Príchod Windows 11 prekvapil mnoho ľudí po celom svete. Predsa len sa hovorilo, že Windows 10 bude posledná iterácia systému, na ktorý sa ďalej budú nabaľovať iba aktualizácie.

Prešlo pár rokov a svetlo sveta uzrel stále nový Windows 11, ktorý so sebou priniesol množstvo kvalitných inovácií a noviniek. Tie sa týkajú predovšetkým bezpečnosti, konektivity a cloudu, ktoré sa v období pandémie stali prioritou číslo jeden. Netreba tiež zabúdať na príchod metaverza, ktorý je aktuálne považovaný za „game changer“, a ktorý výrazne ovplyvní chod a fungovanie sveta, v ktorom žijeme.

To, ako Microsoft zakomponoval všetky tieto inovácie do nového systému, ako si vedie Windows 11 po roku aktívneho používania, a prečo vlastne nový systém vzišiel, prípadne na čo všetko sa v budúcnosti ešte môžeme tešiť prezradil v rozhovore pre FonTech.sk Vladimír Hruban.

Kto je Vladimír Hruban?

Vladimír Hruban sa k Microsoftu sa dostal prvý krát v roku 2012, ešte ako študent gymnázia, keď sa prihlásil do ich programu Študentské Trenérské Centrum.  V Microsofte sa ako produktový manažér venuje hybridnej práci a platforme Microsoft Viva, ktorá v súčasnom svete hybridnej práce prináša nástroje k lepšiemu vyváženiu práce a oddychu, pričom má na starosti 33 trhov v strednej a východnej Európe.

V rozhovore sa ďalej dozvieš:

  • Čo prinútilo Microsoft k tvorbe nového Windowsu
  • Ako Microsoft pristupuje k metaverzu a virtuálnemu svetu
  • Či sa Microsoft plánuje viac zamerať na platformu ARM
  • Akú rolu zohráva bezpečnosť a aké zmeny priniesol Microsoft v tejto oblasti
  • Či je potrebné inštalovať antivírus v systéme Windows 11
  • Aké kroky môžeme od spoločnosti očakávať v budúcnosti

Windows 11 je tu s nami už takmer rok, aké sú reakcie používateľov?

Ak sa pozrieme na to, aké sme si ako spoločnosť stanovili piliere pre Windows 11  – komunikácia, spolupráca, produktivita a zabezpečenie , tak si myslím, že sa to presne odzrkadľuje na tom, akým spôsobom tento systém používatelia využívajú. Aktuálne máme viac ako 1,4 miliardy aktívnych zariadení s Windows 10 a Windows 11. Adopcia Windows 11 vo veľkých spoločnostiach, teda v enterprise segmente, je dokonca rýchlejšia, ako bola adopcia Windows 10. Taktiež vidíme, že používatelia Windows 11 trávia na zariadeniach s týmto systémom až o 40 % viac času, ako pri zariadeniach s Windows 10. Verím preto, že sa nám darí plniť našu misu v rámci spomínaných pilierov.

Je tak zásadný rozdiel spôsobený stavbou systému, alebo sa celkovo zmenilo správanie ľudí?

Myslím si, že je to kombinácia oboch spomenutých faktorov. Pandémia len v priebehu dvoch rokov úplne zmenila náš pohľad na počítače a digitálne technológie.  Za dva mesiace sme videli digitálnu transformáciu, ktorá by inak trvala dva roky.

Odrazilo sa to aj na správaní vtedy jednej miliardy používateľov s operačným systémom Windows, ktoré sa výrazne zmenilo. Na základe týchto zistení a toho, ako daní používatelia zmenili svoje návyky, sme začali navrhovať Windows 11. Toho odrazom je aj nesmierny dôraz, ktorý kladieme na komunikáciu, či API pre komunikačné nástroje, takže pokojne môžeme ovládať niektoré Teams funkcie priamo z rozhrania Windows 11.

Dobrým príkladom toho, ako sme sa k týmto všetkým nástrojom dopracovali  sú online mítingy, ktoré sa konali počas pandémie. Keď človek potreboval niekedy rýchlo zapnúť, prípadne vypnúť mikrofón, pretože doma niekto napríklad začal vysávať, tak pokiaľ sa zorientoval v tom množstve otvorených okien, našiel tlačidlo na stlmenie mikrofónu, chvíľku to trvalo. Teraz sme presunuli možnosť zapnutia/vypnutia mikrofónu na hlavnú lištu k ponuke Štart.

Rovnako je to aj so  zdieľaním okien. Najjednoduchšia možnosť bolo zdieľať celú obrazovku. Nie vždy však človek chce ukázať všetko čo má na ploche, prípadne aké okná má otvorené. Hoci v Teams bola a stále aj je možnosť zdieľať len konkrétne okno, tento úkon si vyžaduje niekoľko kliknutí navyše. Bolo totiž potrebné otvoriť Teams, kliknúť na ponuku zdieľať a vybrať konkrétne okno.

Teraz túto možnosť používateľ nájde priamo v UI Windows. Používateľ si jednoducho v hlavnom paneli vyberie konkrétne okno a môže ho priamo zdieľať do Teams. Príkladov je samozrejme mnoho, za zmienku však iste stojí aj prepojenie cloudových služieb.

Mnoho ľudí porovnáva MacOS a Windows, pričom mnoho z nich sa domnieva, že MacOS je omnoho jednoduchší na používanie. Snažil sa Microsoft operačný systém Windows 11 zjednodušiť a spraviť ho intuitívnejším?

Myslím si, že všetky inovácie sa uberajú k tomu, aby používatelia dokázali ľahko vykonať svoje úlohy bez toho, aby mali naučené nejaké konkrétne postupy, na čo majú presne klikať. Keď príde k vykonávaniu danej úlohy, tak používateľ má jednoducho všetko „po ruke“. Snažíme sa, aby sa zariadenia chovali presne tak, ako používatelia vo svojich predstavách očakávajú. Pri tvorbe Windows 11 to bola jedna z našich priorít.

Microsoft

Po vydaní Windows 10 v roku 2015 spoločnosť uviedla, že ide o „finálnu verziu systému Windows“, čo vás prinútilo k tvorbe ďalšej verzie?

Odkážem na to, čo som už povedal. Za posledných 7 rokov sa chovanie používateľov Windows 10 výrazne zmenilo. Nastal teda moment, kedy bolo potrebné zmeniť aj to, akým spôsobom sa počítače a ďalšie zariadenia ovládajú.

Nestačilo by, keby prišla iba veľká aktualizácia?

Nie nestačilo, Windows 11 je postavený na úplne nových pilieroch. Zatiaľ čo Windows 10 čerpal z ohromného množstva inovácií, ktoré sme v uplynulých desaťročiach vykonali, Windows 11 prekopáva základné piliere, teda to, ako používatelia pracujú, a ako sa vôbec na počítače a ďalšie zariadenia pozerajú. Takže názov Windows 11 je rozhodne na mieste.

Je Windows 11 posledná verzia systému Windows, alebo v budúcnosti môžeme očakávať príchod jeho nástupcu?

Microsoft má inovácie a inovovanie zakódované vo svojej DNA. V tejto chvíli je tou inováciou Windows 11. Keď sa vrátim dva mesiace späť, Panos Panay, Chief Product Officer ukázal ďalšie novinky v rámci streamu Windows Powers The Future of Hybrid Work, kde sa hovorilo o rôznych inováciách, ktoré priniesol Windows 11, ale aj o prepojení s Cloud PC.

Teraz je v podstate toto náš smer inovácií v rámci sveta Windows. Aktuálne sa teda snažíme v čo najväčšej možnej miere prepojiť Windows 11 s Cloud PC a prispôsobiť systém novým používateľským scenárom, ktoré sme za necelý rok využívania tohto systému zaregistrovali.

Facebook aktuálne vo veľkom rieši virtuálny svet Metaverse. Ako v tejto oblasti postupuje Windows, plánuje sa nejaké prepojenie Windowsu s virtuálnym svetom?

Metaverse je niečo, s čím samozrejme počítame a rozvíjame, pretože mení to, ako vnímame svet a ako sa v ňom realizujeme. Máme taktiež vlastný framework Microsoft Mesh, s ktorým neustále pracujeme. Samozrejme, používateľom chceme dať možnosť využívať metaverse, alebo nejaký iný virtuálny svet, ale taktiež im chceme dopriať možnosť využívať iba určitú časť z toho virtuálneho sveta.

Pre lepšie pochopenie sa znovu odkážem na Microsoft Teams, kde je jasné, že niektorým používateľom je nepríjemné pri online mítingoch využívať kameru, ale tiež nechcú byť reprezentovaní iba svojimi iniciálami. Aj preto sa mi veľmi páči jedna funkcia, ktorú sme predstavili nedávno na konferencii Microsoft Ignite.

Tou sú digitálni avatari, ktorí predstavujú akýsi kompromis. Používateľ si jednoducho svoj digitálny avatar dokáže prispôsobiť presne podľa svojich požiadaviek a k svojmu obrazu, čo už je jeden prvok z metaverza, ktorý používatelia môžu využívať. Samozrejme počítame aj s plnohodnotným metaverzom – oboje v rámci frameworku Microsoft Mesh.

Microsoft

Treba však podotknúť, že my sme s rozšírenou a virtuálnou realitou počítali už mnoho rokov predtým, ako prišiel ošiaľ okolo metaverza. Stačí sa pozrieť na projekty HoloLens a HoloLens2, ktoré dávajú možnosť využívať rozšírenú realitu v rámci enterprise sveta. Čo sa týka virtuálnej reality, alebo mixovanej reality, sú tu napríklad rôzne sety od Acer, ktoré využívajú architektúru Windows.

Veľkou témou sú aj technológie postavené na ARM. Trend je v tejto oblasti nastavený tak, že z tabletov sa spravia skutočne výkonné zariadenia, ktoré sa vyrovnajú tým najlepším ultrabookom na trhu. Aká je stratégia Microsoftu v tejto oblasti?

Predtým, ako sa dostanem k ARM, chcem povedať ešte jednu vec. Aktuálne pri sebe mám Surface Pro 8. generácie, čo je zariadenie, ktoré vytvárame aj s našimi partnermi z Intelu a AMD. Tieto tablety s vlastnosťami laptopu sú vo vnútri zdobené Intel i7 a 32 GB RAMkou. Zariadenie mi tak ponúka všetky výhody tabletového sveta a zároveň výkon poriadneho počítača.

Samozrejme s ARM počítame, svedčí o tom i fakt, že existuje Windows for ARM. Máme taktiež zariadenie Surface Pro X, ktoré bolo v prvej generácii postavené na čipe SQ1 a potom aj na SQ2. Navyše, nedávno sme v rámci konferencie Microsoft Build predstavili ďalšie inovácie, ktoré nás posúvajú smerom k ARM.

Microsoft predstavil projekt Volterra, čo je Windows ARM devkit, ktorý je poháňaný Snapdragonom. Určený je pre vývojárov, ktorí chcú vyvíjať na 64-bitovej ARM architektúre pre Windows. Vzhľadom na to, že Microsoft sa zaviazal sprístupniť ďalšie vývojárske nástroje pre ARM, môžeme sa tešiť napríklad na plnohodnotné Visual Studio pre ARM, ale aj vývojárske kity ako .NET a mnohé ďalšie.

Týmto spôsobom chceme vývojárom uľahčiť vyvíjanie aplikácií pre ARM platformu, ale tiež im dávame možnosť portovať ich aplikácie pre ARM architektúru. Zatiaľ čo Windows 10 umožňoval emulovať 32-bitové aplikácie, Windows 11 umožňuje aj emuláciu 64-bitových aplikácií.

Takže Microsoft má v pláne rozširovať sa aj v tomto segmente?

Ide nám hlavne o to, aby používatelia Windows 11 mali možnosť si vybrať z celého spektra zariadení, či už ide o Intel, AMD, či architektúru ARM.

Windows 11 prišiel tiež so zlepšenou konektivitou pre Android zariadenia. Plánuje sa táto konektivita naďalej vylepšovať a rozširovať?

Za prvé, je potrebné, aby používateľ vnímal prepojenie jednotlivých ekosystémov, teda aby dokázal pohodlne pracovať na jednom zariadení a neskôr s tými istými dátami mohol rovnako pohodlne pracovať aj na ďalšom zariadení. Takže keď doma sedím pri počítači a na niečom pracujem, tak chcem rovnaký používateľský zážitok prežiť aj neskôr na konferencii, keď počítač nemám k dispozícii a musím si vystačiť s tabletom, alebo mobilom.

Je potrebné si tiež uvedomiť, že prepojenie Windows – Android funguje hneď v niekoľkých rovinách. V prvej rovine ide o prepojenie prostredníctvom integrácie. Uvediem príklad. Dlhodobo sme pracovali s aplikáciu Your Phone, ktorú sme inovovali a premenovali na Phone Link. Aplikácia umožňuje pristupovať k súborom, fotkám, ale tiež umožňuje realizovať hovor, či odpisovať na správy. Rovnako aj na strane Androidu mame celé portfólio aplikácií, mimo iného aj vlastný launcher s názvom Microsoft Launcher.

Druhou dôležitou rovinou je konektivita cez identitu používateľa a to bez ohľadu na to, či ide o jednotlivca, alebo nejakú organizáciu. V tejto rovine ide o to, aby používateľ, prípadne firma dokázala na diaľku spravovať, chrániť a zároveň využívať rovnaké dáta. Dnes to už nie je iba o priamom prepojení Windows – Android, ale o prepojení používateľa s ďalšími zariadeniami, bez ohľadu na to, či ide o Android, iOS, alebo iný systém.

Tu som skôr narážal na to, že prepojenie medzi počítačom, telefónom a tabletom je v prípade Apple plynulejšie. Neplánuje aj Microsoft v tomto smere zlepšiť konektivitu s Androidom?

Jednou z veľkých noviniek pre Windows 11 je spúšťanie aplikácií pre Android priamo na zariadeniach s Windows 11. Novinkou je i to, že sme do Windows Store priniesli možnosť využívať ďalšie obchody ako napríklad Amazon Appstore, z ktorého je možné sťahovať Android aplikácie. To je taktiež jeden z veľkých krokov k prepojeniu ekosystémov.

Ak by som bol vývojár, ktorý chce preniesť svoju aplikáciu z Androidu na Windows, aké sú moje možnosti?

V túto chvíľu je potrebné, aby aplikácia bola publikovaná na Amazon Appstore.

Keď sa bavíme u unifikácii systémov a cloude, k dispozícii je aj Microsoft 365. Aké inovácie môžeme očakávať v tejto oblasti?

Jednou z veľkých inovácií v tejto oblasti je bezpečnosť, respektíve cesta k maximálnej bezpečnosti nielen z pohľadu kyberbezpečnosti (Windows Defender), ale aj z pohľadu bezpečnosti jedincov, či rodiny. Napríklad, v rámci aplikácie Family Safety je možné všetkým členom rodiny, prípadne konkrétnym používateľom, zdieľať polohu. To si viem opäť prispôsobiť a to tým spôsobom, že môžem polohu zdieľať neustále, alebo iba v určitých prípadoch. Používatelia tiež dokážu nastaviť určité limity a obmedzenia pre deti – obmedzenie obsahu, nastavenie toho, koľko času dieťa môže tráviť pred obrazovkou.

Microsoft

Ďalej v rámci Microsoft 365 Family je novinkou funkcia Drive safety, ktorá  ktorá umožňuje v rámci rodiny sledovať vodičský štýl, akceleráciu, prudké brzdenie, alebo používanie telefónu počas jazdy a následne o tom s členmi rodiny diskutovať.

Načrtli ste veľmi zaujímavú tému, ktorou je Windows Defender. Ten prešiel v posledných rokoch zásadnými inováciami a z Defenderu sa stal plnohodnotný antivírus, čomu možno pripísať tieto zmeny?

Vo všeobecnosti je bezpečnosť pre Microsoft klľúčovou prioritou. Microsoft od roku 2015 ročne investuje do oblasti bezpečnosti miliardu dolárov a v auguste 2021 oznámil, že v priebehu piatich rokov bude do tejto oblasti venovať až 20 miliárd dolárov.

Microsoft

Šírku a prepracovanosť bezpečnostných nástrojov a služieb podčiarkuje vlastný „brand“ v oblasti bezpečnosti. Tak ako máme Microsoft 365, alebo Microsoft Viva, máme aj Microsoft Security.

Microsoft sa dlhodobo vo veľkej miere zaoberá bezpečnosťou a stále vylepšuje ochranu svojich zákazníkov. Prispieva k tomu aj fakt, že podľa odhadov je dopad kybernetických zločinov na globálnu ekonomiku  do roku 2022 vyčíslený na 8 biliónov dolárov, čo je rozhodne nezanedbateľná čiastka. Aj preto si myslíme, že bezpečnosť ešte nikdy nebola dôležitejšia. S ohľadom na túto skutočnosť bol stavaný aj Windows 11.

Na chvíľu sa ešte vrátim k pilierom, ktoré som spomínal hneď v úvode. Jedným z týchto pilierov je aj bezpečnosť. Microsoft využíva prístup „Zero Trust Security“, čo znamená, že systém vždy očakáva útok, vždy overujeme identitu a vždy sa nastavuje  ten najnižší možný prístup, ktorý používateľ, alebo daná aplikácia potrebuje.

Taktiež využívame Virtualization-based Security a technológiu HSVC, ktorá umožňuje chrániť integritu kódu. To znamená, že ak už je nejaký kód podpísaný a dôjde k jeho zmene, alebo sa ho niekto pokúsi zmeniť, systém na to dokáže reagovať a obmedziť, v ideálnom prípade úplne odstrániť nežiadúci dopad.

Čo všetko má používateľ k dispozícii, aby ochránil svoje zariadenie s Windowsom?

Rodina Microsoft Security je obrovská. Keď sa chceme baviť o tom, čo bude využívať používateľ jednotlivec, sú tam hneď dva produkty. Prvou je Windows Security, čo je priamo súčasť Windows 11 a používateľ ju neustále využíva – ochrana proti malvéru a ďalším hrozbám. Druhou je Microsoft Defender, ktorý bol doposiaľ určený primárne pre podniky.

Pred par týždňami sme však do sveta vypustili Microsoft Defender for Individuals, ktorý je súčasťou balíčku Microsoft 365 pre jednotlivcov a pre rodiny. Tento balík prináša ochranu používateľov aj na webe. Konkrétne chráni používateľov proti phishingu, čo znamená, že keď ho nejaká stránka, alebo aplikácia vyzve k prihláseniu a je podozrivá z phisingu, tak Windows okamžite začne chrániť údaje a upozorní nás na pokus o podvod.

Microsoft má ale vyššie ciele. Tým je svet bez hesiel, k čomu nám slúži rodina Windows Hello prípadne Windows Hello for Business. Veľa ľudí si mylne myslí, že Windows Hello je len infračervená kamera, ktorá umožňuje prihlasovanie pomocou rozpoznávania tváre, ale to nie je všetko.

Windows Hello je náš „passwordless“ prístup, takže keď disponujem bezpečnostným kľúčom Fido 2, alebo otlačkom prstov, prípadne mám už spomínaný obraz tváre, tak toto všetko patrí do tejto rodiny.

Ukazuje sa, že pri používaní hesiel nastávajú situácie, ako napríklad, keď niekto pracuje vo firme, kde je potrebné si každé 3 mesiace zmeniť heslo. Buď daný používateľ používa určitý vzor, ako napríklad „heslo1“, „heslo2“, „heslo3“ atď., čo samozrejme zjednodušuje prácu hackerov, alebo si zapisuje heslá na lístočky. Tie si potom často lepí na monitor, či na opačnú stranu klávesnice, čo je taktiež obrovský problém. Tu je jasne vidieť, že ani častá zmena hesiel nemusí byť tá správna cesta, a ako ideálna voľba sa preto javí svet bez hesiel.

Microsoft

Osobne mám svoj Microsoft 365 účet zabezpečený tak, že žiadne heslo nemám. Keď sa teda prihlasujem napríklad na OneDrive, zobrazí sa mi notifikácia na telefóne, kde potrebujem potvrdiť, že som to skutočne ja. Následne ma authenticator overí v rámci iPhonu cez Face ID, v rámci Androidu cez sken tváre, alebo odtlačok prsta a som prihlásený. Bezpečnosť v rámci sveta Microsoftu a Windowsu už dávno nie je iba o ochrane voči malvéru, ale o zabezpečení celého používateľského prostredia bez toho, aby obmedzoval moju produktivitu.

Nie je teda potrebné inštalovať už žiadny ďalší antivírus?

Windows Security, prípadne Microsoft Defender poskytuje výbornú ochranu. Keď sa pozrieme aj na nezávislé testy (AV-TEST), tak sme dostali 3-krát to najvyššie možné skóre (6/6). Plný počet sme získali ako z hľadiska bezpečnosti, tak i rýchlosti a použiteľnosti.

Akými krokmi by sa rád Microsoft uberal na trhu?

Keď to zoberiem z pohľadu Microsoftu, tak každému človeku a organizácií sa snažíme pomôcť dosiahnuť čo najviac a posúvame ľudí smerom dopredu. Snažíme sa neustále prinášať veľké inovácie a aj preto som hovoril, že inovácie sú zakódovane v DNA našej spoločnosti. Veľkú rolu aktuálne zohráva cloud. Keď sa pozrieme na posuny, či už z pohľadu cloudu Microsoft 365, Microsoft Azure, alebo Dynamics 365, ide o obrovský skok vpred.

Z pohľadu Česka a Slovenska je našim cieľom  stať sa digitálnym srdcom Európy. Podporujeme jednotlivcov, organizácie a komunity v raste a vo vytváraní príležitostí vďaka využívaniu digitálnych inovácií. S tým súvisí aj transformácia ich biznisu do takej miery, aby bol škálovateľný. Veľa sa venujeme vzdelávaniu užívateľov, aby každý človek dokázal využívať potenciál digitálnych technológií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú