Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pády smartfónov a rozbité displeje sú pre mnohých doslova nočnou morou, najmä v dnešnej dobe rôznych zahnutých či takmer bezrámikových panelov. Ak sa ti teda displej rozbije, môžeš sa okamžite pripraviť na poriadne mastnú opravu. Alebo aj nie? 

Vedci totiž neustále prinášajú inovácie v tomto smere, žiaľ, doteraz nič nevyzeralo veľmi sľubne. Avšak chemici z Kalifornskej univerzity v Riverside posunuli latku inovácií na úplne, ale úplne novú úroveň. Svetu totiž oficiálne predstavili nový materiál displejov, ktorý sa dokáže opätovne opraviť. Počas vývoja prešiel tento materiál niekoľkými pokusmi a rozhodne najzaujímavejšie znie tento príbeh. Materiál roztrhli na dve časti a ten sa po 24 hodinách dokázal opätovne spojiť do svojej pôvodnej podoby.

zdroj fotografie: Wang lab

Dokáže sa tiež natiahnuť až 50-násobne oproti svojej pôvodnej veľkosti a je vyrobený z kombinácie polyméru a iónovej soli. Obsahuje však navyše špeciálne typ väzby nazývaný aj ako interakcia ion-dipól. Je to vlastne sila medzi nabitými iónmi a polárnymi molekulami. V konečnom dôsledku to pre materiál znamená, že pri poškodení sa ióny a molekuly navzájom priťahujú a dokážu poškodený materiál úplne opraviť.


zdroj fotografie: Wang lab

Je to naozaj po prvýkrát, čo sa vedcom podaril takýto husársky kúsok, kedy sa materiál displeja dokáže automaticky opraviť a môže viesť elektrinu, čím sa tak stáva ideálnym práve pre displeje. Podľa prvých informácií sa reálneho použitia v smartfónoch dočkáme v roku 2020. Naozaj nás táto iniciatíva vedcov veľmi teší, keďže rozbité displeje sú stále najčastejšie opravované komponenty na rôznych zariadeniach. Už o tri roky sa týchto problémom môžeme nadobro zbaviť!

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú