Chirurgia je veľmi náročným odborom. Lekári pri tejto práci potrebujú poriadnu dávku trpezlivosti, skvelé znalosti o ľudskom tele a presnú ruku, aby dokázali pacientovi pomôcť. Bohužiaľ, aj u tých najlepších lekárov niekedy dôjde k chybe a nakoniec na to doplatí samotný pacient. Čoskoro bude týmto zlyhaniam koniec, keďže miesto lekárov dokáže náročné operácie zvládať aj robot, ktorý umožňuje zvýšiť presnosť a skrátiť čas operácie.

Časy, kedy pacienti pri náročných operáciách vplyvom zlyhania ľudského faktoru skončili s rôznymi zdravotnými problémami budú čoskoro minulosťou. O zredukovanie nechcených chýb lekárov sa snažia aj výskumníci z Univerzity v Utahu pomocou nového robota. Ten podľa doterajších výsledkov dokáže komplikovaný zákrok zvládnuť aj 50-krát rýchlejšie ako ten najlepší chirurg. Operácia lebky je nesmierne náročným zákrokom, pri ktorom iba samotné vŕtanie do kosti trvá chirurgom približne 2 hodiny.

zdroj fotografie: Screenshot/Acibadem International/YouTube

Nový revolučný robot však tento úkon zvládne vykonať iba za 2,5 minúty. Výskumníci svoje úspechy už stihli publikovať aj v časopise Neurosurgical Focus, kde preukázali, že tento robot je schopný naplno vykonávať aj zložité lekárske zákroky ako je operácia lebky. Pritom mu postačia údaje daného pacienta z CT vyšetrenia. Z týchto informácií robot vyrozumie, akým citlivým oblastiam lebky sa má pri operácii vyhnúť, aby nezasiahol nervy či cievy. Veľkou výhodou je možnosť prispôsobenia robota pre každého pacienta individuálne.

zdroj fotografie: Screenshot/Robotic Surgery/YouTube

Nenechaj si ujsť
Bill Gates tvrdí, že roboty, ktoré preberú ľudom pracovné miesta, by mali rovnako platiť dane

Zároveň sa pri skrátení trvania operácie ušetrí mnoho finančných prostriedkov a pacient nebude dlho vystavený narkóze, ktorá má na jeho zdravie taktiež veľký vplyv. Aj odbory medicíny sú dôkazom toho, že roboty sú nenahraditeľnými pomocníkmi a menia náš doterajší pohľad na svet. Sú to práve tieto stroje, ktoré v budúcnosti ľudstvu môžu ešte viac pomôcť aj v medicíne vďaka ich presnosti, ktorú by ľudská ruka nikdy nedosiahla.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP