Plusy

+Spolupráca oboch displejov
+Extrémny výkon v prenosnom zariadení
+Vynikajúco riešená ergonómia druhého displeja
+Bohaté príslušenstvo
+Nádherný 4K displej

Mínusy

-Vyššia cena
-Prítomnosť balastu aplikácií tretích strán
-Ergonómia klávesnice a touchpadu, ktorá je však riešiteľná

ASUS minulý rok modelom ZenBook Pro Duo predstavil drobnú revolúciu v segmente prenosných počítačov. Na výkon, všestrannosť a najmä jeho prednosť v podobe druhého dotykového displeja som sa v podrobnej recenzii vtedy pozrel aj ja.

Išlo v podstate o prvú generáciu takto orientovaného zariadenia, kedy som si po celý čas testovania kládol otázku, pre koho je takýto notebook orientovaný. Jeho priamy nasledovník, ROG Zephyrus Duo 15, rapídne mení zmýšľanie predchodcu, keďže už od názvu, cez dizajn, až po špecifikáciu jasne stanovuje, že tu sa produktivita odsúva na vedľajšiu koľaj.

ROG Zephyrus Duo 15 vyriešil zásadný dizajnový problém

Okrem technických vylepšení, ku ktorým sa dostanem neskôr, si najnovší laptop s dvomi displejmi od ROG polepšil takmer v každom smere. Snáď najzásadnejšou zmenou si prešiel dizajn zariadenia, ktorý na seba prebral agresívnejší hráčsky orientovaný kabát, s čím je spojená aj jedna zo zásadných funkčných zmien.

Zatiaľ čo sa minulá generácia mohla pochváliť zdvihnutím základne notebooku o niekoľko milimetrov, čo výrobca známy líniou ROG pomenoval ako ErgoLift, novinka rieši chladenie a ergonómiu sekundárneho panela podstatne elegantnejším spôsobom. Namiesto toho, aby sa dvíhalo celé zariadenie, dvíha sa len druhý panel, čo vytvára priestor pre dodatočné prúdenie vzduchu.

Toto dizajnové rozhodnutie je jedným z najzásadnejších a najpríjemnejších zmien, kedy nadobúdam pocit, že výrobca laptopov vypočul kritiku minulej generácie a následne sa zamyslel na vylepšení dobre vymyslenej, no nie nutne dokonalej funkcionality. Zdvih len druhého displeja tak zabezpečuje konzumentovi príjemný náklon panelu, umierňuje pozorovacie uhly a zároveň nenamáha zápästie.

Klávesnica a touchpad si prešli drobnými, ale prijateľnými zmenami

Ako v prípade predchodcu, aj tu sa klávesnica s touchpadom posúva úplne k hrane, čo je rovnakým ergonomickým problémom ako pri ZenBooku Pro Duo. Padajúce dlane z klávesnice však aj tu zachraňuje pribalená podložka, ktorá, aj keď sa nepripája magnetom alebo akýmkoľvek iným mechanizmom, je aspoň z kvalitnejšej gumy a pôsobí tak masívnejším a serióznejším dojmom.

Inžinieri nechali touchpad opäť napravo od klávesnice a aj tu sekunduje ako digitálna numerická klávesnica. Na modeli ROG Zephyrus Duo 15 však nájdeme aj dve mechanické tlačidlá reprezentujúce ľavý a pravý klik, ktoré rozpoltený zážitok z vertikálne orientovaného touchpadu aspoň naoko zachraňujú.

Touchpadu sekunduje vynovená a vo všetkých smeroch zdokonalená klávesnica, ktorá pôsobí luxusným dojmom a jej rozloženie by som pokojne zaradil medzi najlepšie na trhu, čo však oceníš iba pri hraní na jednom statickom mieste.

Prenášanie externej myši, ktorá je pri takomto touchpade povinnosťou, a potrebnej podložky k laptopu, slúžiacej ako prevencia pred karpálnym tunelom, nie je rozhodne najpríjemnejším používateľským zážitkom chronického cestovateľa.

Vynikajúco riešené sú aj porty na zariadení, kedy sa tri najpotrebnejšie, a teda Ethernetový komentor, USB 3.2 a HDMI 2.0 presunuli na zadnú stranu notebooku. Ďalšia dvojica rovnakých USB konektorov sa nachádza na tradičnejšej pravej strane, kde im sekunduje Thunderbolt 3 (USB-C) port s podporou nabíjania, kedy však laptop nedosahuje výkon ako pri nabíjaní skrz tradičný, okrúhly vstup na druhej strane. Tá navyše skrýva vstupy pre mikrofón a reproduktory alebo slúchadlá.

Výkon zariadenia ako špička na trhu

ROG Zephyrus Duo 15 sa dodáva v dvoch verziách, rozdelených podľa použitého panela hlavnej obrazovky. Mne sa do rúk dostala verzia so 4K rozlíšením, kedy výrobca ROG laptopov siahol po lacnejšom a o niečo menej farebnejšom IPS paneli bez podpory dotyku. Keď sa pozrieme na špecifikáciu zariadenia, verzia displeja s FullHD rozlíšením a 300 Hz obnovovacou frekvenciou znejú ako správna voľba.

Dosahovať takýto výkon pri hrách nie je pre prítomnú grafickú kartu NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER s 8 GB GDDR6 pamäťou žiaden problém. Grafická jednotka v kombinácii so špičkovým osemjadrovým procesorom Intel Core i9-10980HK s frekvenciou 3,1 GHz v základe a 32 GB pamäťou RAM tvorí extrémne spoľahlivý a v určitých momentoch aj nezameniteľný herný zážitok.

Battlefield V – hra sa môže pýšiť nádhernou grafikou, kde exceluje najmä prítomnosť Ray Tracingu. Ten RTX 2080 zvláda pri FullHD rozlíšení a najvyšších možných nastaveniach na vynikajúcej plynulosti od 50 do 60 fps v závislosti od náročsnosti scény. 4K rozlíšenie tak na najvyšších nastaveniach dá aj tomuto zariadeniu zabrať, kedy piaty Battlefield išiel sotva na 20 fps. Pri znížení všetkých detailov na minimum v 4K rozlíšení sa hra rozbehla na 30 snímkov za sekundu v priemere.

DOOM Eternal – konečne som mal možnosť vidieť najnovší DOOM na najvyššie detaily s exkluzívnym 4K rozlíšením. Hra v tomto prípade išla skalopevne na 60 fps, pričom sa ROG Zephyrus Duo 15 zapotil len minimálne. Som si takmer istý, že ak by išlo o variant laptopu s vyššou obnovovacou frekvenciou, 300 Hz panel by určite neostal nevyskúšaný.

GTA 5 – ROG Zephyrus Duo 15 je mobilné zariadenie, ktoré zvládne aj najrušnejšie scény dlhoročného benchmarku počítačov, GTA 5, na jednotku s hviezdičkou. Otvorený svet si aj v tomto prípade vyberá daň, kedy zatiaľ čo hra vo FullHD rozlíšení a na najvyššie detaily len málokedy padla pod 60 snímok za sekundu, pri 4K sa GTA 5 pohybovalo v rozmedzí 20 až 30 fps.

Herný výkon je na tomto zariadení vynikajúci a hodný svojej cenovky 3099 €. Ako to v takýchto prípadoch býva, aj pri tomto modeli ide primárne o zariadenie určené na hranie pri FullHD rozlíšení, kedy aj tie najnáročnejšie hry bežia bezproblémovo na najvyššie detaily.

Chladenie je aj pri početných testoch vyriešené na výbornú

Ako som naznačil v úvode, notebook má výborné vyriešené vetranie a chladenie. Pri tradičnejšej práci, teda pri činnostiach ako surfovanie internetom a v režime „Silent“, teploty len málokedy presiahli 60 °C a vo väčšine prípadov sa držali na príjemných 55 °C. Pri hraní som prepínal do módu „Performance“, kedy po dlhších herných „šprintoch“ notebook atakoval teplotu až 100 °C.

V tomto prípade sa ventilátory rozbehli výrazne, no klávesnica bola príjemná na dotyk a osobne mi neprekážal ani hluk, ktorý by bol na iných modeloch rozhodne neznesiteľnejší.

Geekbench 5 skóre

Notebook si excelentne vedie aj v benchmarkoch. Najprv som ho otestoval softvérom Geekbench 5, kde si odniesol úctyhodných 1276 bodov pri testovaní jedného jadra a pri viacerých jadrách vynikajúcich 7677 bodov. V prípade viacjadrového testovania mal laptop o viac ako 2500 bodov navrch v porovnaní s jeho predchodcom, ZenBookom Pro Duo.

ROG Zephyrus Duo 15 zvíťazil aj nad alternatívou od AMD, ktorú som mal možnosť otestovať v notebooku ROG Zephyrus G14. Jednotka s AMD Ryzen 7 4800HS si v Geekbech 5 teste odniesla skóre 1070 bodov pri jednom a 5840 bodov pri viacjadrovom teste.

Neprekvapivo sa testovanému notebooku darilo aj v Cinebench R15 teste. Tam si procesor Intel Core i9-10980HK odniesol 1799 Cinebench bodov a grafika NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER s 8 GB pamäťou zabezpečila chod benchmarku takmer na úrovni 100 fps.

Armoury Crate je už stálicou. AURA Creator si razí vlastnú cestu

Keďže ide o zariadenie zo série Republic of Gamers, na strane softvéru som našiel hneď niekoľko špecifických funkcionalít ušitých na mieru práve pre tento laptop. Samozrejmosťou je už evergreen týchto notebookov, Armoury Crate, ktorý ponúka používateľovi centrálny hub preplnený potrebnými informáciami.

Centrálny hub informácií, Armoury Crate, je už evergreenom ROG notebookov

Okrem početných grafov a ukazovateľov využiteľnosti zariadenia, v Armoury Crate nájdeš aj rôzne nastavenia profilov, kedy sa zmení farebná škála displeja, zvýši alebo zníži výkon notebooku, vypne sa touchpad či Win tlačidlo.

ROG Zephyrus Duo 15 je v oblastí softvéru jedinečný najmä programom AURA Creator. Ten je vo forme AURA Sync zabudovaný už aj ako súčasť Armoury Crate, kde v zjednodušenom výbere ponúkne početné spôsoby správania, inak nádhernej a rovnomerne podsvietenej RGB klávesnice.

Zatiaľ čo väčšina používateľskej základne by si farbu jednotlivých klávesov zvolila práve v tejto časti Amoury Crate, výrobca línie ROG myslel aj na pedantov, ktorým ponúkol vcelku komplexný editor vo forme dedikovaného programu.

AURA Creator v tomto prípade pôsobí ako editačný nástroj, kedy v dolnej časti obrazovky získaš náhľad na časovú os, kde si, podobne ako pri úprave videa lebo hudby, môžeš vkladať rôzne scenérie a spôsoby blikania klávesov.

Ako spomínam vyššie, najväčšou nevýhodou samostatne stojaceho softvéru AURA Creator je jeho komplexnosť, a tak je veľmi pravdepodobné, že väčšina majiteľov ROG Zephyrus Duo 15 siahne maximálne tak po AURA Sync zabudovanom už v Armoury Crate. Tam je prednastavených hneď niekoľko nádherných scenérií, nebojacich sa nekompromisne zvýrazniť vo všetkých smeroch vynikajúcu a pohodlnú klávesnicu.

Funkcionality druhého panelu sa od minulej generácie nezmenili

Čím sa ROG ScreenPad Plus odlišuje od ostatných laptopov, je prítomnosť ROG ScreenPad Plus, ktorý pôsobí navlas rovnakým dojmom ako u svojho predchodcu. Aj tento rok tu máme matný displej s rozlíšením 3840 x 1100 a vynikajúcou implementáciou v prostredí Windows 10, kedy sa druhý panel správa ako tradičný sekundárny monitor.

Jednoduchá nadstavba pri ťahaní okien okamžite odporúča používateľovi možnosti jeho prilepenia

Premiestňovanie spustených aplikácií je jednoduché ako pri klasickom druhom monitore a ich manažment je rovnako podmienený jednoduchou nadstavbou, kedy systém sám odporúča, do akého rohu daný program umiestniť.

Zážitok z druhého displeja prehlbuje aj menu skryté za šípkou na ľavej strane, ktoré pôsobí ako rýchla ponuka rozličných akcií rozdelených do náležitých kategórií. V menu si vieš nastaviť jas spodného displeja alebo všeobecne nastaviť správanie monitora, ako pozadie, skrývanie šípky odkrývajúcej toto menu alebo určenie prednastavenej veľkosti okien na spodnom paneli.

Menu rýchlych akcií tak pôsobí ako centrálny hub, kde nájdeš zabudované funkcionality, ako ručné písanie poznámok alebo kalkulačku, no hlavne ho môžeš využiť na ukladania najviac používaných programov a hier. .

Manažér úloh v podaní Asusu

Aj keď absencia dotykového pera v balení môže zaraziť, herne orientované zariadenie ako je toto sa bez neho bezproblémovo zaobíde. Kameňom úrazu sú tak ďalšie nepotrebné programy nainštalované v zariadení, kedy by som po nákupe musel stráviť hneď niekoľko minút ich odinštalovaním.

Zatiaľ čo cez vstavané programy línie ROG, ako je Sonic Studio alebo MyASUS sa ešte prenesiem, zahltenie systému antivírusom McAfee si mohli v spoločnosti odpustiť.

Balenie v sebe skrýva hneď niekoľko príjemných prekvapení

V balení nájdeš aj externú webkameru ROG Eye, ktorá je dodávaná s USB káblom. Tá sa dá pripevniť, buď na hornú hranu monitora relatívne jednoduchým mechanizmom, alebo ju môžeš zasadiť do priloženého stojana a následne položiť podľa vlastného uváženia. Webkamera sama o seba disponuje 1080p rozlíšením pri 60 fps, čo je rozhodne príjemnejšia špecifikácia, ako väčšina vstavaných kamier.

ROG v prípade nasledovníka ZenBooku Pro Duo upustil od nálepky Harman Kardon. Zvuk z reproduktorov na tomto laptope je však čistý a aj na najvyššej úrovni nepôsobí rušivo. Reproduktory by som zaradil do segmentu vyššieho priemeru, čo však v prípade herného laptopu, kedy si hráči už zo zvyku budú zapájať headsety, obrovským problémom nie je.

Zmiešané pocity som mal ale z batérie, ktorá sa pri priemernej záťaži dostala sotva cez dve hodiny. Pri znížení jasu a výkonu som sa len veľmi decentne dostal cez tri hodiny. Výhodou je rozhodne pribalenie USB-C adaptéra do balenia, ktorý vďaka 60 W nabíjaniu zjednoduší cestovanie. Samozrejme, výkon na tejto nabíjačke nebude stopercentný a pri vyššej záťaži sa batéria môže dokonca vybíjať.

Zhodnotenie

Svetoto známe spoločnosť pristúpila k laptopu veľmi zodpovedne, prijala kritiku a rady predošlého modelu a následne takmer vo všetkých aspektoch vylepšila myšlienku zariadenia s dvomi monitormi. Čo spoľahlivo fungovalo minulý rok, ešte lepšie funguje aj pri ROG Zephyrus Duo 15.

Výkon samozrejme sleduje aktuálne trendy, čo sa odráža najmä na použitom procesore Intel Core i9-10980HK, ktorý sa nebojím označiť za špičku vo svojom segmente. Rovnako je na tom grafická karta NVIDIA GeForce RTX 2080, zodpovedná za hranie vo FullHD rozlíšení bez kompromisov a s plnou podporou Ray Tracingu.

Materiály laptopu pôsobia prémiovým dojmom, spolupráca oboch displejov je bezproblémová a opäť funguje bez potreby akejkoľvek zložitej nadstavby.

Ak sa nájde potenciálny zákazník, ktorý by dokázal využiť herný apetít takéhoto zariadenia a nájde si využitie druhého panela, vyššia cenovka od 3099 € je rozhodne obhájiteľná. ROG Zephyrus Duo 15 je výkonná prenosná stanica, kedy jej potenciál oceníš pri sporadickom prenášaní a nie pri každodennom nosení v batohu zo stretnutia na stretnutie.

HODNOTENIE

8.5/10

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú