Investorov a špekulantov s kryptomenami väčšinou zaujíma hlavne ich cenové zhodnotenie a potenciálny zisk z následného predaja pozície. Každým rokom ale pribúda prípadov majiteľov bitcoinov a ďalších kryptomien, ktorí zabudli alebo stratili heslá od svojich peňaženiek a nevedia sa k svojmu bohatstvu nijak dopracovať.

Jedným z najznámejších prípadov je programátor Stefan Thomas, ktorý stratil heslo ku svojej kryptopeňaženke s vyše 7 000 bitcoinami, ktorých hodnota aktuálne činí zhruba 276 miliónov eur.

Ak sa do peňaženky nedostanú, klient nič neplatí

Ako informoval portál Business Insider, takýmto ľuďom sa snažia pomôcť Chris a Charlie Brooksovci. Otec a syn od roku 2017 prevádzkujú firmu Crypto Asset Recovery, ktorá poskytuje klientom možnosť získať stratené kryptomeny späť.

Dvojica si najskôr od klienta vypýta čo najlepší zoznam možných hesiel a následne sa spoločne snažia zistiť, ako premýšľal, keď heslo do peňaženky zadával. Potom vytvoria stovky miliónov alebo miliárd variácií hesla a testujú ich na šifrovanej verzii zamknutej kryptopeňaženky.

Čas, ktorý dvojica expertov potrebuje na dešifrovanie peňaženky, môže byť päť sekúnd, no aj mesiac a pol. Klienti im totiž niekedy pošlú zoznam hesiel, ktorý obsahuje aj to správne. V iných prípadoch je takéto tzv. brute force hádanie hesla metódou pokus-omyl oveľa ťažšie.

NEPREHLIADNI
VEĽKÝ PREHĽAD: Ako si založiť vlastnú kryptopeňaženku a ktorá je najbezpečnejšia?

Klienti najskôr podpisujú čestné vyhlásenie o tom, že sú naozaj vlastníkmi danej kryptopeňaženky. Chris a Charlie si nechávajú  výplatu na základe provízie určenej podľa veľkosti majetku v zamknutej peňaženke.

Pokiaľ peňaženka obsahuje od 0 do 10 bitcoinov, zo sumy si zoberú 20 % províziu. Ak sa im však dnu dostať nepodarí, klient neplatí nič.

Zabudnúť heslo nie je nič výnimočné, tvrdia prieskumy

Podľa januárovej správy New York Times a odhadu firmy Chainalysis je až 20 % z vtedajších 18,5 milióna bitcoinov v obehu (aktuálne už viac ako 18,8 milióna, pozn. redakcie) stratených alebo uviaznutých v podobne zamknutých peňaženkách.


Nedávna analýza Cryptovantage potvrdzuje, že takmer 40 % Američanov už niekedy stratilo heslá ku svojim kryptopeňaženkám, pričom priemerná „nedostupná“ suma sa pohybuje na úrovni 1 800 eur.

Zobraziť celú galériu (2)
Freepik (úprava redakcie)

Takmer 4 miliardy v stratených bitcoinoch

Chris Brooks sa však do biznisu pustil po tom, čo na známom fóre BitcoinTalk, ktorého vznik sa spája so samotným Satoshim Nakamotom, objavil vlákno s názvom „Let’s add up the KNOWN lost bitcoins“, teda „Spočítajme všetky známe stratené bitcoiny“. To obsahuje príspevky ľudí s uvedeným množstvom bitcoinov, ktoré stratili, pričom Brooks po dôkladnej analýze celého vlákna prišiel k zaujímavému záveru.

Podľa informácií zo 72 príspevkov, ktoré popisujú stratu aspoň polovice bitcoinu, tvoria zhruba 14 % prípady, u ktorých je možné sa do kryptopeňaženky po uhádnutí hesla ešte niekedy dostať.

Prečítaj si tiež
Zo zlata na bitcoin. Kryptomena má obrovské výhody, čaká nás desaťnásobný nárast ceny, tvrdí slovenský odborník

To v kombinácii s faktom, že dvojica expertov dokáže štatisticky dešifrovať asi 35 % hesiel ukazuje, že by mohlo byť možné získať späť zhruba 2,45 % všetkých stratených bitcoinov, teda v prepočte zhruba 68 100 až 92 855 bitcoinov, ktoré majú hodnotu zhruba 2,7 až 3,7 miliardy eur.

Záver treba tiež pripomenúť, že štatistiky a kalkulácie stále hovoria len o bitcoine, no na stratených peňaženkách sa môže nachádzať aj kopa ďalších kryptomien v hodnote miliónov či dokonca miliárd eur.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú