.
O nových slúchadlách Sentien Audio, ktoré prenášajú zvuk len pomocou lícnych kostí, sme už pred časom informovali v našom samostatnom článku. Od tej doby sa však startupu podarilo získať ohromnú finančnú podporu, vďaka ktorej sa raz tento jedinečný headset môže dostať aj na pulty predajní s elektronikou či do e-shopov.
Slúchadlá sú unikátne v mnohých smeroch, používateľa na prvý pohľad prekvapia najmä svojou flexibilnou konštrukciou a spôsobom fungovania. Navyše, vďaka dizajnu a materiálom ich je možné nosiť bez problémov aj celý deň. Viac detailov o tomto projekte nám prezradil jeden zo slovenských startupistov, Peter Jensen.
V rozhovore sa ďalej dočítaš:
- Akú celkovú sumu sa startupu podarilo na crowdfungingu vyzbierať?
- Aké sú nové slúchadlá Sentien Audio a v čom vynikajú?
- Ako funguje prenášanie zvuku cez lícne kosti?
- Kedy si budeme môcť headset kúpiť?
Trh so slúchadlami sa dodnes enormne rozvinul a nájdeme v ňom veľmi širokú paletu ponúk, kde môže byť nesmierne náročnou úlohou presadiť nový produkt. Čo viedlo teba a tvoj tím k tomu, aby ste ľuďom ponúkli takýto druh slúchadiel?
V prvotných úvahách sme sa zamerali na riešenie problému, ktorým je komunikácia ľudí a počítačov – ako ju uľahčiť, zjednodušiť, aké sú dnes prekážky a vízia budúcnosti, v ktorej sa rozvíjajú virtuálne asistenty ako Siri, alebo Alexa.
Potom sme vyhodnotili možné technologické riešenia až sme sa dostali ku konkrétnym krokom, ktoré sú pri dnešných možnostiach realizovateľné a výsledkom je náš prvý produkt Sentien Audio.
Aký bol prvotný impulz pre tento projekt a kedy ste rozbehli prvé plány?
Co-founder a CEO Imrich Valach začal pracovať na tomto projekte už v roku 2016, spoločnosť Sentien sme spolu založili v roku 2019.
Crowdfundingová podpora pre Sentien Audio začala na Kickstarteri len v polovici marca, no okamžite si tieto slúchadlá získali obrovskú pozornosť. Dokonca sa váš projekt stal jedným z najlepších na Kickstarteri. Čomu pripisuješ tak vysoký záujem ľudí?
Pre množstvo podporovateľov je to úplne nový zážitok a pre tých, ktorí už majú skúsenosť s podobnou technológiou, zase prinášame celú škálu zlepšení ako je komfort, celodenná výdrž batérie a smart funkcionalita – možnosť ovládania cez mobilnú aplikáciu. Od začiatku sme sa zameriavali na riešenie problémov, ktoré trápia nás. Je to pravdepodobne dôkaz, že nie sme sami.
Počiatočným cieľom bolo vyzbierať podporu vo výške 10-tisíc dolárov. Túto hranicu však vďaka vysokému záujmu projekt presiahol už pár týždňov a celkovo sa vyzbieralo vyše 700 tisíc dolárov. Ako hodnotíš tento úspech a ako momentálne plánujete naložiť s vyzbieranými financiami?
Hranicu sme prekonali už behom prvého dňa a aktuálne sme na 820 000 tisíc dolároch na platforme Indegogo. Samozrejme nás to veľmi teší a je to motivujúce, že sa k nám pridalo toľko ľudí. Považujeme to za silný záväzok, ktorý máme voči naším podporovateľom a väčšina zdrojov bude použitá na sériovú výrobu Sentien Audio.
Aký pokrok môžu podporovatelia z Kickstarteru a záujemcovia o tieto slúchadlá očakávať v najbližšom čase, respektíve, kedy sa dočkáme aj sériovej výroby?
Prvú sériu Sentien Audio budeme pre našich Kickstarter podporovateľov zasielať v septembri tohto roku. Indiegogo chystáme o mesiac neskôr. Čo sa týka maloobchodu, tak už rokujeme s prvými záujemcami a pravdepodobne budeme dostupní po uspokojení našich podporovateľov z crowdfunging platforiem.
Silná konkurencia v rôznych segmentoch dokáže novovznikajúcim a perspektívnym projektom poriadne zavariť. Vnímaš v tomto smere možnú „hrozbu“ od iných etablovanejších výrobcov?
Nie, vnímam to hlavne pozitívne a považujem to za fantastickú príležitosť. Každý nový produkt, ktorý mení zaužívané vzory komunikácie ľudí a počítačov, prináša nové a vzrušujúce možnosti.
Mnohí zákazníci sa s takýmto druhom slúchadiel na trhu zrejme ešte ani len nestretli. V čom spočíva ich výhoda oproti konvenčným štupľovým alebo náušným modelom?
Sentien Audio používa na prenos zvuku kostné vedenie a necháva voľný zvukovod. Tento zážitok je veľmi ťažké opísať slovami a vždy doporučujem, aby si to ľudia skúsili osobne – „Na vlastné uši“.
Tvoj osobný zážitok z prvého vyskúšania?
Môj osobný zážitok by som opísal ako moment vo filme, keď začne hrať v pozadí filmová hudba, bez toho, aby rušila okolie, ju počuje iba hlavná postava – vy.
Samozrejme, vždy si môžete vložiť do uši štuplíky, a tým sa izolujete od okolia, no hudbu stále počujete. Okrem toho sme sa zamerali na maximálne pohodlie pri nosení a pridali batériu, ktorá vydrží na jedno nabitie niekoľko dní.
Na oboch stranách máte dotykové plochy, ktoré sú nastaviteľné cez mobilnú aplikáciu. Plus majú sluchátka schopnosť sa zlepšovať vďaka aktualizáciám firmvéru, tak ako Tesla.
Vaše slúchadlá prezentujete ako príslušenstvo, ktoré môže používateľ nosiť celý deň a zložiť si ho večer bez toho, aby ho akokoľvek obmedzovalo. Čo si má pod týmto „marketingovým“ vyjadrením zákazník predstaviť?
Nie je to „marketingove“ vyjadrenie. Naším cieľom bolo priniesť zážitok podobný smart hodinkám, ktoré si nasadíte ráno a môžete ich nosiť nerušene celý deň. Veríme, že virtuálne asistenty a kolaborácia na diaľku budú v budúcnosti všednou súčasťou života, a tak komfort, súkromie, kvalita zvuku a výdrž batérie sú základné piliere, na ktorých sme stavali.
Množstvo slúchadiel vás po krátkom čase tlačia a zahrievajú vám uši. Nehovoriac o tom, že vás izolujú od okolia, takže ich je nepraktické používať v bežnom živote. Ako rodič, ktorý strávil posledný rok doma, viem, o čom hovorím.
V prípade prenášania zvuku vibráciami cez lícne kosti je po technickej stránke náročné dosiahnuť frekvenčné pokrytie zvuku v rozsahu (20 Hz – 20 kHz), aké ponúkajú klasické káblové alebo i bezdrôtové slúchadlá. Ako sa podarilo v Sentien Audio vyriešiť tento aspekt slúchadiel, teda, dokážu sa vyrovnať kvalitou zvuku bežným slúchadlám?
Sentien Audio prenáša zvuk v celom počuteľnom spektre. Teda od 20 Hz do 20 kHz sa vyrovnajú bežným slúchadlám. Lícne kosti sú jedným z medií prenosu zvuku – časť sa prenáša aj cez tkanivo okolo ucha. Ako bonus si každý môže upraviť audio ekvalizér podľa vlastných potrieb cez mobilnú aplikáciu, ktorý sa mení priamo v Sentien Audio.
Ako dobre vieme, pri počúvaní hlasnej hudby cez slúchadlá existuje riziko poškodenia sluchu, konkrétne ušných bubienkov. Keďže Sentien Audio prenášajú zvuk vibráciami cez lícne kosti, je aj v tomto prípade nejaké riziko poškodenia sluchu a za akých podmienok?
Aj keď zvuk prenášaný kosťami, nespôsobí únavu uší ani nepoškodí bubienok. Je dôležité si uvedomiť, že počúvanie zvuku pri príliš vysokej hlasitosti bude mať negatívny vplyv na váš sluch, rovnako ako zvuk vedený „bežne“ vzduchom s použitím hocijakých slúchadiel.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Expert pre FonTech.sk: Slovensko je pre Netflix čiernou ovcou, rok 2025 prinesie tri hlavné zmeny
EXKLUZÍVNE: Kataster bol iba začiatok. Veľký útok nás ešte len čaká, nie sme na to pripravení
Odborník pre FonTech: Ovláda nás bez nášho vedomia. Slováci na internete podľahli veľkému nebezpečenstvu
Slovenka z NASA: Kolonizácia Marsu bude boj o prežitie. USA môže predbehnúť nečakaná krajina (ROZHOVOR)
Toto auto absolútne nedáva zmysel, no napriek tomu je to najzábavnejší plug-in hybrid, aký som kedy testoval
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Dlhovekosť je v našej moci: Tieto návyky dokážu predĺžiť život až o 24 rokov, tvrdí prevratný vedecký výskum
Skryté nebezpečenstvo smart hodiniek: „Večné chemikálie“ nosí denne na tele 25 % Slovákov. Tieto značky prešli testom
Len 1 hodinu od Bratislavy vznikla špičková samoobslužná výberová kaviareň s „Porsche medzi kávovarmi“
V týchto mestách stráviš za volantom hodiny. Prvé miesto rebríčka najvyťaženejšej premávky ťa prekvapí
Policajný prezident končí na svojom poste. Dôvodom je tragédia v Spišskej Starej Vsi
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Porušil legislatívu, tak ho rovno zabavili. V európskej krajine odobrali majiteľovi Teslu Cybertruck
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- TOP televízory roka 2025: Bezkáblový, ktorý popiera gravitáciu, gigantický „Číňan“ aj cena priehľadného LG
Nemci priznali krutú realitu. Bez technológií Američanov by sme dlho neprežili
Jednoduchú fotku premení na 3D a je zadarmo. Tento AI nástroj je pre profíkov aj bežných ľudí
Každý človek má svojho nečakaného strážcu. Nové zistenia zmenia pohľad na baktérie
Jadrová ponorka USA nasadila podvodné drony. Vyšle ich na tajné misie proti nepriateľom
Je veľký ako semienko jahody. ESA vyvinula vesmírny čip, ktorý bude mať dôležitú úlohu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Dlhovekosť je v našej moci: Tieto návyky dokážu predĺžiť život až o 24 rokov, tvrdí prevratný vedecký výskum
Skryté nebezpečenstvo smart hodiniek: „Večné chemikálie“ nosí denne na tele 25 % Slovákov. Tieto značky prešli testom
Len 1 hodinu od Bratislavy vznikla špičková samoobslužná výberová kaviareň s „Porsche medzi kávovarmi“
V týchto mestách stráviš za volantom hodiny. Prvé miesto rebríčka najvyťaženejšej premávky ťa prekvapí
Policajný prezident končí na svojom poste. Dôvodom je tragédia v Spišskej Starej Vsi
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené