Umelá inteligencia asistuje už zopár rokov na operačných sálach. Jej prínos je enormný, no stále treba mať na pamäti, že technológia nie je dokonalá. Dosvedčuje to prípad z Floridy, kde žena zomrela na následky popálenia robotom pri operácii hrubého čreva. Na tragickú udalosť poukázal portál Futurism.

Väčšia presnosť, rýchlejšie zotavenie, lepšia vizualizácia

Niet pochýb o tom, že roboticky asistovaná chirurgia značne vypomáha pri zákrokoch na operačnej sále. Disponuje špecializovanou technológiou, ktorá umožňuje chirurgom vykonávať zákroky na ťažko dostupných miestach pomocou menších rezov. Operáciu realizuje zaškolený chirurg ovládajúci robota.

Hlavnými výhodami operácií s robotickou asistenciou sú menšia veľkosť rezu, presnosť v rukách chirurga a lepšia vizualizácia prostredníctvom sofistikovanej kamery s vysokým rozlíšením. Pre pacienta to znamená kratší pobyt v nemocnici, menšiu bolesť pri zotavovaní, menšie jazvy a tiež nižšie riziko infekcie.

Lenže všetky tieto výhody neznamenajú automaticky bezproblémový priebeh operácie. Okrem obrovských nákladov na robota tiež existuje riziko, že sa pri zákroku vyskytne porucha drahého prístroja.

Midjourney/Úprava redakcie

Pacientka zomrela na následky popálenia

Prípad z Floridy deklaruje, že hoci je riziko poruchy robota pri operácii naozaj zanedbateľné, neznamená to, že je vylúčené. Sandra Sultzer podstúpila v septembri 2021 zákrok, pri ktorom lekári používali chirurgického robota Da Vinci. Ten počas operácie vypálil dieru do tenkého čreva pacientky.

Žena s diagnostikovanou rakovinou hrubého čreva musela po tomto incidente podstúpiť ďalšie zákroky, no vo februári 2022 zomrela. Po dvoch rokoch podal manžel zosnulej žalobu, kde uvádza, že jej smrť bola „priamym a bezprostredným dôsledkom zranení, ktoré utrpela“. Od výrobcu požaduje náhradu škody.

WFLA-TV podľa spomínaného portálu uvádza, že vládna agentúra FDA už vyšetrovala predchádzajúce správy o prasklinách robotického prístroja v „malom gumovom puzdre“ na kovovej časti, ktoré „umožnili únik elektriny a spôsobili vnútorné popáleniny.“ V žalobe sa ďalej píše o nevedomosti zosnulej, že pri operáciách za asistencie robota existuje možnosť viacerých komplikácií v porovnaní s postupmi s „tradičným laparoskopickým nástrojom, vďaka čomu je pacient náchylnejší na popálenie“.

Buchner, T.J.K., Rogler, S., Weirich, S. et al. (Úprava redakcie)

Čo ďalej?

Tento prípad jasne poukazuje na potenciálne riziká spojené s chirurgickými robotmi a vyvoláva obavy o bezpečnosť použitia takýchto zariadení. Ak sa tvrdenia žalobcu ukážu ako pravdivé, môžu mať významné dôsledky pre využívanie takýchto prístrojov pri medicínskych postupoch.

Z iného pohľadu však môže tento prípad pripomínať letecké nešťastie, ktorého príčinou je technické zlyhanie. Snáď sa výrobcovia robotov z chyby poučia a zariadenia budú v budúcnosti bezpečnejšie. Žiaľ, život to Sandre Sultzer nevráti.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú