V austrálskom Queenslande sa v týchto dňoch testuje nový typ autonómneho robota, ktorý by mohol výrazne zmeniť spôsob výstavby veľkých solárnych fariem. Projekt s názvom Lumi je dielom austrálskej technologickej firmy 3ME Technology, ktorá sa spojila s vývojármi zo spoločnosti AGL Energy a výskumníkmi z univerzity UNSW Sydney. Na tému upozornil portál Interesting Engineering.

Lumi je robotický systém určený na rýchle, presné a energeticky efektívne upevňovanie solárnych panelov v teréne. Dokáže autonómne prechádzať medzi radmi panelov, identifikovať presnú pozíciu montážnych bodov a následne pomocou špeciálneho ramena pripevniť panely k nosnej konštrukcii. Počas testovania dosiahol výrazne vyššiu efektivitu v porovnaní s manuálnou montážou, pričom znížil aj mieru chýb.

Vyvíjaný pre reálne podmienky v teréne

Robot je navrhnutý tak, aby zvládal náročné klimatické podmienky austrálskeho vnútrozemia. Pohybuje sa na pásovom podvozku, má vlastný batériový zdroj a je vybavený množstvom senzorov a GPS navigáciou. Na jeho ovládanie netreba operátora – po zadaní presnej mapy areálu a montážneho plánu dokáže Lumi pracovať úplne samostatne.

Systém využíva počítačové videnie a strojové učenie na to, aby rozpoznal orientáciu panelov, typ montážnych prvkov a dokonca prispôsoboval svoju taktiku podľa podmienok pôdy. Vývojári uvádzajú, že Lumi by mohol zvládnuť montáž stoviek panelov denne, čím by dramaticky zrýchlil výstavbu rozsiahlych solárnych projektov.

Lumi robot
Luminous Robotics

Reakcia na nedostatok pracovnej sily

Zavedenie robota do praxe má reagovať aj na chronický nedostatok pracovnej sily v stavebníctve a obnoviteľnej energetike. V Austrálii pribúda počet solárnych fariem, no ich výstavba je časovo náročná a fyzicky vyčerpávajúca. Lumi má potenciál túto prácu nielen zrýchliť, ale aj spresniť a zlacniť.

Vývoj robota podporila aj vláda Queenslandu, ktorá v ňom vidí kľúčový prvok pre dekarbonizáciu energetiky. Podľa odhadov AGL Energy sa očakáva, že autonómne roboty budú už v priebehu niekoľkých rokov bežnou súčasťou výstavby obnoviteľných zdrojov energie – najmä na miestach, kde je náročný prístup, extrémne teploty alebo nedostatok kvalifikovaných montérov.

Nie je to len robot, ale aj šetrenie CO₂

Okrem zrýchlenia stavby by Lumi mohol prispieť aj k zníženiu emisií CO₂. Vďaka batériovému pohonu nevypúšťa žiadne spaliny a jeho prevádzka je tichá, čo je výhoda najmä pri projektoch blízko obývaných oblastí. V kombinácii so znížením odpadu z chýb pri montáži môže mať robotický systém reálny dopad aj na environmentálnu udržateľnosť výstavby.

Momentálne je Lumi v pilotnej prevádzke na testovacom poli, no vývojári plánujú jeho nasadenie na plnohodnotný projekt ešte v priebehu budúceho roka. Ak sa potvrdí jeho spoľahlivosť a výkonnosť, mohol by sa stať základom pre celú flotilu podobných robotov – nielen v Austrálii, ale aj v ďalších krajinách, kde sa rozbiehajú masívne solárne investície.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP