Pády smartfónov a rozbité displeje sú pre mnohých doslova nočnou morou, najmä v dnešnej dobe rôznych zahnutých či takmer bezrámikových panelov. Ak sa ti teda displej rozbije, môžeš sa okamžite pripraviť na poriadne mastnú opravu. Alebo aj nie? 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Vedci totiž neustále prinášajú inovácie v tomto smere, žiaľ, doteraz nič nevyzeralo veľmi sľubne. Avšak chemici z Kalifornskej univerzity v Riverside posunuli latku inovácií na úplne, ale úplne novú úroveň. Svetu totiž oficiálne predstavili nový materiál displejov, ktorý sa dokáže opätovne opraviť. Počas vývoja prešiel tento materiál niekoľkými pokusmi a rozhodne najzaujímavejšie znie tento príbeh. Materiál roztrhli na dve časti a ten sa po 24 hodinách dokázal opätovne spojiť do svojej pôvodnej podoby.

zdroj fotografie: Wang lab

Dokáže sa tiež natiahnuť až 50-násobne oproti svojej pôvodnej veľkosti a je vyrobený z kombinácie polyméru a iónovej soli. Obsahuje však navyše špeciálne typ väzby nazývaný aj ako interakcia ion-dipól. Je to vlastne sila medzi nabitými iónmi a polárnymi molekulami. V konečnom dôsledku to pre materiál znamená, že pri poškodení sa ióny a molekuly navzájom priťahujú a dokážu poškodený materiál úplne opraviť.


zdroj fotografie: Wang lab

Je to naozaj po prvýkrát, čo sa vedcom podaril takýto husársky kúsok, kedy sa materiál displeja dokáže automaticky opraviť a môže viesť elektrinu, čím sa tak stáva ideálnym práve pre displeje. Podľa prvých informácií sa reálneho použitia v smartfónoch dočkáme v roku 2020. Naozaj nás táto iniciatíva vedcov veľmi teší, keďže rozbité displeje sú stále najčastejšie opravované komponenty na rôznych zariadeniach. Už o tri roky sa týchto problémom môžeme nadobro zbaviť!

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
29%
Páči sa mi to
57%
Chcem to
11%
Mám to
4%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Dávid Igaz
Šéfredaktor a spoločník FonTech.sk, no najmä technologický nadšenec, ktorý nepohrdne akoukoľvek novinkou. Ak by si sa potreboval o niečom poradiť, neváhaj a napíš mi na [email protected]